Loading...
Choroby

Nowe postępy w chirurgii zaćmy

Okulistka bada oczy swojemu pacjentowi pod względem zaćmy

Co to jest zaćma? To niebezpieczna choroba oka, która rozwija się na skutek zaburzenia przemiany materii wewnątrz soczewki. Współczesna medycyna potrafi sobie doskonale radzić z usunięciem zarówno już powstałych zmian, jak i wczesnym diagnozowaniem przypadków zaćmy.

  • Zaćma jest poważną chorobą oczu, która może prowadzić do utraty wzroku. Rozwija się najczęściej u osób starszych, jednak zażywanie sterydów, cukrzyca i indywidualne predyspozycje pacjenta mogą prowadzić do pojawienia się katarakty znacznie wcześniej.
  • Zaćma i jaskra to dwie różne choroby, które powodowane są innymi czynnikami. Bywa jednak, że współwystępują ze sobą.
  • Obecnie zaćma operowana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Jest precyzyjnym, ale jednocześnie rutynowym zabiegiem chirurgicznym, który niemal od razu przywraca pacjentowi wzrok.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest chorobą oczu, która rozwija się najczęściej ze względu na zaawansowany wiek pacjenta. Z biegiem lat upośledzeniu ulegają procesy przemiany materii wewnątrz struktur oka, a tym samym, może dochodzić do zmętnienia soczewki. Powstają plamki, które przez pacjenta odbierane są jako zaburzenia widzenia, jakich nie da się skorygować dobrze dobranymi szkłami okularowymi. Taki rodzaj katarakty nazywany jest zaćmą wtórną i najczęściej pojawia się po 50. roku życia pacjenta. Ze względu na miejsce, w którym występują zmiany, wyróżnia się zaćmę korową, jądrową i tylną czyli podtorebkową. Zaćma wtórna rozwija się na skutek zażywania substancji uszkadzających tkanki z których zbudowana jest soczewka, takich jak sterydy. Może się rozwijać również u osób chorujących na cukrzycę, zapalenie rogówki, tężec, a także po przebytych urazach gałki ocznej.

Czy zaćma to to samo co jaskra

Nie można mylić tych dwóch chorób, chociaż bez wątpienia są to dwie najczęściej występujące przypadłości i obie mogą prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Zaćma jest powodowana zmianami w obrębie soczewki, a jaskra powstaje na skutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Zaćma bywa skutkiem rozwijającej się jaskry, w sporadycznych przypadkach jaskra wywoływana jest przez zaćmę. Dzieje się tak, gdy zmętniała soczewka podwija się, powodując tym samym blokadę odpływu wodnistej cieczy z gałki ocznej. Na skutek tego zatoru wzrasta ciśnienie wewnątrz oka i rozwija się jaskra.

Nowoczesna chirurgia oka a zaćma

Gdy już wiesz, co to jest zaćma, z pewnością chcesz wiedzieć więcej na temat rokowań medycznych.

Po krótce warto jednak wyjaśnić, że obecnie zaćma jest chorobą całkowicie uleczalną dzięki nowoczesnej chirurgii okulistycznej. Dostępne urządzenia, a także zaawansowane leki nowej generacji pozwalają przeprowadzić szybką operację usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną. W wyniku operacji pacjent odzyskuje wzrok i to niemal zaraz po zabiegu.

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu i nie powoduje żadnych dolegliwości dla pacjenta. Jest zaliczana do chirurgii jednego dnia co oznacza, że już parę godzin po zabiegu większość pacjentów może wrócić do domu. Miejscowe stosowanie leków takich jak krople z antybiotykami i sterydami skraca okres rekonwalescencji. Należy mieć jednak świadomość, że usunięcie zaćmy nie chroni pacjenta przed ponownym pojawieniem się choroby. W większości przypadków jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponowić zabieg i przywrócić prawidłowe widzenie osobie chorej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.