Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

O czym pamiętać kupując maseczkę?

Kobieta w maseczce na ustach.

Sytuacja związana pandemią, która od ponad roku ma miejsce na prawie całym świecie, odbiła swoje piętno na całym naszym życiu. Wymogła ona zmianę wszystkich dotychczasowych przyzwyczajeń i sposobów wykonywania codziennych czynności tak, żeby były one dopasowane do nowej normalności. Jedną z najważniejszych zmian, która spowodowała niejeden bieg z powrotem do domu, jest konieczność noszenia maseczek ochronnych. Związane z nimi obostrzenia zmieniały się nie tylko na przestrzeni czasu, ale różnią się także w zależności od kraju. Nakładanie ich i stosowanie się do kolejnych rozporządzeń jest wyrazem odpowiedzialności oraz troski o zdrowie własne i osób bliskich. Warto zatem zadbać o to, żeby noszone maseczki rzeczywiście skutecznie nas chroniły. Na co w takim razie zwracać uwagę podczas ich kupowania?

Filtr najważniejszym kryterium

Podstawową rzeczą, którą należy bezwzględnie sprawdzić jeszcze przed zakupieniem maseczki, jest jej filtr. Jest to niezwykle ważne, dlatego nie należy rezygnować z dokładnego przeczytania opisu produktu. Podstawowym zadaniem każdej maseczki, niezależnie od jej rodzaju, jest ochrona błon śluzowych nosa i ust przed przedostawaniem się nie tylko drobnoustrojów chorobotwórczych, ale także zanieczyszczeń. To właśnie od wybranego filtra będzie zależeć, jak dobrze ta funkcja będzie spełniana. W przypadku maseczek chirurgicznych wyróżnia się trzy rodzaje filtrów, a ich charakterystyka jest określona w europejskiej normie EN 14683. Trudniej jest w przypadku maseczek materiałowych, co do których nie obowiązują żadne standardy i niejednokrotnie nie posiadają one środkowej warstwy, która powinna odpowiadać za filtrowanie.

Sposób noszenia

Ograniczenia związane z maseczkami zmieniają się wraz z aktualną sytuacją oraz przewidywaniami wirusologów. Chociaż obecnie obowiązują w swojej luźniejszej formie, to nie wydaje się, żebyśmy w najbliższym czasie mogli z nich całkowicie zrezygnować. Maseczkę powinniśmy nakładać na twarz między innymi w komunikacji miejskiej, sklepach oraz na świeży powietrzu, jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać bezpiecznego półtorametrowego dystansu od innych osób. Dlatego właśnie należy zadbać o to, żeby była ona wygodna i nie uwierała. Najpopularniejsze są modele z gumkami nakładanymi na uszy, jednak nie jest to jedyna możliwość. Osobom noszącym okulary lub aparaty słuchowe do gustu mogą przypaść te wiązane z tyłu głowy na dwa troczki. Dzięki temu uszy nie będą nadmiernie obciążone, a przez to obolałe.

Opcje dopasowania

Ostatnią, jednak jednocześnie nie mniej istotną rzeczą, którą należy uwzględnić, dokonując zakupu maseczki, jest możliwość dopasowania jej do twarzy. Po raz kolejny jest to kwestia związana z komfortem noszenia, dlatego też nie należy jej ignorować. Co więcej, może wpływać również na skuteczność ochrony i dlatego należy wybierać takie modele, które można dopasować w okolicach policzków oraz nosa. Maseczki powinny w tym obszarze całkowicie przylegać, dlatego też warto wybierać te z plastycznym, możliwym do wyginania w dowolny sposób elementem umieszczonym w górnej krawędzi. Umożliwia on indywidualne dopasowanie do kształtu twarzy, a tym samym zapobiega podrażnieniom skóry czy nawet uczuleniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.