Loading...
Kręgosłup

Narastanie wtórnych dolegliwości pleców

Pytanie:
Jeszcze raz w sprawie mojego listu
Właśnie chodzi o to, że nikt nie wyjaśnił mi do tej pory, co jest przyczyną postępujących zmian w moim kręgosłupie piersiowym… Nie miewam zaburzeń nastroju ani nie wpadam w depresje. Nie uciekam też w chorobę, a staram się z nią walczyć. Jestem osobą pogodną, optymistycznie nastawioną do świata i do mojej „paskudnej” choroby też! A psycholog stwierdził, że tylko mi pozazdrościć takiego optymizmu i siły woli…
Trening ruchowy jest nieodłączną rzeczą mojego dnia codziennego. I jak pisałam korzystam ze wszelakiego rodzaju fizykoterapii, rehabilitacji, krioterapii itp! A także z Pradnii Leczenia Bólu!
Prosiłam o wskazanie placówki w Warszawie, która mogłaby (jeżeli to możliwe) znaleźć przyczynę postępujących zmian w moim kęgosłupie, bo aby otrzymać skierowanie na rehabilitację, to wystarczy pójść do lekarza 1-szego kontaktu…
Może znalezienie przyczyny „osiadania kręgów” pozwoli jakoś zwalczyć występujący ból.

Odpowiedź:
Nie wiem, na czym polegają zniekształcenia stwierdzone w Pani kręgosłupie, jaki jest charakter zmian organicznych i jakiego rodzaju bóle może wywoływać. Zjawiskiem obserwowanym podczas schorzeń przewlekłych jest narastanie wtórnych dolegliwości o charakterze czynnościowym. Są to zaburzenia nastroju, reakcje układu wegetatywnego, których efektem jest depresja czy dodatkowe bóle nie pasujące do choroby. Być może taka właśnie zależność jest przyczyną trudności diagnostycznych w Pani przypadku. Większość pacjentów cierpiących z powodu bólu przewlekłego wymaga pomocy psychologicznej, a nawet wsparcia farmakologicznego przy użyciu leków przeciwdepresyjnych i pozwalających odzyskać życiową równowagę. Doświadczenie kliniczne uczy, że w terapii przewlekłych bólów kręgosłupa większą skuteczność od leków przeciwzapalnych wykazuje regularne korzystanie z odpowiedniego treningu ruchowego wspierane okresowo fizykoterapią.
Bez przeprowadzenia szczegółowego badania klinicznego nie jestem w stanie stwierdzić przyczyny ani charakteru choroby. Przypuszczam, że powinna się Pani zwrócić o pomoc do placówki posiadającej odpowiednio wyposażone zaplecze diagnostyczne wyspecjalizowane w rozpoznawaniu schorzeń układu kostnego. Do ośrodków przeznaczonych do diagnozowania i leczenia szczególnie złożonych przypadków chorobowych należą kliniki Akademii Medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.