Loading...
Kręgosłup

Nerwica a ból kręgosłupa

Pytanie:
Witam,
Mam 30 lat. Od pół roku uwidoczniły się u mnie objawy nerwicy (lęk uogólniony z lękami napadowymi). Jak wiadomo, objawy nerwicy polegają na nakładaniu się zarówno objawów psychicznych (lęk, niepokój, drażliwość), jak i fizycznych („kłucia” w klatce piersiowej, drętwienie kończyn, bóle w górnej i lędźwiowej części kręgosłupa).
Obecnie są okresy, kiedy czuję się pyschicznie dobrze, natomiast objawy fizyczne opisane wyżej napawają mnie niepokojem oraz powodują dyskomfort. Czy w związku z tym może być taka sytuacja, iż to właśnie problemy z kręgosłupem są przyczyną „spięcia”, niepokoju, a nie niepokój wywołuje bóle kręgosługa?
Moje objawy fizyczne to: zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, bóle w części lędźwiowej i górnej, uczucie ciągłego napięcia mięśni, drętwienie nóg i rąk, dreszcze. Poza tym, co według mnie charakterystyczne, to fakt, iż po przebudzeniu drży mi ciało oraz kończyny.
Czy powinieniem się udać do jakiegoś spejalisty?
Byłbym wdzięczny za poradę.

Odpowiedź:
Człowiek jest całością , jak Pan już zdązył doświadczyć, stany emocjonalne mają niezwykle duży wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów. Objawy nerwicowe mogą manifestować się zaburzeniami ze strony wszystkich narządów. Opisywane przez Pana objawy wydają się mieć związek przede wszystkim z rozpoznaną nerwicą. Tym niemniej zawsze należy pamiętać, iż posiadanie jednej choroby nie wyklucza niestety posiadania innej i, zanim zaliczy się dane dolegliwości do zaburzeń nerwicowych, należy wykluczyć inne tło. W Pana sytuacji namawiam na przestrzeganie zasad higieny kręgosłupa, systematyczne ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy. Opisywane drżenia całego ciała i kończyn najprawdopodobniej są objawem nerwicowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.