Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Nić dentystyczna przed czy po szczotkowaniu? Skuteczna higiena jamy ustnej

kobieta nitkuje zęby

Usuwanie resztek pokarmu z okolic międzyzębowych jest niezbędnym elementem kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. W tym celu warto stosować nić dentystyczną. Kiedy i jak często nitkować zęby, by utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji? Jak wybrać najlepszą nić dentystyczną?

Jakie są zalety nitkowania zębów?

Nić do czyszczenia zębów to jeden z powszechnie dostępnych produktów uzupełniających prawidłową higienę jamy ustnej. Obok odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty do zębów, pozwala na utrzymanie zdrowia dziąseł i dobrej kondycji tkanek przyzębia. Prawidłowe nitkowanie zębów usuwa płytkę nazębną z trudno dostępnych szpar między zębami. Ogranicza to ryzyko powstania ubytków próchniczych na powierzchniach stycznych sąsiadujących ze sobą zębów. Zapobiega także powstawaniu nieświeżego oddechu.

Stosowanie nici dentystycznej pozwala zapobiegać krwawieniu dziąseł oraz niekorzystnemu procesowi ich recesji. Stanowi też skuteczne narzędzie do walki z przebarwieniami zębów. Ważne, by unikać błędów w nitkowaniu, czyli prowadzenia nici w kierunku od czubka korony zęba do dziąsła oraz poziomego ruchu piłującego. Wówczas uniknie się zarówno wciskania resztek pokarmowych oraz biofilmu bakteryjnego pod dziąsła, jak i mechanicznego uszkodzenia tkanek dziąseł. W przypadku wątpliwości dotyczącego tego, jak prawidłowo nitkować zęby, warto zasięgnąć porady u higienistki stomatologicznej lub dentysty podczas rutynowej wizyty kontrolnej.

Jak wybrać nić dentystyczną?

Istnieje bardzo szeroki wybór nici dentystycznych. To, ile kosztuje nić dentystyczna, zależy w dużej mierze od jej grubości, struktury, woskowania, przekroju (np.: cienkiej tasiemki), specjalnych właściwości (np.: wybielających) czy renomy producenta. Bez względu na to, każdy produkt używany z wykorzystaniem właściwej techniki oraz regularnie przynosi wymierne korzyści dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Ważne, by odpowiednio dobrać optymalny wyrób. Jeśli przestrzenie międzyzębowe są bardzo wąskie i cienkie lub w przypadku dużego stłoczenia zębów, korzystniej jest wybrać nić dentystyczną z woskiem. Dzięki temu będzie możliwe jej wsunięcie w szparę między zębami bez ryzyka strzępienia czy zerwania.

Dobrze być świadomym, że nie ma przeciwwskazań do używania nici dentystycznej nawet podczas leczenia wad zgryzu. Nitkowanie zębów a aparat ortodontyczny? Zdecydowanie nie są to wykluczające się pojęcia! Przeciwnie, odpowiednio dobrany produkt pozwoli na dokładne i bezpieczne usunięcie resztek pokarmu oraz płytki nazębnej nawet z delikatnych elementów stałego aparatu na zębach.

Kiedy używać nici dentystycznej?

powinno odbywać się co najmniej raz dziennie. Pora dnia nie ma tu dużego znaczenia. Najczęściej flosser czy nić dentystyczna są stosowane po wieczornym myciu zębów. Wówczas zaleca się użycie nici dentystycznej woskowanej. Jeśli nitkowanie przestrzeni międzyzębowych odbywa się nitką bez pokrycia woskiem, może ono poprzedzać dokładne wyszczotkowanie zębów.

Najważniejsze, by wyrobić trwały nawyk usuwania biofilmu nazębnego z okolic między zębami. W wyjątkowych okolicznościach, szczególnie gdy brak możliwości umycia zębów, nitkowanie po jedzeniu może służyć jako doraźna metoda na usunięcie resztek pokarmu.

Bez względu na stosowany produkt, nitkowanie zębów nigdy nie powinno zastępować dokładnego mycia zębów szczoteczką i pastą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.