Loading...
Choroby

O czym powinna pamiętać każda opiekunka seniora

Kobieta jest opienukna starszej osoby i trzyma ją za rękę

Zakres opieki, jaką otacza się seniora, wynika z jego potrzeb i stanu zdrowia. Niektóre osoby starsze potrzebują tylko towarzysza dnia codziennego, który umili długie dni jesieni życia i przypomni o lekach, inne wymagają specjalistycznej opieki i pomocy np. w jedzeniu, poruszaniu się. Bez względu jednak na zakres opieki są takie jej elementy, o które powinna zadbać każda opiekunka – są one podstawą troski o seniora. Co do nich należy?

O czym pamiętać opiekując się seniorem?

Opieka nad seniorem nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy, kompetencji, a także cierpliwości. Opiekunki troszczyć powinny się nie tylko o zdrowie i bezpieczeństwo swoich podopiecznych, ale także ich dobre samopoczucie. O tym, jak zorganizować opiekę przekonasz się na opieka.felizajob.pl/blog/, gdzie czeka na ciebie blog z informacjami dla opiekunek seniorów. Artykuły na nim opublikowane pozwolą Ci poznać specyfikę opieki nad seniorem z Alzheimerem, Parkinsonem, po udarze. Na blogu znajdziesz też garść porad dla opiekunek, które chcą podjąć prace poza granicami kraju – w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Zanim jednak zaczniesz wgłębiać się w szczegóły, pora poznać ABC opieki nad seniorem.

Starsza osoba z telefonem w ręce

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę opiekując się seniorem

Dieta – seniorzy wymagający pomocy opiekunki zazwyczaj cierpią na wiele schorzeń; mogą borykać się z cukrzycą, nadciśnieniem, miażdżycą; te choroby leczy się oczywiście farmaceutykami, jednak w ich kuracji ważna jest również specjalistyczna dieta; w Niemczech zalecenia co do jadłospisu senior zazwyczaj otrzymuje od lekarza – opiekunka powinna natomiast się do niego stosować; opiekując się seniorem, należy znać podstawy odżywiania seniora – wiedzieć, co im może zaszkodzić, czego nie należy podawać, a co jest wskazane.

Leki – większość seniorów ze względu na swoje choroby musi zażywać leki; opiekunka powinna czuwać nad tym, aby były one przyjmowane w odpowiedniej ilości i w odpowiednich godzinach; podejmując pracę w Niemczech, trzeba też na tyle znać język naszych zachodnich sąsiadów, aby móc odczytać informacyjne ulotki dołączone do farmaceutyków; to one wskażą, mogące pojawić się skutki uboczne.

Starsze osoby spacerują po lesie

Aktywność – choć seniorzy nie mają już siły i werwy 20-latków, to bardzo ważna jest dla nich regularna aktywność fizyczna; opiekunka powinna przypilnować, aby senior codziennie wykonywał ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, a także zażywał spacerów.

Ćwiczenia umysłowe – oprócz aktywności fizycznej w przypadku seniorów konieczna jest również ta umysłowa; opiekując się seniorem, trzeba więc zadbać, aby czas wolny wypełniony był ćwiczeniami wspomagającymi trening mózgu; za takie uznaje się krzyżówki, quizy, gry planszowe, a nawet naukę podstaw języka obcego.

Rodzina – kontakt z rodziną dla seniora jest bardzo ważny; sprawia, że czuje się on potrzebny, kochany, zaopiekowany; opiekując się seniorem, warto więc zadbać o to, aby był on regularny; do niego wykorzystać można telefony i różnego rodzaju komunikatory; kontakt z rodziną będzie również ważny dla opiekunki, która od najbliższych uzyska wiedze na temat zwyczajów, potrzeb i chorób podopiecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.