Loading...
Choroby

Najpopularniejsze metody leczenia krótkowzroczności – na czym polegają?

Kobieta z wadą wzroku

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Powoduje ona niewyraźne widzenie obiektów znacznie oddalonych, przy jednoczesnym zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Leczenie krótkowzroczności polega na noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia i nocą (metoda ortokorekcji). Laserowa korekcja wzroku może odbyć się tylko u osób dorosłych.

Krótkowzroczność – dlaczego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia?

Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to pupularna wada refrakcji oczu, która powoduje niewyraźne widzenie obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrości wzroku podczas patrzenia na rzeczy z bliska. Krótkowidze w charakterystyczny sposób przybliżają do siebie przedmioty, aby przeczytać widniejący na nich napis. Nieodpowiednie leczenie krótkowzroczności bądź jego zaniechanie może prowadzić nie tylko do pogłębienia się wady wzroku, ale i nieprzyjemnych dolegliwości bólowych oraz częstego pieczenia i łzawienia oczu.

Okulary korekcyjne

Najbardziej klasyczną metodą korekcji miopii są tradycyjne okulary korekcyjne o sferze optycznej ujemnej, czyli tzw. minusy. Zastosowanie odpowiednich wklęsłych szkieł rozpraszających zapewnia prawidłowe ogniskowanie się promieni świetlnych docierających do wnętrza gałki ocznej. W zdrowym oku światło ogniskuje się na siatkówce, z kolei u krótkowidzów dochodzi do tego przed siatkówką. Zastosowanie odpowiednich szkieł korekcyjnych eliminuje ten problem, wyostrzając tym samym wzrok.

Soczewki kontaktowe sferyczne

Do korekcji krótkowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe sferyczne o mocach ujemnych. Dostępne są one w wersji miesięcznej oraz jednodniowej. Soczewki są wygodną metodą leczenia miopii dla osób, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia okularów bądź stosować szkła kontaktowe jedynie okazjonalnie.

Metoda ortokorekcji w leczeniu krótkowzroczności

Małą i średnią krótkowzroczność można leczyć za pomocą ortokorekcji, która szczególnie sprawdza się u dzieci i młodzieży. Metoda korekcji polega na zastosowaniu specjalnych soczewek na noc, które podczas snu delikatnie modelują kształt rogówki, zapewniając tym samym po przebudzeniu pełną ostrość wzroku, bez konieczności stosowanie soczewek dziennych czy okularów w ciągu dnia.

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który wykonuje się tylko u osób dorosłych, które ukończyły przynajmniej 20. rok życia. Operację na oczy przeprowadza się w momencie, gdy wada wzroku jest ustabilizowana, co oznacza, że nie ma skłonności do narastania. Korekcja wzroku polega na nacięciu rogówki i wymodelowaniu jej kształtu za pomocą lasera, w taki  sposób, by zapewnić pełną ostrość widzenia, bez konieczności stosowania dodatkowych metod korekcji, jak soczewki kontaktowe czy okulary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.