Loading...
Choroby

Obrzezanie – co to jest i na czym polega? Czy niesie za sobą jakieś korzyści?

Narzędzia chirurgiczne

Obrzezanie inaczej nazywane resekcją napletka to dość powszechny zabieg operacyjny. W kulturach bliskiego wschodu obrzezanie wykonuje się już u kilkuletnich chłopców, jednak oprócz względów religijnych, przemawiają za tym także względy medyczne i profilaktyczne. Według WHO zabiegowi temu zostało poddane ponad 30% męskiej populacji. Usunięcie napletka jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Warto więc wiedzieć na czym polega obrzezanie i jakie niesie za sobą korzyści.

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie jest zabiegiem chirurgicznym o łacińskiej nazwie circumcisio czyli cyrkumcyzja. Jak już zostało to wspomniane, wykonywany jest on w znieczuleniu przewodowym- miejscowym, ale może zostać także zastosowanie znieczulenie ogólne. Obrzezanie nie jest długim zabiegiem i wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia.

Jednak co to jest obrzezanie? To całkowite lub częściowe usunięcie napletka czyli fałdu śluzówkowo-skórnego, który pokrywa żołądź prącia. W przypadku dorosłych mężczyzn, napletek z szerokim ujściem umożliwia całkowite jego zsuwanie się, które odsłania żołądź. Jednak zdarzają się anomalie w obrębie budowy napletka, które to uniemożliwiają lub po prostu powodują ból. Należy wiedzieć, że zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i trwa około godziny, a ryzyko powikłań praktycznie nie istnieje.

Po co wykonuje się obrzezanie?

Lekarz specjalista wykonujący zabieg obrzezania
Źródło: Pexels.com

Głównymi wskazaniami do obrzezania u mężczyzn jest:

 • stulejka,
 • zmiany nowotworowe w obrębie napletka,
 • rogowaciejące lub zanikowe zmiany bliznowate w obrębie żołędzi,
 • obrzęk limfatyczny prącia,
 • nawrotowy załupek,
 • zapalenie nawrotowe żołędzia,
 • zapalenie nawrotowe napletka,
 • nawrotowe infekcje układu moczowego,
 • urazy,
 • ból podczas stosunku.

Jednakże zabieg ten wykonuje się także w celach profilaktycznych, ze względu np. na HIV czy HPV. Można się na niego zdecydować także ze względów higienicznych. Bowiem jak się okazuje, obrzezani mężczyźni mają mniejsze ryzyko zakażenia się HPV, niegroźnym wirusem wywołującym brodawki między innymi narządów płciowych. Brodawki te w innych lokalizacjach są potocznie nazywane „kurzajkami”. Po długo trwającym zakażeniu i przy niedostatecznej higienie osobistej zmiany wirusowe mogą przekształcić się w nowotwór. Brak obrzezania wiąże się z ryzykiem nie tylko dla mężczyzny, ale również dla jego partnerki/partnera. Prowadzi to do wzrostu częstości zakażeń HPV i wtórnego rozwoju nowotworu szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu i prącia. Bezobjawowe infekcje HPV wykryto u 20% nieobrzezanych mężczyzn i tylko u 6% obrzezanych. Po uwzględnieniu wieku rozpoczęcia współżycia seksualnego, liczby partnerów itp. okazało się, że zabieg obrzezania zmniejszył częstość infekcji u mężczyzn o 63%. Także dla kobiet, których obrzezani partnerzy mieli przygodne kontakty seksualne, ryzyko rozwoju raka szyjki macicy było aż o 58% mniejsze niż w grupie kontrolnej. Obecnie około 25% mężczyzn na całym świecie jest obrzezanych. Pojawił się pomysł zwiększenia tego odsetka, szczególnie w krajach rozwijających się, co miałoby zmniejszyć liczbę kobiet z rakiem szyjki macicy o kolejne 30%. Jednak z medycznego punktu widzenia zabieg ten nie jest wolny od powikłań i najbezpieczniej przeprowadzić go w dzieciństwie. U osób starszych trzeba starannie wyważyć ryzyko w stosunku do spodziewanych korzyści. Zawsze pozostaje prezerwatywa albo ograniczenie liczby partnerów.

Na czym polega obrzezanie?

Na czym polega obrzezanie? Co to jest obrzezanie? Otóż jest to częściowa lub całościowa resekcja napletka. Powstałą ranę zszywa się za pomocą rozpuszczalnych szwów. Jest to procedura jednodniowa, oczywiście jeśli nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Pacjent podczas konsultacji lekarskiej jest szczegółowo powiadamiany o metodzie zabiegu, a także korzyściach i ewentualnym ryzyku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie obrzezanie przeprowadzone jest w sterylnych warunkach chirurgicznych powikłania należą do prawdziwej rzadkości. Jedyne czego można się spodziewać to niewielkie krwawienie lub krwiak, czasem może jednak wdać się zakażenie rany, co jednak jest łatwe do leczenia i terapii.

Przed i pod zabiegu obrzezania

Wykonywanie zabiegu obrzezania
Źródło: Pexels.com

Skoro wiemy już co to obrzezanie i na czym obrzezanie polega, warto także dowiedzieć się jak sam zabieg i rekonwalescencja po nim przebiega.

Otóż przed przystąpieniem do operacji, specjalista ocenia i identyfikuje stan pacjenta. Sprawdza czy nie występują stany i zaburzenia, które mogą mieć znaczny wpływ na zabieg. Omawia się także techniki znieczulenia, a także ewentualnego ryzyka. Chirurg zleca także serię badań, w tym pełną morfologię krwi. Jeśli nie stwierdzono przeciwwskazań, czyli np. ostrej infekcji, pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu. Obrzezanie niesie za sobą wiele korzyści. Przypomnijmy, że pod napletkiem zbiera się mastka, czyli wydzielina pomiędzy żołędzią i wewnętrzną stroną napletka, której po zabiegu jest znacznie mniej.

Po co wykonuje się obrzezanie? Obrzezanie zapobiega rozwojowi uropatogennych bakterii, a tym samym zmniejszy ryzyko infekcji dróg moczowych. Jeśli obrzezanie jest przeprowadzone w celach leczniczych, należy pamiętać, że na jego efekt będzie mieć wpływ:

 • zaawansowanie stulejki,
 • profesjonalizm chirurga,
 • wykorzystane narzędzia chirurgiczne,
 • odpowiednia opieka pozabiegowa,
 • stosowanie się pacjenta do zaleceń,
 • indywidualne uwarunkowanie procesów gojenia.

Metody wykonywania zabiegu obrzezania

Zabieg obrzezania zwykle przeprowadzany jest z wykorzystaniem następujących metod:

 • Low and Loose,
 • Low and Tight,
 • High and Loose,
 • High and Tight.

Czym jednak różnią się między sobą dane metody?

Otóż głównym wyróżnikiem, jest tutaj ilość pozostawionej skóry, a także miejsce, w którym ma powstać ewentualna blizna. Może ona znaleźć się zarówno bliżej jak i dalej od żołędzi prącia. Bez względu jednak na wybraną metodę, którą chirurg konsultuje razem z pacjentem- żołądź zostaje odsłonięta.

Zalety wykonania zabiegu obrzezania

Jak już zostało to wspomniane, obrzezanie niesie za sobą wiele korzyści. Co jednak zaliczamy do największych zalet obrzezania?

Otóż są to:

 • łatwiejsze utrzymanie higieny prącia po wykonanym zabiegu,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia zarówno raka szyjki macicy jak i bakteryjnych zakażeń pochwy u partnerek,
 • zmniejszenie ryzyka zakażenia się chorobami, które są przenoszone drogą płciową jak np. HIV, kiła czy wrzód miękki,
 • zmniejszenie ryzyka występowania stanów zapalnych zarówno napletka jak i prącia, a także zmniejszenie ryzyka infekcji bakteryjnej, mogące powodować ból i uniemożliwić stosunek płciowy,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu prącia,
 • w przypadku dzieci, zapobiegnie pojawieniu się zakażenia dróg moczowych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.