Loading...
Choroby

Niedrożne jelita – objawy, przyczyny, walka z problemem

Kobieta odczuwająca zapchane jelito objawy

Niedrożność jelit wiąże się z tym, że transport resztek przez jelito grube oraz cienkie jest zaburzony. Objawy takiego schorzenia to ból brzucha lub wymioty. Jak więc zapobiec takiej chorobie lub ją wyleczyć.

Czym są niedrożne jelita? Co to za schorzenie?

Choroba ta to rodzaj  schorzenia, w którym dochodzi do upośledzenia narządów układu pokarmowego, czyli do zaburzenia transportu treści pokarmowej w jelicie cienkim oraz grubym. Przyczyniają się one do produkcji gazów, które rozszerzają Twój żołądek oraz jelita.

W częściach jelit gromadzą się więc resztki jedzenia oraz woda, gdzie dochodzi do rozkładu wszystkich tego typu składników. W takim miejscu w szybkim tempie dochodzi do rozwoju bakterii.

Przyczyniają się one do produkcji gazów. W ten sposób dochodzi do zatamowania przepływu krwi, która sprawia, że bakterie zaczynają się przemieszczać. W wyniku tego dochodzi do bólów brzucha, nudności i wymiotów, a także do zatrzymania oddawania stolca i gazów.

Niedrożność jelit nie jest pojęciem jednorodnym. Biorąc pod uwagę przyczynę, wyróżnia się niedrożność mechaniczną i czynnościową. Z kolei ze względu na lokalizację – wysoką i niską. Pod względem szybkości narastania objawów dzielona jest z kolei na ostrą i przewlekłą. Wyróżnia się również niedrożność całkowitą oraz niecałkowitą.

Dolegliwość ta nie dotyka wyłącznie dorosłych. Niekiedy mamy do czynienia z niedrożnością jelit u dzieci. Przyczyną są tu najczęściej zaparcia powstające na skutek nieprawidłowej diety małego pacjenta. Chore jelita u dziecka wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.

Przyczyny niedrożności jelit

Niedrożność jelita może mieć 3 różne przyczyny. Najczęstsza z nich to uszkodzenie fragmentu jelita. Taki fragment zostaje wówczas ściśnięty przez otaczającą go tkankę, co jest powodem dodatkowego utrudnienia w trawieniu oraz ukrwieniu jelita. Taka niedrożność występuje z reguły po operacji lub w sytuacji wystąpienia pozapalnych zrostów wewnątrz jamy brzusznej.

Kolejnym rodzajem jest  niedrożność mechaniczna. Oznacza to, że doszło do zatkania światła przewodu pokarmowego. Najczęściej do takiego schorzenia dochodzi w wyniku pojawienia się guza w którymś z jelit. Jednak rzadziej powodem zatkania światła przewodu może być także kamień żółciowy lub kamień kałowy. Do niedrożności z zatkania prowadzą także choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jeszcze innym rodzajem jest niedrożność porażenna, która polega na porażeniu motoryki jelit. Rozwija się ona podczas przebiegu zapalenia otrzewnej. Niedrożność porażenna może wynikać także z zaburzeń metabolicznych, np. związanych z przebiegiem cukrzycy, przewlekłej lub choroby nerek. Ten rodzaj niedrożności jelit możesz spotkać także kilka dni po operacji w obrębie jamy brzusznej po cesarce, gdyż zabieg tego typu może być dużym odciążeniem dla organizmu w przypadku drobnej kobiety. Po otwarciu jamy brzusznej przewód pokarmowy potrzebuje nawet kilku dni na powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Diagnostyka niedrożności jelit i niedrożne jelita objawy

Podczas badania u lekarza należy poinformować go o wszystkich objawach, które zauważyliśmy do momentu konsultacji.

Dla niedrożności jelit typowe są objaw takie jak ból brzucha, nudności i wymioty, zatrzymanie stolca i gazów. Wymioty nasilają się w momencie, gdy masz do czynienia z niedrożnością jelita cienkiego.

Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne. Objawy kliniczne są tutaj uzależnione od tego, gdzie znajduje się niedrożność oraz jaki jest jej mechanizm. Także, czy  występują zaburzenia perystaltyki jelita, oraz bóle uciskowe w obrębie brzucha.

W przypadku niedrożności mechanicznej praca jelit jest wzmożona i podczas niej występują charakterystyczne, metaliczne dźwięki. Natomiast niedrożność porażenna lub ta, która objawia się w postaci niedokrwienia, może przyczynić się do całkowitego zatrzymania pracy jelit.

Jak stwierdzić niedrożność jelit? Niedrożne jelita objawy

Niedrożność jelit najlepiej stwierdzić za pomocą diagnostyki obrazkowej. W tym przypadku wystarczy wykonać zwykłe zdjęcie RTG jamy brzusznej w pozycji stojącej. Dodatkowo wykonywane jest także badanie USG, które jest pomocne przy diagnozie zmian naczyniowych oraz podczas rozpoznania ewentualnych innych przyczyn dolegliwości. Tomografia komputerowa natomiast stosowana jest, podczas gdy lekarz podejrzewa wstąpienie mechanicznej niedrożności jelita lub guz występujący w obrębie jamy brzusznej.

Leczenie niedrożności jelit

Zapchane jelito i jego objawy
Źródło: Freepik.com

Metoda, którą leczy się niedrożność jelit zależy od jej przyczyny. Jeśli pacjent nie jest w stanie krytycznym i nie musi przejść natychmiastowej operacji to można pokusić się o wykonanie lewatywy.

Zabieg ten polega na wsadzeniu gruszki w odbyt w celu naciśnięcia jej i wydobycia zalegających drobnoustrojów w jelitach. Jeśli natomiast przyczyną niedrożności jest guz nowotworowy to podejmowana jest próba jego usunięcia. Jest to bardzo często tak zwany rak. W takim momencie wycinana jest część zdrowej tkanki wraz z guzem. Operacja ta trwa do kilku godzin. Kilka dni po jej wykonaniu odtwarzana jest  ciągłość przewodu pokarmowego.

Natomiast w przypadku niedrożności porażennej, do której dochodzi poprzez zapalenie otrzewnej najczęstszą przyczyną jest przedziurawienie jelita grubego lub zapalenie wyrostka robaczkowego. W momencie, gdy nie zachodzi potrzeba na zastosowanie leczenia chirurgicznego to można wdrożyć tak zwane leczenie zapobiegawcze.

Żywienie po operacji niedrożności jelit – jak powinno wyglądać?

Po operacji pacjent trafia do odpowiedniej sali, gdzie dostaje wykaz w postaci tak zwanej pooperacyjnej diety. Jest ona stosowana pod nadzorem lekarza.

Produkty, zawarte w diecie pacjenta, spożywane są stopniowo od lekkich po ciężkie, dodatkowo przyjmując leki. Menu osoby, która jest zaraz po operacji z powodu niedrożności jelit powinien zawierać produkty, które są delikatne oraz łatwostrawne, by organizm mógł je w łatwy sposób wydalić.

Zwykle dieta stosowana jest do 6 tygodni. W tym czasie należy ograniczyć do minimum spożywanie produktów, które są bogate w różnego rodzaju tłuszcze. Natomiast jeśli chodzi o owoce to warto unikać wysuszonych przetworów oraz soków z miąższem. Nie należy też spożywać jedzenia zawierającego kwas, jak np. ogórki kiszone, czy kapusta kiszona. Wskazane jest także jedzenie małych, a częstych kawałków.

Jak zapobiegać niedrożności jelit?

Niedrożność jelit niestety nie jest zależna przez chorego i nie może on kontrolować przebiegu choroby. Może jedynie stosować tak zwaną profilaktykę pooperacyjną niedrożności jelit, która musi zostać zapewniona przez personel medyczny.

Powinien on zapewnić pacjentowi prawidłową opiekę pooperacyjną. Możliwe jest także zmniejszenie ryzyka rozwoju guza jelita grubego, powodującego niedrożność mechaniczną. Dodatkowo możesz poddać się także przesiewowej diagnostyce endoskopowej.

Placówkę, która oferuje taką diagnostykę można bez problemu znaleźć w Internecie. Zaleca się także by pacjent kilka tygodni po operacji spożywał ok. 30 g błonnika, a także pił 2 litry wody na dobę. Osoby, które dalej mają problem z zaparciami mogą w ostateczności sięgnąć po suplementy diety. W aptece dostępna jest szeroka gama różnego typu leków, które wspomagają pracę jelit.

Niedrożne jelita objawy u niemowląt

U niemowląt i małych dzieci najczęstsza przyczyna niedrożności jelit to wgłobienie. Polega ono na  wpukleniu się jelita do środka organizmu  w kierunku zgodnym z perystaltyką. Najczęściej tego typu schorzenie ma miejsce pomiędzy 5. a 36. miesiącem życia, choć może wystąpić ono w każdym wieku.

Niedrożność jelit w przebiegu wgłobienia wynika z ucisku i z postępującego zastoju żylnego. Wywczas dochodzi do zatrzymania  obiegu krwi w jelicie, a także do obrzęku jego ściany. W wyniku tego może dojść do martwicy ściany jelita, która może prowadzić do jego przedziurawienia, w wyniku czego dochodzi do sepsy lub wstrząsu septycznego.

Niedrożne jelita objawy u psa

Przy zaleganiu ciała obcego może dojść do niszczenia głębszych warstw przełyku. Uszkodzenie w przypadku odcinka szyjnego przełyku prowadzi do obrzęku części miękkich szyi. Natomiast perforacja odcinka piersiowego przełyku prowadzi do wystąpienia wysiękowego zapalenia śródpiersia. Schorzenie to możesz wykryć za pomocą zdjęcia rentgenowskiego.

Ciało obce znajdujące się w żołądku może nie dawać o sobie znać przez pierwsze kilka tygodni od wystąpienia schorzenia. Niekiedy pojawiające się wymioty po posiłku u zwierzęcia są źle interpretowane jako zatrucie pokarmowe oraz chwilowe problemy z żołądkiem.

W momencie, gdy do organizmu dostaną się większe kawałki jedzenia to objawy nasilają się, a także zwiększają wywołując niepokój u właściciela. Obecność dużych kawałków jedzenia w większej ilości nie powoduje całkowitej niedrożności jelit. Toteż część składników zostaje połknięta i strawiona, a nadmiar zaś jest zwymiotowany.

Twój pies dzięki temu może nie chętnie spożywać pokarm lub jako szczeniak mieć problemy z rozwojem, które dotyczą wzrostu, czy zmian związanych z sierścią, przez brak niektórych mikroskładników.

Ciało obce u psa – usuwanie

Usuwanie ciał obcych u danego zwierzęcia polega na jego uśpieniu i otwarciu żołądka. Cięcie ściany żołądka wykonuje się w połowie odległości między obu krzywiznami, równolegle do osi długiej na wysokości trzonu. Tę część należy więc odizolować kleszczami jelitowymi.

Długość cięcia wyznaczają rozmiary, tkwiącego wewnątrz ciała obcego. W pierwszej kolejności po otwarciu żołądka należy go zabezpieczyć, aby nie dostały się do niego niechciane mikro elementy. W tym celu odseparowana część żołądka, w której znajduje się nadmiar jedzenia jest sterylnie owijana za pomocą odpowiednich materiałów.

Po operacji zwierzę nie powinno otrzymywać nic do jedzenia ani do picia przez 24h. Pies przyjmuje przez ten czas płyny drogą parenteralną. Natomiast na drugi dzień zwierzakowi podaje się mleko z żółtkiem i cukrem.

Ciała obce mające duży rozmiar mogą zatrzymać się w jelicie grubym lub cienkim. Wtedy dochodzi do tak zwanego mechanicznej niedrożności jelita. Tego typu schorzenie często bierze się z powodu występowania guza w jelicie lub dużej ilości wielkich kawałków jedzenia, które powodują często zatrzymanie pracy jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.