Loading...
Ciąża i poród

Nietrzymanie stolca po porodzie – skutki pęknięcia odbytu

Kobieta ma problem z nietrzymaniem stolca po porodzie

Ciążą i okres po porodzie to czas, w którym w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, często ekstremalnych i wydających się nierealnymi. W dzisiejszych czasach medycyna jest na tyle rozwinięta, a lekarze świadomi różnych zagrożeń, że w porę udaje się im nie dopuścić do nieodwracalnych skutków w ciele kobiety. Jednym z bardziej problematycznych powikłań po ciążowych jest pęknięty odbyt. Sprawdź, jakie są skutki tej przypadłości i w jaki sposób można ją leczyć.

Uszkodzenia odbytu przy porodzie

Porody naturalne są jedną z najczęstszych przyczyn nietrzymania stolca oraz gazów w okresie po porodzie. Dla wielu kobiet jest to wstydliwy temat, którego nie poruszają nawet z najbliższymi. W przypadku doświadczenia tych konsekwencji poporodowych warto, a nawet powinno się, zwrócić do lekarza. Medycyna jest na tak wysokim poziomie, że znacząco przyspiesza regenerację organizmu w przypadku nawet najcięższego uszkodzenia dolnej części ciała przy porodzie, jakim jest pęknięcie odbytu.

Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia tej komplikacji wzrasta wraz z liczbą porodów. Istnieje szereg czynników wpływających na większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z nietrzymaniem stolca oraz gazów w okresie po porodzie. W pierwszej grupie ryzyka znajdują się takie czynniki jak:

  • III i IV stopień pęknięcia krocza,
  • pierwszy poród,
  • liczba wcześniejszych porodów,
  • porody instrumentalne,
  • zaawansowany wiek kobiety rodzącej,
  • poród pośladkowy,
  • duży obwód główki dziecka,
  • duża masa dziecka.

Lekarze zwracają uwagę, że najistotniejszym czynnikiem jest pęknięcie krocza III i IV stopnia. W przypadku tej dolegliwości kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza, który w przypadku komplikacji zareaguje natychmiastowo. Jeśli dojdzie do uszkodzenia zwieraczy odbytu, w zależności od jego stopnia, może być konieczne zszycie tego obszaru, a następnie odpowiednio dopasowana rehabilitacja.

Rehabilitacja pęknięcia odbytu

Jeśli doświadczyłaś skutków związanych z uszkodzeniem odbytu, w pierwszej kolejności powinnaś udać się do lekarza oraz porozmawiać z nim o profesjonalnej rehabilitacji. Odpowiednio przeprowadzony masaż dna miednicy umożliwi przywrócenie funkcji trzymania stolca, moczu oraz gazów. Ważne jest, aby nie odkładać rehabilitacji w czasie, ponieważ im szybciej się ona rozpocznie, tym szybciej da oczekiwane rezultaty. Na czym najczęściej polega rehabilitacja pękniętego odbytu? W pierwszej kolejności wykonuje się masaże zarówno mięśni dna miednicy, jak i innych napiętych miejsc oraz blizn. Bardzo często zalecana jest również elektrostymulacja i ćwiczenia z ciężarkami dopochwowymi. Wiele lekarzy zwraca uwagę na korzyści płynące z elektrostymulacji niewielkimi urządzeniami. Czynność tę można wykonywać w zaciszu domowym. Nie można również zapomnieć jak ważne jest samodzielne wykonywanie zaleconych przez lekarza ćwiczeń. W ten sposób skutecznie wzmacnia się uszkodzone mięśnie i szybciej odzyskuje się panowanie nad zwieraczami odbytu. Warto znaleźć polecanego specjalistę, który ma doświadczenie w zakresie rehabilitacji pęknięcia odbytu. Po konsultacji z lekarzem zyskasz poczucie bezpieczeństwa i profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.