Loading...
ChorobyLeki i suplementy

Nowy lek na wirusowe zapalenie wątroby typu C poprawia jakość życia

Potocznie nazywana żółtaczką typu C (WZW C), jest chorobą trudną do wyleczenia i niestety coraz częściej występującą (170 milionów zakażonych ludzi na świecie). Objawy występują często dopiero wtedy, gdy dojdzie już do zniszczenia wątroby. Podobnie jest z wirusem WZW B, znacznie bardziej rozpowszechnionym w Polsce.

Na domiar złego jeden z niewielu dość skutecznych leków, interferon, wywołuje wiele bardzo nieprzyjemnych objawów ubocznych podobnych do ciężkiej grypy. Należą do nich bóle mięśni i głowy, temperatura, świąd skóry, uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia. Dostępna od pewnego czasu nowa forma leku tak zwany interferon pegylowany ma nie tylko skuteczniej hamować replikację wirusa, ale również być lepiej tolerowany. Przez wiele lat udawało się wyleczyć zaledwie 20% chorych. Po wprowadzeniu rybawiryny wartość ta wzrosła do 40%, a wstępne i chyba nader optymistyczne dane wskazują, że interferon pegylowany razem z rybawiryną zapewniają skuteczność u 60% pacjentów. Interferon pegylowany dłużej zachowuje terapeutyczne stężenia we krwi dzięki czemu jest bardziej skuteczny i może być podawany tylko raz w tygodniu.

Lekarze biorący udział w próbach klinicznych zauważają jednak, że mimo iż duża część pacjentów zażywających nowy lek ma lepsze samopoczucie, więcej energii i swobody, rzadziej skarży się na bóle mięśni, to pozostaje pewna grupa, która nie stwierdza różnicy w jakości życia. Jeśli jednak uda się potwierdzić sugerowaną skuteczność w powstrzymywaniu choroby, kwestia nasilenia objawów ubocznych straci na ważności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.