Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Nowy lek zmniejszający krzepliwość krwi

Istotna wiadomość dla osób, które cierpią z powodu nadkrzepliwości krwi lub muszą stosować środki zmniejszające krzepliwość z innych powodów – zabiegi operacyjne, sztuczne zastawki serca czy podobne. W Paryżu na lipcowym zjeździe Międzynarodowego Towarzystwa Zakrzepicy i Hemostazy opublikowano wyniki badań nad nowym lekiem prowadzącym do likwidacji formujących skrzepów krwi.

Preparat ten opisano jako największe odkrycie od czasów warfaryny i chociaż wymaga jeszcze ostatnich testów budzi duże nadzieje klinicystów na skuteczne zapobieganie zakrzepicy. Skuteczność nowego leku nazwanego Exanta polega na tym, iż działa szybko po podaniu, jego stężenie we krwi nie zależy od spożywanego pokarmu ani innych zażywanych leków, poza tym dużo łatwiej go dawkować i nie wymaga cotygodniowych badań krwi – jak to jest obecnie przy zastosowaniu leków z grupy kumaryn.

Dalsza zaleta to, iż Exanta działa w innym miejscu formowania się skrzepu niż dotychczas stosowane leki dlatego w razie potrzeby można zastosować kilka preparatów na raz aby jednocześnie w kilku miejscach hamować kaskadę krzepnięcia krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.