Loading...
Choroby

Obiecujący test wczesnego wykrywania raka płuc

Dr Magnus von Knebel Doeberitz z Uniwersytetu w Heidelbergu i wspópracownicy opublikowali w kwietniowym numerze „International Journal of Cancer” doniesienie o opracowaniu metody wczesnego wykrywania raka płuc w oparciu o oznaczenie bardzo swoistego markera nowotworowego – preproGRP – molekuły RNA, służącej translacji genu w białko.

Metoda badania, którą się posłużono, oznaczona symbolami RT-PCR, pozwala wykryć obecność bardzo niewielkich ilości 7 różnych markerów nowotworowych. Badacze stwierdzili, że tylko preproGRP nie występuje we krwi i plwocinie osób zdrowych lub z chorobą płuc inną niż rak. Pozostałe markery stwierdzane u chorych na raka wykrywano też u ludzi zdrowych. Test jest tak czuły, że pozwala wykryć obecność 10 komórek rakowych dodanych do 10 ml krwi lub 100 komórek rakowych dodanych do 5 ml plwociny. Wśród 175 pacjentów z podejrzeniem raka płuc test wykonany na próbkach krwi pozwolił na wykrycie raka drobnokomórkowego płuc w 55% przypadków, a na próbkach plwociny – w 22%.

W przypadku raka niedrobnokomórkowego wykrywalność przy pomocy testu krwi wynosiła 27%. Autorzy uważają, że metoda ta stwarza nowe perspektywy wczesnej diagnostyki raka płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.