Loading...
Zdrowie

Objawy zaćmy — jak je rozpoznać i kiedy udać się do lekarza?

Mężczyzna z objawami zaćmy siedzi przy stole przed laptopem

Czym tak właściwie jest zaćma? Jest to choroba narządu wzroku, znana również pod nazwą katarakty, która ze względu na zachodzące w obrębie soczewki oka zmętnienie, przyczynia się do utraty przejrzystości i klarowności postrzeganych przedmiotów i otoczenia. Co więcej, sama soczewka może nabierać odmiennego zabarwienia i zmieniać swój kolor na brunatny lub żółty. Z tego też powodu światło nie ma możliwości trafić bezpośrednio na rogówkę, przez co ostrość widzenia ulega znacznemu, postępowemu pogorszeniu.

Istnieją sposoby leczenia zaćmy, jednak bardzo ważne jest, by stosunkowo wcześnie przeprowadzić rozpoznanie, zwrócić się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wprowadzania stosownego leczenia. W jaki sposób rozpoznać, że choruje się na zaćmę? Jakie objawy powinny niepokoić i skłaniać Cię do tego, byś udał się na wizytę do specjalisty?

Najczęściej pojawiające się objawy zaćmy

Jednym z pierwszych objawów, który jednak może być mylony ze standardową wadą wzroku, jest progresywne pogarszanie się ostrości widzenia. Ze względu na zmętnienie soczewki, sam obraz traci na przejrzystości i klarowności, zaczyna przypominać ten widziany przez zabrudzoną szybę. Zamglenie pogarsza nie tylko samopoczucie, ale i utrudnia codzienne funkcjonowanie i nie jest możliwe jego korygowanie okularami korekcyjnymi.

Pacjenci, którzy borykają się z pierwszymi objawami zaćmy, zaczynają odczuwać szybsze i bardziej postępujące zmęczenie oczu, przez co codzienna praca np. przy komputerze, może sprawiać im trudności i negatywnie wpływać na efektywność wykonywanych obowiązków. Zdarza się również, że zaczynają widzieć nie tylko rozmazane, ale i podwójne obiekty bądź ich linie są nienaturalne, zdeformowane.

Z czasem może dojść do pojawiania się problemów z rozpoznawalnością poszczególnych barw. Ich intensywność stopniowo zanika, przez co ciężko stwierdzić, z jakim kolorem ma się do czynienia. Może to mieć negatywny wpływ na jakość życia.

Osoby, u których rozwija się zaćma, mogą zauważać nadmiernie rozwijającą się u nich pogorszenie wady wzroku. Niektórzy skarżą się także na problem z ocenieniem dystansu, co wpływa nie tylko na postrzeganie poszczególnych przedmiotów, ale również staje się kłopotliwe przy przemieszczaniu się.

Osoby chorujące na zaćmę mogą dodatkowo w pomieszczeniach nieodpowiednio oświetlonych mieć problem np. z czytaniem, pisaniem, codziennym funkcjonowaniem.

Gdy atakuje zaćma, pierwszym skojarzeniem z nią są postępujące wady wzroku i konieczność udania się do specjalisty w celu dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych. Na wizycie może jednak okazać się, że nie nie jest to możliwe, gdyż zaćmy nie można skorygować okularami.

Rodzaj zaćmy, a charakterystyczne dla niej symptomy

Zdarza się, iż oprócz klasycznych, ogólnie znanych objawów zaćmy, można spotkać się z tymi charakterystycznymi, typowymi dla konkretnego rodzaju katarakty. Leczenie zaćmy wiąże się z przeprowadzeniem procedury, jaką jest operacja zaćmy.

Pierwszy rodzaj to zaćma jądrowa, w której dochodzi do zmętnienia jądra soczewki. Efektem jest jej zabarwienie na żółty lub brunatny kolor. W tym przypadku pacjenci skarżą się na utratę ostrości widzenia i problemy z rozpoznawalnością barw.

Drugi rodzaj to zaćma korowa, kiedy to dochodzi do zmętnienia warstw znajdujących się wokół samej soczewki. Jej rozpoznanie jest stosunkowo łatwe, gdyż pacjent zauważa nienaturalne załamania światła.

Trzecim typem katarakty jest zaćma korowo-jądrowa, czyli stan charakterystyczny dla obu powyższych występujących jednocześnie.

Ostatnim rodzajem jest zaćma podtorebkowa tylna, kiedy to pod wspomnianą torebką soczewki zaczynają pojawiać się zmętnienia. Zaburzenia widzenia powstają stosunkowo szybko i wyraźnie postępują, dlatego pacjent wyraźnie zauważa zachodzące niepokojące symptomy.

Najlepszym sposobem szybkiego uporania się z zaćmą oraz jej rozpoznania jest wizyta u okulisty. Specjalistyczne badania mogą pomóc wykryć zaćmę na wczesnym etapie jej rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.