Loading...
Ciąża

Najpopularniejsze badania ginekologiczne

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Diagnostyka ginekologiczna jest niezwykle ważna dla utrzymania odpowiedniego zdrowia dróg rodnych. Wizyta u ginekologa może nie być przyjemna, zwłaszcza dla młodych pacjentek, jednak należy bezwzględnie pokonać jakiekolwiek wątpliwości. Dlaczego? Powód jest prosty — korzyści z regularnego odwiedzania gabinetu ginekologicznego pozwalają zapewnić nam zdrowie i uniknąć kłopotliwych dolegliwości. Dziś pokażemy wam, że nie ma czego się obawiać i przedstawimy trzy najczęściej wykonywane badania ginekologiczne!

Podstawowe badanie ginekologiczne: USG dopochwowe

Badanie, jakim jest USG dopochwowe to podstawowe badanie ginekologiczne. Jest to nic innego jak przeanalizowanie narządów rodnych kobiety z pomocą specjalnej głowicy. Nie wymaga ono żadnego przygotowania i jest całkowicie bezpieczne. Jego przebieg jest także bardzo prosty. Na jednorazową sondę ultrasonograficzną nakłada się specjalną powłoczkę wraz z żelem umożliwiającym bezbolesne wprowadzenie sondy do pochwy. Wraz z emitowanymi przez sondę falami USG, możliwe jest zaobserwowanie i zbadanie narządów płciowych pacjentki.

Doświadczeni ginekolodzy z gabinetów takich jak https://ginkodent.pl/ginekologia/zalecają, aby regularnie poddawać się USG dopochwowemu — zarówno przed ciążą, w czasie jej trwania czy też czysto profilaktycznie. Dzięki temu w szybki sposób możliwe będzie znalezienie źródeł problemów i podjęcie właściwego leczenia.

Podstawowe badanie ginekologiczne: Cytologia

Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i w dalszej kolejności przeanalizowaniu jego składu z wykorzystaniem mikroskopu. Jak jednak wygląda jej przebieg? Otóż w do pochwy kobiety zostaje włożony wziernik, a następnie przy pomocy specjalnej szczoteczki ginekolog pobiera wymaz. W tym wymazie znajdują się komórki błony śluzowej szyjki macicy, pozwalające na więcej, niż mogłoby się wydawać. Dzięki nim można wykryć potencjalne infekcje dróg rodnych, lecz nie tylko. Cytologia odgrywa także kluczową rolę w wykrywaniu raka szyjki macicy, stąd też nie warto ignorować jej istoty.

Podstawowe badanie ginekologiczne: Kolposkopia

Kolposkopia to również podstawowe badanie ginekologiczne wykorzystujące działanie mikroskopu. Podczas tego zabiegu szyjka macicy oglądana jest przy pomocy wspomnianego narzędzia, co umożliwia zbadanie jej powierzchni, ale także unikalne cechy anatomiczne, takie jak ujście kanału anatomicznego szyjki. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości , lekarz ginekolog może także pobrać drobne próbkę tkanki do dalszego zbadania. Kolposkopia jest całkowicie bezbolesna i podobnie jak cytologia, umożliwia wykrywanie stanów nowotworowych w szyjce macicy już w najwcześniejszych etapach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.