Loading...
CiążaNowinki ze świata zdrowia

Nowe światło na genezę rzucawki porodowej

Rzucawka porodowa jest ciężkim powikłaniem ciąży. Poprzedza ją zatrucie ciążowe (gestoza), objawiająca się nadciśnieniem tętniczym, obrzękami i białkomoczem. Rzucawka to utrata przytomności i napad drgawek – stan podobny do padaczki, zagrażający życiu kobiety. Powikłanie to występuje zwykle w ostatnich dniach ciąży, porodu lub w ciągu pierwszego tygodnia po porodzie. Statystyki podają, że rzucawka występuje 1 na 10 pierworódek.

W czerwcowym numerze „Circulation Research” dr Valerian E. Kagan z University of Pittsburgh w Pennsylvanii wraz z zespołem opublikowali wyniki badań nad stanem przedrzucawkowym, w których stwierdzili znacząco podwyższony poziom S-nitrosoalbuminy we krwi ciężarnych zagrożonych rzucawką. Badacze wykonali testy biochemiczne u 21 kobiet z zatruciem ciążowym i porównali wyniki z badaniami 21 zdrowych kobiet ciężarnych i 12 kobiet nie będących w ciąży. Poziom S-nitrosoalbuminy u kobiet z gestozą zagrożonych rzucawką był 2-3 razy wyższy niż u kobiet zdrowych. Zjawisku temu towarzyszyło obniżenie stężenia witaminy C we krwi. W warunkach prawidłowych witamina C pomaga w procesie rozpadu S-nitrosoalbuminy, z której uwalnia się do krwi tlenek azotu (NO). Tlenek azotu pełni w organizmie bardzo ważną rolę, regulując napięcie ściany naczyniowej i szerokość jego światła. Od stopnia rozkurczu tętnic zależy przepływ narządowy i ciśnienie tętnicze. Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Badacze uważają, że związek między poziomem witaminy C i S-nitrosoalbuminy ma istotne znaczenie w wystąpieniu rzucawki, ponieważ zaburzone relacje między tymi substancjami prowadzą do niedostatecznej produkcji NO, niezbędnego do właściwej kontroli napięcia ściany naczyń.

Dr Kagan uważa, że zagadnienie to wymaga dalszych badań, które wykażą czy podawanie witaminy C (a być może także innych antyoksydantów) może zmniejszyć ryzyko rzucawki porodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.