Loading...
ChorobyLeczenie

Naturalne sposoby na bóle stawów

Zdjęcie rentgenowskie stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów obejmuje szereg schorzeń, w których występują ból i stan zapalny stawów.

Zapalenie powstaje głównie wtedy, gdy zużycie chrząstki powoduje ocieranie się kości o siebie, co prowadzi do tarcia, uszkodzenia i stanu zapalnego.

To choroba ogólnoustrojową, która wywołuje objawy w całym organizmie. Jest to choroba autoimmunologiczna, do której dochodzi, gdy układ odpornościowy błędnie atakuje zdrową tkankę stawową.

Lekarze mogą przepisywać leki w celu złagodzenia bólu związanego z zapaleniem stawów, ale często zalecają także stosowanie naturalnych metod leczenia.

Akupunktura na bóle stawów

Ta tradycyjna forma medycyny chińskiej jest jedną z najstarszych naturalnych metod leczenia bólu. Wykorzystuje się w niej bardzo cienkie igły do stymulowania energii wzdłuż ścieżek w ciele, zwanych meridianami. Celem jest skorygowanie zaburzeń równowagi energii.

Nie ma zbyt wielu badań dotyczących akupunktury w leczeniu bólu stawów, choć ogólne badania wykazały, że obniża ona poziom substancji chemicznych w organizmie związanych ze stanem zapalnym. Pomaga także w leczeniu przewlekłego bólu, zwłaszcza bólu pleców. Może także pomóc w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Ponieważ akupunktura wymaga użycia igieł, które muszą być czyste i odpowiednio umieszczone, poproś swojego reumatologa o polecenie specjalisty, który pracuje z osobami chorymi na reumatyzm.

Akupunktura
Źródło: Pexels

Ćwiczenia fizyczne na ból mięśni i stawów

Aktywności fizyczne redukują ból mięśni i stawów. Ćwiczenia mogą zmniejszać ból, ponieważ wzmacniają mięśnie podtrzymujące stawy, pobudzają organizm do produkcji endorfin, które uśmierzają ból. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń zależy od aktualnego poziomu sprawności fizycznej i innych czynników, takich jak miejsce zamieszkania i dostęp do siłowni. Spacery, ćwiczenia na basenie i tai chi uważane są za łagodne dla stawów i dobre dla początkujących.

Twoje ciało jest stworzone do ruchu. Jak na ironię, jeśli nie ruszasz się zbyt wiele z powodu bólu, Twoja bezczynność może go nasilić. Delikatne rozciąganie może pomóc w utrzymaniu mobilności i zakresu ruchu – a także w utrzymaniu bólu w ryzach. Lekarz lub fizykoterapeuta może pomóc w doborze odpowiednich dla danej sytuacji ćwiczeń.

Naturalne sposoby na bóle stawów – kapsaicyna

Ostra substancja chemiczna zawarta w czerwonej papryczce chili – może łagodzić ból związany z zapaleniem stawów. Kapsaicyna tymczasowo zaburza percepcję bólu w organizmie poprzez redukcję przekaźnika bólu. Z czerwonej papryki można przygotować herbatę, mieszając ją z wodą, albo po prostu gotować ją w posiłkach lub dodać odrobinę ostrego sosu paprykowego do soku pomidorowego. W aptekach dostępna jest także w postaci kremu, żelu lub plastrów do stosowania miejscowego.

Przy pierwszym zastosowaniu kapsaicyna miejscowo wywołuje uczucie pieczenia. Uczucie to ustępuje w ciągu kilku minut, a także z czasem przy kolejnych aplikacjach. Nie daj się ponieść temu pomysłowi i nie próbuj smarować się bezpośrednio papryczkami chili – jest to mocniejsza dawka niż ta, którą toleruje większość skóry.

Utrata wagi

Nadwaga jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Utrata wagi pozwala pozbyć się dodatkowych kilogramów wywierających nacisk na opuchnięte, bolesne stawy. Utrzymuj zdrową wagę, łącząc zbilansowaną dietę z regularną aktywnością fizyczną.

Ciepło może złagodzić sztywność mięśni i stawów, natomiast zimno może zmniejszyć stan zapalny, obrzęk i ból. Są to łatwo dostępne metody, które mogą pomóc w opanowaniu bólu stawów i zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.

Naturalne alternatywne metody leczenia zapalenia stawów są generalnie bezpieczne i mogą stanowić dobre uzupełnienie standardowego leczenia medycznego.  Niektóre z nich posiadają dowody naukowe potwierdzające ich skuteczność, jednak inne wymagają dalszych badań w celu oceny korzyści z nich płynących.  Pacjenci mogą omówić te metody leczenia ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy są one odpowiednie dla ich konkretnych potrzeb.

Utrata wagi pozytywnie wpływa na bóle stawów
Źródło: Pexels

Cudotwórcze jedzenie

Kurkuma, roślina z rodziny imbirowatych, jest często stosowana w kuchni południowoazjatyckiej, np. w curry. Zawiera kurkuminę, kluczowy składnik, który może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Aby kurkumina była skuteczna jako suplement lub żywność – a nie tylko metabolizowana i wydalana – powinna być przyjmowana wraz z olejami tłuszczowymi, takimi jak awokado lub oliwa z oliwek, oraz czarnym pieprzem, który zawiera większość suplementów.

W wielu badaniach oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania suplementów omega-3 w leczeniu kilku stanów zapalnych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3, które występują głównie w olejach rybich, może znacząco zmniejszyć obrzęk i tkliwość stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Sposoby na ból kolan

Korzystanie z urządzeń wspomagających: urządzenia wspomagające, takie jak laski, szyny, chodziki i wkładki do butów mogą być bardzo pomocne w zmniejszaniu bólu stawów. Dzieje się tak dlatego, że kiedy ich używasz, następuje zmiana rozłożenia ciężaru ciała, co natychmiast odciąża stawy. Jeśli już korzystasz z jednego urządzenia, rozważ jednoczesne używanie drugiego.

Medytuj: badania wykazały, że medytacja może pomóc w zmniejszeniu bólu, a co więcej, także lęku i depresji. Jeśli nigdy nie próbowałeś medytować, nie martw się o to jak to robić – nie ma dobrego czy złego sposobu. Poczytaj o różnych metodach i wypróbuj kilka z nich, aby zobaczyć, co działa najlepiej w Twoim przypadku.

Pomoc osteopaty

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest długotrwałym schorzeniem, które może dotyczyć większości stawów w organizmie. Choroba ta dotyka głównie stawów, na które oddziałuje duży ciężar ciała, takich jak kolana, biodra, palce stóp i dolna część pleców; może jednak występować także w palcach, łokciach, kręgosłupie.

U osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów jednym z typowych objawów współistniejących jest napięcie mięśni wokół chorego stawu. Osteopata może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, stosując techniki masażu i rozciągania, co może zmniejszyć niektóre objawy choroby.

Osteopata może również zastosować techniki trakcyjne i artykulacyjne, które mają na celu poprawę ruchomości stawów, a także usprawnienie przepływu krwi i drenażu limfatycznego w obszarze dotkniętym chorobą. Pozwala to na bardziej efektywną mobilizację stawu i zmniejszenie obrzęku, który jest przyczyną bólu.

Wizyta u osteopaty może pomóc w leczeniu bóli stawów
Źródło: Pexels

Jakie leki na stawy?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą uśmierzać ból i zmniejszać stan zapalny. Przykładem takiego leku jest ibuprofen.

Środki przeciwdrażniące. Niektóre rodzaje kremów i maści zawierają mentol lub kapsaicynę – składnik, który nadaje ostrość ostrym papryczkom. Wcieranie tych preparatów w skórę nad bolącym stawem może zakłócać przekazywanie sygnałów bólowych z samego stawu.

Sterydy. Leki kortykosteroidowe zmniejszają stan zapalny i ból oraz spowalniają proces uszkodzenia stawu. Kortykosteroidy mogą być podawane w postaci tabletek lub zastrzyków do bolesnego stawu. Skutki uboczne mogą obejmować rozrzedzenie kości, przyrost masy ciała i cukrzycę.

Leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby. Leki te mogą spowolnić postęp reumatoidalnego zapalenia stawów oraz uchronić stawy i inne tkanki przed trwałym uszkodzeniem. Oprócz konwencjonalnych dostępne są także leki biologiczne i ukierunkowane syntetyczne.

Jak dbać o stawy?

Dla optymalnego zdrowia stawów konieczne jest utrzymanie idealnej masy ciała. Nadmierna masa ciała obciąża nasze stawy, zwłaszcza stawy przenoszące ciężar ciała. Badania wykazały, że utrata masy ciała znacząco zmniejsza ból, funkcjonowanie i sztywność kolan związane z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Pożądane korzyści z regularnej aktywności fizycznej i ćwiczeń można osiągnąć dzięki ćwiczeniom o małej intensywności – łagodniejszym rodzajom ćwiczeń, które minimalizują obciążenie stawów podczas treningów o dużej intensywności.

Mięśnie, które podtrzymują nasze stawy, muszą być jak najsilniejsze. Nad utrzymaniem lub poprawą siły mięśniowej można pracować, wykonując ćwiczenia wzmacniające. W ramach ćwiczeń wzmacniających często stosuje się ćwiczenia z ciężarkami. Należy uważać na tempo ćwiczeń i nie przesadzać z ich intensywnością. Dzięki odpowiedniemu treningowi siłowemu zwiększysz stabilność swoich stawów, zmniejszając jednocześnie ból.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.