Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Nie ma dowodów na skuteczność niekonwencjonalnych metod w leczeniu astmy

W grudniowym wydaniu „Annals of Allergy, Asthma and Immunology” dr Donna Melissa Graham i dr Michael S. Blaiss z University of Tennessee opublikowali artykuł dotyczący niekonwencjonalnych metod leczenia astmy oskrzelowej.

Autorzy dokonali przeglądu badań, które były wykonane na zwierzętach i ludziach celem sprawdzenia skuteczności leczenia astmy różnymi metodami, np. ziołami, akupunkturą, witaminami. Niektóre badania wykazywały skuteczność alternatywnej terapii, inne – nie. Jednak wyniki tych badań nie były znamienne na tyle, by można było uznać którąś z tych metod za wartościową w leczeniu skurczu oskrzeli. Na przykład autorzy stwierdzili, w oparciu o dokonany przegląd badań, że akupunktura jest metodą raczej bezpieczną, nie ma jednak żadnych przekonujących dowodów, wynikających z badań klinicznych, że jest ona skuteczna. Podobnie jest ze stosowanymi przez medycynę chińską ziołami. Być może ziołolecznictwo może być pomocne w leczeniu schorzeń o podłożu alergicznym, brak jest jednak dowodów klinicznych na ich skuteczność. W obecnych czasach o skuteczności jakiejś metody leczenia można mówić, gdy w badaniach obejmujących odpowiednią liczbę pacjentów wykaże się znamienną statystycznie przewagę tej metody nad efektem placebo.

Jak stwierdzają autorzy publikacji, około 1/3 populacji amerykańskiej poddaje się alternatywnym metodom leczenia, mimo braku dowodów ich efektywności i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.