Loading...
Dom i rodzina

Nowoczesny dom z kontenerów magazynowych

Dom z kontenerów magazynowych

Rozwój budownictwa widzimy gołym okiem, porównując domy, jakie budowało się choćby 20 lat temu, do tych, które pną się w górę obecnie. Nowoczesne formy, wielkie okna, antresole i wysokie sufity. Budynki stylizowane na nowoczesne stodoły i wille z basenami. Współczesne budownictwo pokazuje nam, że dom na kształt tego, który wybudowali kiedyś nasi rodzice, nie jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Coraz częściej buduje się domy w technologii szkieletowej, a także budynki z prefabrykatów. Ale uwaga! To nie wszystko! Ciekawym rozwiązaniem, które dopiero „wchodzi” do naszego kraju, są domy z kontenerów magazynowych. Jak wygląda taki dom, jakie ma zalety i co warto o nim wiedzieć, zanim się na niego zdecydujecie. Podpowiadamy!

Budowa domu z kontenerów magazynowych – co warto wiedzieć?

Domy z kontenerów magazynowych, w przeciwieństwie do tych murowanych, cechują się konstrukcją modułową. Nie stanowią one jednej bryły, a zlepek kilku, zespolonych ze sobą kontenerów, choć w przypadku sporych gabarytowo kontenerów morskich, do przygotowania niewielkich rozmiarów domku (np. letniskowego), z powodzeniem wystarczy jeden kontener. Największe, dostępne na rynku kontenery, to około 20 do 30 metrów kwadratowych, czyli dokładnie tyle samo co np. kawalerka. Łącząc w jedno, trzy bądź cztery kontenery, można uzyskać ogromny dom, którego powierzchnia użytkowa będzie sięgać nawet 120 metrów kwadratowych.

Piętrowy dom z kontenerów

Jeśli wydawało wam się, że kontenery magazynowe łączymy jedynie w poziomie, byliście w błędzie. Łącząc je ze sobą pionowo, możecie zostać właścicielami piętrowego domu z kontenerów. Możliwości adaptacyjne tego typu rozwiązań są naprawdę wielkie. Zaznaczamy na wstępie, że dom z kontenerów absolutnie nie musi przypominać pobliskiej budki z zapiekankami, jak mogłoby się nam wydawać. Nowoczesne kontenery umożliwiają zbudowanie domu o niecodziennej bryle, ze sporą ilością przeszkleń, drzwi, okien. Te elementy są w pełni modyfikowalne i można je bez problemu wyciąć, czego nie zrobicie, gdy posiadacie ścianę betonową.

Dom z kontenerów. Jakie kontenery magazynowe wybrać do jego budowy?

Zwykle do budowy domu modułowego stosuje się kontenery magazynowe różnej wielkości i wysokości, o stałej szerokości około 2,4m. Ich długość może wynosić pomiędzy 3 metry a 13. Jeśli marzy Wam się dom z podwyższonym sufitem, bez obaw. Na rynku znajdziecie producentów oferujących kontenery podwyższone. Ich wysokość to około 2,9 metra. Jeśli to wciąż zbyt mało, możecie połączyć ze sobą w pionie dwa kontenery i wyciąć podłogę. Jak już wspominaliśmy, budując domy z kontenerów, ogranicza Was tylko wyobraźnia. Modyfikacje są w pełni dozwolone.

Jakie zalety ma dom z kontenera magazynowego?

Podstawowymi zaletami jest mobilność oraz skrócony czas oczekiwania na moment, w którym możecie się wprowadzić. W przypadku budowli modułowych jest on zdecydowanie krótszy niż podczas budowy klasycznego domu. Nie można nie wspomnieć o środowiskowym aspekcie mieszkania w kontenerze. Tego typu domy są ekologiczne, jeśli do ich budowy, wykorzystamy stare kontenery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.