Loading...
Sport

Najlepsze buty do trekkingu i biegania – jak wybrać?

Dobór butów trekkingowych wpływa na nasze bezpieczeństwo w terenie

Buty zostały wynalezione, aby chronić stopy, które w naturalny sposób ulegną uszkodzeniom mechanicznym, niskiej temperaturze lub przemoczeniu podczas ćwiczeń. Bieganie jest jednak bardzo specyficzną formą ćwiczeń, dlatego od sprzętu dedykowanego do tej aktywności należy oczekiwać więcej.

Obuwie do biegania powinno również zapewniać odpowiedni poziom amortyzacji, będący odpowiedzią na większe przeciążenie stawów, mięśni i kości podczas tego wysiłku. Wiele osób zadaje sobie następujące pytanie: jakie buty do biegania wybrać? Wszelkie najważniejsze informacje zostaną zawarte w dalszej części artykułu.

Jakie buty do biegania są odpowiednie w góry?

Aby spełnić pokładane w nich nadzieje, buty do biegania muszą być bardzo dopasowane do przyzwyczajeń użytkownika i obszaru treningowego. Jeśli twoją areną są góry, to standardy powinny być wyższe, a wymagania dotyczące obuwia powinny być wyższe. Przede wszystkim zakres poszukiwań powinien ograniczać się do butów terenowych dedykowanych do lasów, szczytów, przełęczy i grzbietów, które różnią się od popularnych butów szosowych głównie tym, że mają szersze stopnie. Jakie buty do biegania wybrać? Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących wyboru odpowiedniego modelu. 

Idealne buty trailowe

Buty terenowe (a właściwie ich podeszwy) muszą zapewniać dobrą przyczepność na nieco trudnym terenie, ponieważ od wykonania i materiału podeszwy zależy bezpieczeństwo użytkownika butów. Przyjrzyjmy się butom, które są przeznaczone specjalnie dla dwóch różnych typów nawierzchni oraz butom z uniwersalnym bieżnikiem. Jeśli myślisz o treningu poza miastem i zamierzasz korzystać ze ścieżek asfaltowych i polnych (czasem pokrytych błotem, a czasem trawą), kup wysokiej jakości buty terenowe na miękkie nawierzchnie. Przedstawicieli tej grupy poznasz już na pierwszy rzut oka po „agresywnym” bieżniku, który wypełniony jest wysokimi wypustkami wykonanymi z miękkiej gumy. Jednak ten typ nie wszędzie ma zastosowanie. Buty do biegania na miękkich nawierzchniach nie mogą być nigdy używane w przestrzeni miejskiej lub na dominujących trasach. Buty trailowe idealnie nadające się na miękkie powierzchnie to między innymi:

  • Salomon Speedcross
  • La Sportiva Mutant

Buty na twarde nawierzchnie

Miłośnicy trudnych szlaków mogą założyć nieco inne buty. Buty przeznaczone na twardsze nawierzchnie różnią się przede wszystkim konstrukcją podeszwy, która posiada płytsze, ale bliżej rozstawione wypustki na bieżniku. Dlaczego są tak zbudowane? Kluczem jest to, że aby uzyskać odpowiednią przyczepność na gładkich, twardych skałach, musimy maksymalnie wykorzystać tarcie między gumą a podłożem. Ważny jest tutaj właściwy dobór mieszanki gumowej (która „przykleja się” do skały). Producenci dostarczający produkty biegaczom preferującym trasy o twardej nawierzchni muszą również wziąć pod uwagę przeszkody w postaci mniejszych lub większych kamieni. Dlatego buty terenowe używane na twardych nawierzchniach powinny charakteryzować się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.