Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Nie śpij za długo – kiedyś możesz się nie obudzić!

Zdrowy sen powinien trwać 7 godzin jednak okresowo można bez obaw spać nawet pięć-sześć godzin. Do takich wniosków doszła grupa psychiatrów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Przedsięwzięcie trwało sześć lat i objęło grupę aż 1,1 miliona Amerykanów w wieku od 30 do 102 lat. Poświęcając na sen przez dłuższy okres tylko 6 godzin ryzyko zgonu wzrasta o 8% w stosunku do średniej, 5 godzin-o 11%, a 4 godziny dziennie-o 17%. Z drugiej strony, zbyt długie spanie nie tylko nie przynosi dodatkowych korzyści, ale szkodzi w jeszcze większym stopniu. Ryzyko nagłej śmierci wzrasta o 12% dla śpiących osiem, o 17% dla śpiących 9 i aż o 34% dla śpiących 10 godzin czyli o tyle samo ile dla ludzi z nadwagą średniego stopnia. Dlaczego więc śpimy tak długo, skoro tego nie potrzebujemy?

Najprostszym wytłumaczeniem jest odpowiedź, że z tego samego powodu z którego się przejadamy albo nie możemy oprzeć słodyczom. Czyli dla przyjemności. Pozostaje jedno pytanie: Czy sponsorami tego badania nie były przypadkiem stowarzyszenia pracodawców?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.