Loading...
Psychika

Najwięcej samobójstw zdarza się wśród lekarek

Rozsypane tabletki

W kwietniowym numerze „Journal of Epidemiology and Community Health” dr Keith Hawton z Warneford Hospital w Oxfordzie i współpracownicy piszą o szczególnie dużej częstości samobójstw wśród kobiet-lekarek.

Badacze przeanalizowali 223 przypadki samobójstw wśród lekarzy w Anglii i Walii w ciągu ostatnich 16 lat. Stwierdzili, że lekarki częściej popełniają samobójstwo niż kobiety w innych grupach zawodowych. Lekarze-mężczyźni natomiast decydują się na ten krok dużo rzadziej, niż mężczyźni nie będący lekarzami. Wsród lekarzy – samobójców najczęściej najczęściej znajdowali się specjaliści medycyny społecznej (samobójstwa 8 x częściej niż w w środowisku lekarzy w ogóle), anestezjolodzy (7 x częściej) i psychiatrzy (5 x częściej).

Autorzy komentując te wyniki stwierdzają, że nie jest pewne, czy są one odzwierciedleniem stresu zawodowego, ale w przypadku anestezjologów można spodziewać się większego ryzyka w związku z łatwą dostępnością do „niebezpiecznych” leków. Psychiatrzy natomiast często skarżą się na brak satysfakcji z wykonywanej pracy, w związku z brakiem w wielu przypadkach sukcesów terapeutycznych.
Autorzy podkreślają konieczność poświęcenia baczniejszej uwagi temu poważnemu problemowi, zwłaszcza wobec coraz większej liczby kobiet wybierającej studia medyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.