Loading...
CiałoPielęgnacja

Nitkowanie zębów – wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć

Kobieta nitkująca zęby

Znajomość właściwego czasu na nitkowanie zębów również przyczynia się do dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Niektórzy ludzie mają zwyczaj najpierw szczotkować zęby, a dopiero potem nitkować. Jednak generalnie zaleca się nitkowanie, a następnie szczotkowanie zębów.

Nitkowanie pomaga unieść i uwolnić resztki jedzenia i płytkę nazębną, które utkwiły między zębami, podczas gdy szczotkowanie usuwa te cząsteczki z jamy ustnej. Jeśli najpierw szczotkujesz zęby, a dopiero potem nitkujesz, pokarm i płytka nazębna pozostają w jamie ustnej do czasu następnego szczotkowania.

Nitkowanie zębów jest ważnym nawykiem w higienie jamy ustnej. Czyści ona i usuwa resztki jedzenia, które utkwiły między zębami, co zmniejsza ilość bakterii i płytki nazębnej w jamie ustnej. Płytka nazębna to lepka warstwa, która osadza się na zębach i przyczynia się do powstawania ubytków i chorób dziąseł.

Oczywiście samo nitkowanie nie wystarczy. Ważne jest, aby nitkować prawidłowo. Nieprawidłowe nitkowanie może potencjalnie uszkodzić Twoje zęby i dziąsła. Jeśli więc nie jesteś pewien, jak prawidłowo czyścić przestrzenie między zębami, poniżej znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak najlepiej nitkować zęby.

Czy muszę nitkować zęby?

Wiele osób, które nie nitkują zębów, twierdzi, że dzieje się tak dlatego, że już czyszczą zęby poprzez regularne szczotkowanie, i postrzegają nitkowanie jako dodatkowy, niepotrzebny środek ostrożności. Coś, czego nie muszą robić, ponieważ ich zęby są zdrowe. Ale są w błędzie.

Nie pomaga również fakt, że pojawiły się pewne mylące informacje na temat nitkowania zębów. Twierdzi się w nich, że nitkowanie nie jest niezbędne do codziennej higieny jamy ustnej. Mimo że popiera się profilaktykę jamy ustnej, profesjonalne czyszczenie zębów i częste szczotkowanie.

Mniej jest też badań dotyczących nitkowania, zwłaszcza tych, które potwierdzają, że regularne nitkowanie jest równie ważne jak szczotkowanie.

Jednak tu się mylą. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie skutecznie dotrzeć do całej jamy ustnej, a zwłaszcza do przestrzeni międzyzębowych, które nie są widocznymi powierzchniami. Nitkowanie pozwala usuwać resztki nagromadzone między zębami, czego nie potrafią szczoteczki do zębów.

Nawet jeśli szczotkujesz zęby regularnie, ale nie używasz nici dentystycznej, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ubytków, próchnicy i chorób dziąseł.

Kobieta, która nitkuje zęby
Źródło: Pexels

Co zrobić, jeśli moje dziąsła krwawią?

Jak używać nici dentystycznej? Nić dentystyczna to cienka, miękka nić. Jeśli nić dentystyczna jest dla Ciebie trudna w użyciu, możesz użyć taśmy dentystycznej, która jest grubsza. Nie należy używać nici zbyt agresywnie, ponieważ grozi to uszkodzeniem dziąseł.

Główne działanie nici polega na mocnym, ale delikatnym szorowaniu zęba od góry w dół. Gdy po raz pierwszy zaczniesz nitkować zęby, dziąsła mogą być delikatne i trochę krwawić. Kontynuuj nitkowanie zębów zgodnie z zaleceniami zespołu stomatologów, a krwawienie powinno ustąpić, ponieważ dziąsła stają się zdrowsze.

Jeśli po kilku dniach nadal występuje regularne krwawienie, należy zgłosić się do lekarza dentysty. Może on sprawdzić, czy prawidłowo używasz nici dentystycznej. Co zrobić, jeśli nitkowanie sprawia mi trudność? Jeśli nitkowanie sprawia Ci trudność, zespół stomatologów może doradzić Ci inne sposoby czyszczenia przestrzeni między zębami.

Jak często nitkować zęby?

Wszyscy wiemy, że należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Szczotkowanie czyści widoczne powierzchnie zębów, ale to nitka dentystyczna czyści trudno dostępne miejsca między zębami i wzdłuż linii dziąseł.

Aby zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej i chorobom dziąseł, należy nitkować zęby codziennie, przynajmniej raz dziennie. Jeśli w pośpiechu szczotkowałeś zęby po wcześniejszym posiłku, nitkowanie podczas następnego szczotkowania pozwoli Ci usunąć trudno dostępną płytkę nazębną, bakterie i cząstki jedzenia.

Staraj się więc nitkować zęby tak często, jak je szczotkujesz, aby zwiększyć ochronę przed ubytkami i chorobami dziąseł. Nitkowanie zębów po każdym posiłku usuwa resztki jedzenia, które utkwiły między zębami i zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Nie ma czegoś takiego jak zbyt częste nitkowanie – chyba że robisz to nieprawidłowo i wywierasz tak duży nacisk, że uszkadzasz zęby i dziąsła.

Nitkowanie zębów
Źródło: Pexels

Prawidłowe nitkowanie zębów

Często ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, ale istnieje pewna technika nitkowania zębów. Potrzebujesz prawdopodobnie około 45 cm nici dentystycznej. Owiń ją wokół środkowego lub wskazującego palca, w zależności od tego, co jest dla Ciebie najłatwiejsze.

Chcesz, aby nić była dobrze i ciasno owinięta? Wykonuj bardzo delikatne ruchy i przesuwaj nić w dół, między zęby. Następnie, gdy nić znajdzie się już między zębami, spróbuj przeciągnąć ją jak najciaśniej wokół powierzchni, prawie jak w kształcie litery C. Jest to ruch ślizgowy, w górę i w dół po długości zębów. Należy przesuwać się w górę aż do miejsca, w którym nie można już przejść, a następnie z powrotem w dół, pod linię dziąseł, i po prostu przesuwać się tam i z powrotem.

Należy upewnić się, że ręce są czyste. Ręce będą znajdować się w jamie ustnej. Czy są jakieś nieoczekiwane miejsca, w których jedzenie utknęło w jamie ustnej – miejsca, do których szczególnie trudno się dostać? Często ludzie zapominają o tylnej stronie tylnych zębów. Dotarcie tam jest trochę trudne, ale w tych miejscach gromadzi się o wiele więcej płytki nazębnej. Następnie upewnij się, że nitkujesz obie strony zęba. Przechodząc od jednego zęba do drugiego, chcesz się upewnić, że nitkujesz zarówno przednią, jak i tylną powierzchnię.

Nitkowanie zębów a ogólny stan zdrowia

Wiele osób cierpi na choroby dziąseł, znane również jako choroby przyzębia. Jest to przewlekła choroba zapalna. Pojawia się, gdy bakterie zawarte w płytce nazębnej (lepka warstwa, która tworzy się na zębach) poniżej linii dziąseł powodują obrzęk i podrażnienie. Nieleczona może prowadzić do cofania się dziąseł i utraty zębów.

Choroba dziąseł jest również powiązana z chorobami serca, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą, przedwczesnym porodem i wieloma innymi schorzeniami. Twoja jama ustna jest lustrem dla reszty ciała.

Związek między chorobami dziąseł a zdrowiem nie jest do końca jasny. Niektórzy naukowcy uważają, że więcej bakterii pozostawionych w jamie ustnej trafia do krwiobiegu, gdzie mogą przyczyniać się do stanów zapalnych w innych obszarach, takich jak serce. Eksperci wiedzą jednak, że osoby, które nie mają chorób dziąseł, są mniej narażone na problemy zdrowotne, takie jak choroby serca.

Uśmiech kobiety po nitkowaniu zębów
Źródło: Pexels

Co się dzieje z krwawiącymi dziąsłami?

Podobnie jak lekarze mierzą stan zdrowia poprzez sprawdzanie ciśnienia krwi, dentyści i higieniści delikatnie szturchają dziąsła, aby sprawdzić, czy krwawią.

Krwawiące dziąsła często sygnalizują obecność nieusuniętej płytki nazębnej lub kamienia nazębnego w tym obszarze. Krwawienie może być nawet zauważalne po umyciu zębów lub spożyciu niektórych pokarmów.

Dla lekarza stomatologa krwawienie dziąseł oznacza, że istnieje ryzyko rozwoju zaawansowanych problemów z dziąsłami, zwanych chorobami przyzębia. W tej chorobie dochodzi do zniszczenia fundamentów, które utrzymują zęby w kości szczęki, co w końcu prowadzi do rozchwiania i wypadania zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.