Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Nietuzinkowe właściwości zielonej herbaty

zielona herbata

Zielona herbata to na dziś dzień jeden ze zdecydowanie najpowszechniejszych rodzajów napojów, po które sięgają wszyscy bez wyjątku – starsi, młodsi, osoby na diecie, przewlekle leczący się, czy aktywni zawodowo, którzy o poranku potrzebują prawdziwego kopa i sporej dawki energii. Ta w pewnym sensie „uniwersalność” modnej green tea wynika z jej cennych właściwości. Co takiego zawiera w sobie owa roślina, że cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem? Podpowiemy nieco więcej w dalszych fragmentach.

Nie tylko w Chinach

Oczywistym jest, że standardowy napar z zielonej herbaty odkryto w Chinach. Państwo Środka już w starożytności mogło pochwalić się cudownym aromatem tego rodzaju napoju. Niemniej jednak wraz biegiem czasu nietuzinkowy posmak zielonej herbaty zaczął docierać na inne kontynenty, w tym także do Europy, w której został natychmiast ochoczo przyjęty. W szczególności za sprawą niebanalnego aromatu, ale i nie tylko. Na przestrzeni minionych lat nad green tea realizowano mnóstwo badań naukowych, które dowiodły, iż omawiana roślina stanowi wyjątkowo polecany typ naparu. Powody tych pozytywnych rekomendacji tkwią nie tylko w niepospolitych walorach smakowych, ale i w równie niepospolitym wpływie zielonej herbaty na pracę całego ludzkiego organizmu.

Kiedyś już wiedzieli

Starożytni Chińczycy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jaki dar wyhodowali. Zielona herbata rewelacyjnie sprawdzała się w leczeniu uporczywych migren oraz pozwala wychodzić ze stanów marazmu, ospałości, a nawet rzekomo wyprowadzała ludzi z depresji i dołków psychicznych. Ponadto było to prawdziwie skuteczne lekarstwo na dolegliwości żołądkowe, w tym u osób z rozstrojem żołądka oraz wielorakimi zaburzeniami trawiennymi. Obecnie zieloną herbatę także zaleca się jako suplement zbilansowanej diety i tak zwane super food. Niemniej jednak tak jak spore grono osób zachwyca się zieloną herbata, tak i nie brak przeciwników tego specyficznego smaku, którzy doceniają właściwości prozdrowotne rośliny, jednak nijak nie mogą zmusić się do picia naparów z niej robionych. W takiej sytuacji swego rodzaju złotym środkiem okazuje się być green tea w postaci sproszkowanej, kapsułkowej, jako preparat w tabletce.

Bogactwo składników

To, że zielona herbata sprzyja profilaktyce antynowotworowej, obniża ciśnienie, ale jednocześnie dodaje wigoru bardziej niż klasyczna „mała czarna”, a także reguluje pracę mięśnia sercowego jest związane przede wszystkim z ogromem zawartych w niej mikroelementów i cennych witamin oraz minerałów. Mowa tu między innymi o takich składnikach jak fluor, żelazo, cynk, potas, wapń, sód, witaminy A, C, z grupy B, K, E. Łagodzi, koi zszargane nerwy, pobudza do życia, wydziela endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, zmniejsza ból, wycisza i uspokaja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.