Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Gabinet stomatologiczny z niezbędnymi narzędziami

Odpowiedni dobór wyposażenia gabinetu stomatologicznego, to szczególnie istotna kwestia. Lista niezbędnych elementów jest dość długa. Wszystkie urządzenia są niezwykle przydatne do leczenia zębów. Co stanowi podstawę gabinetu dentystycznego? Jakie elementy są konieczne do przeprowadzenia dezynfekcji i sterylizacji? Jaki jest ogólny koszt niezbędnych urządzeń?

Jakie urządzenia powinny znaleźć się w gabinecie stomatologicznym?

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego znacznie różni się od pomieszczenia przeznaczonego dla lekarza internisty. Dentysta bowiem aby przeprowadzić prawidłowe leczenie zębów musi korzystać z konkretnego urządzenia. Dlatego też skompletowanie odpowiednich sprzętów jest tak ważnym zadaniem.

Unit stomatologiczny

Profilowany fotel dentystyczny, który umożliwia swobodną pracę stomatologowi. Składa się z konsoli lekarza z niezbędnymi narzędziami, blok spluwaczki, lampy polimeryzacyjne, stanowisko asysty oraz pulpit sterowania. Przy stoliku stomatologa znajdują się wszelkie niezbędne narzędzia, wśród których można wymienić:

  • skalery stomatologiczne,
  • dmuchawko – strzykawkę,
  • wiertarkę turbinową,
  • mikrosilnik umożliwiający przymocowanie określonego wiertła.

Ponadto ważnym elementem jest również piaskarka stomatologiczna, której zadaniem jest czyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Doświadczeni lekarze zwracają szczególną uwagę na pozostałe urządzenia m.in. aparaty RTG, umożliwiają one natychmiastowe zrobienie zdjęć zębów nawet w nagłych wypadkach. 

Urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji

Skanery stomatologiczne, piaskarki oraz pozostałe urządzenia stanowią bazę każdego gabinetu stomatologicznego. Warto również pamiętać o urządzeniach przeznaczonych do dezynfekcji i sterylizacji.

Dezynfekcja

Proces ten obejmuje nie tylko mycie rąk, ale także stanowisk, zlewów, podłóg, a nawet łazienek. Ważnymi elementami przy stanowisku do mycia rąk są m.in. dozowniki. Jeden z nich będzie wypełniony płynem do dezynfekcji, a drugi substancją do mycia rąk. Warto również pamiętać o papierze do osuszania dłoni i koszu na śmieci. Dezynfekcję całego unitu wykonuje się przed przyjęciem pierwszego pacjenta. Po każdym kolejnym, należy wyczyścić fotel, stolik zabiegowy czy blok spluwaczki, a także wymienić sprzęt jednorazowy, np. ssaki czy ślinociągi

Sterylizacja narzędzi

Sterylizacja jest procesem, który polega na zniszczeniu wszelkich mikroorganizmów, które mogą znajdować się na narzędziach. Do jej prawidłowego przebiegu niezbędne są testy oraz odpowiednie akcesoria. Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym kontrolowana jest za pomocą następujących wskaźników:

  • fizycznych – czas. temperatura.
  • chemicznych – zabarwienie pasków kontrolnych.
  • biologicznych – testy bakteriobójcze.

Przedmioty poddane sterylizacji powinny być dokładnie oczyszczone, pozbawione uszkodzeń oraz odpowiednio zapakowane. producent sprzętu medycznego dostarcza wszelkie niezbędne informacje odnośnie doboru metody oraz odpowiednich parametrów.

Koszty wyposażenia

Skanery stomatologiczne, wiertła oraz inne urządzenia niezbędne w przypadku leczenia zębów, są dość drogie. Cena fotelu dentystycznego z pełnym wyposażeniem waha się od 40 do 100 tys. Koszt zakupu aparatu rentgenowskiego również oscyluje między 20 a 40 tys. Podliczając wszelkie niezbędne elementy, wyposażenie gabinetu stomatologicznego najmniej będzie kosztowało 100 tys. Cena zależy w głównej mierze od wybranego sprzętu. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku warto postawić na urządzenia najwyższej jakości, aby móc prawidłowo zadbać o zdrowie pacjentów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.