Loading...
Choroby

Nie ignoruj swoich kontuzji

Mężczyzna z urazem barku

W teorii wydaje nam się zwykle, że jeżeli ktokolwiek faktycznie bardzo mocno troszczy się o swoje zdrowie – są to na pewno sportowcy. Oni przecież wiedzą, że ich ciało musi być w dobrej formie i jeżeli coś zaczyna się dziać to trzeba naprawdę szybko reagować – inaczej możemy zrobić sobie jeszcze większą krzywdę i na długi czas wyeliminować się z treningów. A tymczasem jednak w praktyce to właśnie sportowcy zaniedbują często swój organizm i przez długi czas przekonują sami siebie, że nic im nie jest.

Sądzą oni, że ich ciało potrafi więcej – jeżeli tylko zignorują odczuwany ból to być może ich organizm jakoś poradzi sobie z nim sam. Planują “rozbiegać” ból kolana lub po prostu odkładają jakiekolwiek leczenie na później – po treningu, po zawodach, po kolejnym meczu. To oni jednak powinni mieć największą świadomość tego, że w taki sposób bardzo sobie szkodzimy – trzeba szybko zapisać się na rehabilitacje lub przynajmniej stosować jakąś maść. Ciało człowieka zawsze będzie potrzebowało regeneracji i przerw – nawet wtedy, gdy mamy dobrą kondycję i ćwiczymy od lat. Nie ma tutaj żadnych wyjątków.

Urazy barku

Zbyt często ignorowane są na pewno urazy barku. Tutaj nie potrzeba wiele – możemy się z kimś zderzyć na treningu, upaść na bark lub nawet po prostu nadwyrężyć go podczas podnoszenia czegoś ciężkiego. Wtedy pojawia się ból i to powinna być dla nas oznaka, iż od teraz musimy bardzo uważać i szybko udać się do lekarza. A sportowcy często w takiej sytuacji zaczynają trenować jeszcze więcej – sprawdzają swoje możliwości, testują własny bark. Liczą na to, że może ból odpuści i nie trzeba będzie tracić czasu na wizyty u fizjoterapeuty. Jeżeli nie pójdziemy tam jednak od razu to potem na pewno czeka nas bardzo wiele takich spotkań – a dotychczas uprawiany sport będzie trzeba na długi czas porzucić. Urazy barku nie są przyjemne i jeżeli nie potraktujemy ich poważnie to może czekać nas nawet operacja. Trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji własnych wyborów, bo wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, iż być może podejmiemy bardziej rozsądną decyzję.

Inne kontuzje

Takie same zasady odnoszą się do każdej innej kontuzji czy bólu – jeżeli czujesz, że coś jest nie w porządku to nie próbuj samodzielnie sobie z tym poradzić. Musisz odpocząć – to pewne – ale musisz także porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, co robić dalej. Urazy barku, urazy kolana czy urazy kręgosłupa – wszystkie te problemy są poważne i mogą zakończyć się dla nas naprawdę nieprzyjemnie. W Warszawie leczenie urazów barku (endoprotezy) polecamy klinikę Medi Horizon Clinic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.