Loading...
Psychika

Neuronalne podstawy złudzenia wzrokowego zwanego „wodospad”

Złudzenia optyczne pozwalają dowiedzieć się, w jaki sposób nasz mózg postrzega otaczające nas środowisko. O badaniach nad złudzeniem optycznym zwanym „wodospad” możemy przeczytać w najnowszym numerze „Neuron”.

Złudzenia optyczne nie tylko bawią i pozwalają oszukać wzrok, ale również pomagają poznać pracę naszego układu wzrokowego. Jedną z najbardziej znanych iluzji wzrokowych jest efekt wodospadu.

Wystarczy dość długi czas wpatrywać się w spadającą wodę, a następnie przenieść wzrok na nieruchomy kamień znajdujący się gdzieś obok. Odniesiemy wrażenie jakby kamień poruszał się do góry.

Jedna z hipotez wyjaśniających to zjawisko zakładała zmęczenie lub adaptację pewnych struktur w mózgu, jednak dokładne podstawy neurofizjologiczne iluzji nie były znane. Wcześniejsze badania aktywacji mózgu wskazywały na wyższą aktywację układu wzrokowego w chwili „odczuwania” złudzenia i zmniejszenie aktywacji po wygaśnięciu iluzji.

Alexander C. Huk z Department of Psychology na Stanford University w Kalifornii wraz ze współpracownikami przeprowadził doświadczenia, których wyniki pomogą naukowcom udowodnić tę hipotezę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.