Loading...
Sport

Obozy żeglarskie jako forma spędzania wolnego

Spędzanie wolnego czasu na obozie żeglarskim

Lato to znakomity czas na odpoczynek od codziennych obowiązków i skuteczne oczyszczenie umysłu. W tym celu warto wziąć przynajmniej tygodniowy urlop w pracy i zapisać się na obóz żeglarski odbywający się np. na Mazurach. Taka forma spędzania wolnego czasu stanowi zresztą świetne rozwiązanie nie tylko dla dorosłych, ale również dzieciaków. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie kluczowe zalety mają obozy żeglarskie, a także co wziąć pod uwagę przy wyborze organizatora.

Relaks na świeżym powietrzu to nie wszystko 

Podstawową korzyścią wynikającą z uczestnictwa we wspomnianym obozie jest oczywiście możliwość spędzenia wyjątkowo przyjemnych chwil nad wodą i w pięknych okolicznościach przyrody. Pozwala to nabrać dystansu do świata oraz maksymalnie się zrelaksować. Niewątpliwym atutem jest ponadto nabywanie samodzielności i zaradności, co przydaje się zwłaszcza nastolatkom. Każdy z członków załogi wykonuje bowiem liczne obowiązki na jachcie, do których zaliczamy choćby sterowanie jednostką, stawianie i wybieranie żagli, cumowanie, przygotowywanie posiłków czy dokładne sprzątanie pokładu. Młodzi ludzie uczą się też pracy w grupie, zdobywają pewność siebie, kształtują sprawność fizyczną i mają szansę na nawiązanie trwałych przyjaźni z rówieśnikami. Na koniec warto dodać, że obozy żeglarskie są bardzo często połączone z kursami pierwszej pomocy oraz szkoleniami patentowymi, umożliwiającymi zdobycie prawa do samodzielnego prowadzenia jednostek śródlądowych.

Dwa odrębne rodzaje obozów

Największą popularnością cieszą się od lat obozy typowo turystyczne, czyli w formie kolonii i wielodniowych rejsów. Posiadają zróżnicowany program, co oznacza, że mogą być nastawione np. na zwiedzanie przybrzeżnych miejscowości, rekreacyjne przemierzanie danego akwenu albo nabywanie podstawowych umiejętności żeglarskich. Nierzadko łączą wszystkie wymienione elementy. Co istotne, tego typu zgrupowanie nie wymaga wcześniejszego doświadczenia i jest całkowicie bezstresowe – pozwala się w pełni oddać nieskrępowanej zabawie na falach. Ciekawą kategorię stanowią również obozy żeglarskie szkoleniowe, fachowo przygotowujące do egzaminów na określone stopnie. Odbywają się nad wyznaczonymi jeziorami i zatokami. Ich uczestnicy zakwaterowani są w profesjonalnych ośrodkach, spożywają gotowe posiłki w stołówkach i skupiają się jedynie na przyswajaniu wiedzy niezbędnej do prawidłowego zdania testu.

Kryteria wyboru odpowiedniego organizatora

Decydując się na udział w obozie żeglarskim, należy koniecznie sporo czasu poświęcić na zweryfikowanie firmy, która go organizuje. W przeciwnym razie może on nie spełnić naszych oczekiwań, a nawet okazać się całkowitą stratą czasu. Na wstępie zaleca się zwrócenie uwagi na oferowany program wyjazdu. Powinien być wypełniony rozmaitymi atrakcjami. W dalszej kolejności dobrze jest sprawdzić, czy organizator dysponuje stosowną koncesją wydaną przez UKFiT i uprawnieniami od wojewody, a także porządnym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Informacje na ten temat znajdziemy w centralnym rejestrze zezwoleń (dostępnym online), ewentualnie w wydziale spraw obywatelskich regionalnego urzędu wojewódzkiego. Ostatnim istotnym czynnikiem jest wykwalifikowana kadra, świadcząca o zapewnieniu nam dobrej opieki i optymalnego standardu usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.