Loading...
Zdrowie

Objawy i leczenie zgagi. Poradnik

Mężczyzna ma problem z uciążliwą zgagą

Artykuł partnera.

Zgaga to powszechny problem zdrowotny, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Chociaż może być nieprzyjemna i uporczywa, na ogół nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jakie są popularne objawy zgagi? W jaki sposób ją leczyć? Zachęcamy do lektury.

Czym jest zgaga?

Zgaga to uczucie pieczenia lub dyskomfortu, które zwykle odczuwane jest w klatce piersiowej, choć może promieniować również do gardła, szyi i szczęki. Zgaga jest wynikiem cofania się kwasu żołądkowego do przełyku, co prowadzi do podrażnienia jego wewnętrznej ściany. Stan ten jest medycznie określany jako refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) lub po prostu refluks.

Zgaga – objawy

Zgaga może objawiać się różnorodnie, w zależności od nasilenia i przyczyn. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze objawy zgagi:

  • pieczenie w klatce piersiowej,
  • ból w gardle,
  • uczucie pełności,
  • kłopoty z przełykaniem,
  • nudności i wymioty,
  • gorycz w ustach.

Zgaga – przyczyny

Zgaga może mieć wiele przyczyn, zarówno związanych z trybem życia, jak i z indywidualnymi predyspozycjami. Niektóre produkty spożywcze i napoje mogą powodować zgagę, zwłaszcza te, które pobudzają wydzielanie kwasu żołądkowego lub osłabiają działanie dolnego zwieracza przełykowego (LES). Przykłady to: tłuste potrawy, ostry sos, czekolada, kawa, alkohol, pomarańcze i inne cytrusy. Do innych przyczyn występowania zgagi można zaliczyć na pewno otyłość lub ciążę.

Zgaga – leczenie

Leczenie zgagi przebiega wielotorowo. Przede wszystkim należy zmienić dotychczasowy tryb życia, wprowadzić dietę i zastosować odpowiednie leki.

Zmiana stylu życia:

  • unikaj pokarmów i napojów, które wywołują zgagę, takich jak tłuste potrawy, pikantne jedzenie, czekolada, kawa, alkohol czy cytrusy,
  • staraj się utrzymać odpowiednią wagę, ponieważ nadwaga może zwiększać ryzyko wystąpienia zgagi,
  • unikaj jedzenia tuż przed snem, a także spożywaj mniejsze, ale częstsze posiłki,
  • unikaj ubrań ściśle przylegających do brzucha, ponieważ mogą one zwiększać ciśnienie na żołądek,
  • podwyższ głowę podczas snu, aby zmniejszyć ryzyko cofania się kwasu żołądkowego do przełyku.

Leki bez recepty:

  • antacida – neutralizują kwas żołądkowy, dlatego szybko przynoszą ulgę w objawach zgagi. Przykłady to: wodorowęglan sodu, węglan wapnia czy wodorotlenek glinu.
  • środki zobojętniające kwas (H2RA) – hamują wydzielanie kwasu żołądkowego, co pomaga zmniejszyć objawy zgagi. Przykłady to: ranitydyna, famotydyna czy cymetydyna.
  • inhibitory pompy protonowej (IPP) – blokują produkcję kwasu żołądkowego, co pomaga złagodzić objawy zgagi i daje czas na zagojenie się podrażnionego przełyku. Przykłady to: omeprazol, lansoprazol czy pantoprazol.

Osobom, które poszukują leków bez recepty, dostępnych online szczególnie polecamy zakupy w aptece WAWA. Tam znajdziesz szeroką gamę produktów z odpowiednimi substancjami czynnymi.

Zgaga, podsumowanie

Zgaga jest powszechnym problemem zdrowotnym, który może powodować uczucie pieczenia, bólu oraz dyskomfortu w klatce piersiowej i gardle. Leczenie zgagi zazwyczaj obejmuje zmianę stylu życia oraz unikanie wyzwalaczy zgagi. Ponadto, można stosować leki bez recepty, takie jak antacida, środki zobojętniające kwas (H2RA) oraz inhibitory pompy protonowej (IPP) w celu złagodzenia objawów. Szukając sprawdzonych leków, warto skorzystać z oferty apteki WAWA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.