Loading...
Dom i rodzina

Oczyszczacz powietrza na kurz

Salon w którym znajduje się klimatyzator przenośny

Można powiedzieć, że rodzajów kurzu jest tyle, ile domów i mieszkań, ponieważ jego skład zależy od tego, kim są mieszkańcy. Wśród cząstek materii organicznej i nieorganicznej mogą znaleźć się: sierść zwierząt, naskórek, włosy, piasek, zanieczyszczenia z powietrza itd. To wszystko zamienia się w pył, będący z kolei siedliskiem roztoczy, których odchody często powodują u człowieka silne reakcje alergiczne, potocznie nazywane alergią na kurz.

Niewidoczni lokatorzy

Roztocze (a nie roztocza) to mikroskopijne pajęczaki, które żywią się przede wszystkim złuszczonym ludzkim naskórkiem – jego 150 mg to pokarm dla 3000 osobników przez 3 miesiące.

Idealne warunki dla rozwoju roztoczy to temperatura ok. 23°C i wysoka wilgotność powietrza, ale ich aktywność jest podobna przez cały rok. Chociaż zimą populacja się zmniejsza, to objawy alergii u osób uczulonych ciągle występują, głównie przez mniejszą wentylację powietrza w pomieszczeniu i trwanie sezonu grzewczego. Objawy nasilają się zwłaszcza w czasie sprzątania, odkurzania i zamiatania – pojawia się katar, świąd nosa i kichanie, a czasem również duszności, zmiany skórne, zapalenie spojówek. Kontakt z alergenami może powodować również objawy, których możemy nie powiązać z kurzem, np. zmęczenie, obniżone samopoczucie, mniejszy apetyt. Ciągły kontakt z alergenem może również doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

W tzw. kurzu z czasem zbierają się również bakterie, zarazki i pleśń. Nawet jeśli jesteś osobą skrupulatnie dbającą o czystość, nie uda Ci się w 100% pozbyć alergenów z mieszkania. Metodami ograniczającymi kontakt z nimi są m.in.:

  • pranie pościeli, koców itp. w temperaturze 60°C;
  • okresowe wymrażanie kołder i poduszek;
  • rezygnacja z dywanów, ozdobnych poduch, bibelotów;
  • rezygnacja z mebli tapicerowanych.

Jednak najbardziej skuteczne w walce z kurzem będą oczyszczacze powietrza.

Jak wybrać oczyszczacz idealny?

Wśród wielu modeli, alergikom poleca się te wyposażone w filtr HEPA, który ma zdolność zatrzymywania nie tylko kurzu, ale i pyłów zawieszonych, sierści, zarodników pleśni oraz części wirusów i bakterii. Pozostałe parametry oczyszczacza to m.in.:

  • Tryb automatyczny

Jest bardzo ważną funkcją oczyszczacza powietrza – dzięki niemu i czujnikom zanieczyszczeń urządzenie błyskawicznie wykryje zanieczyszczenia w otoczeniu i usunie je, dostosowując prędkość filtracji do aktualnego stanu powietrza.

  • Wydajność oczyszczania

Na każde 10 m² pomieszczenia o wysokości do 2,7 m powinno przypadać 80 m³/h wydajności CADR. Parametr ten informuje, ile powietrza zostanie oczyszczone w ciągu godziny przez urządzenie z systemem filtrującym. Zdarza się, że producenci zamiast CADR podają maksymalny przepływ powietrza – trzeba pamiętać, że nie są to tożsame pojęcia. Maksymalny przepływ to ilość powietrza przepływającego w ciągu godziny, ale przez urządzenie bez filtrów. CADR jest zatem niższy od przepływu powietrza o 20-30%.

  • Cena i koszty eksploatacji

Najtańsze oczyszczacze kosztują kilkaset złotych, a najdroższe nawet kilka tysięcy. Prócz tego jednorazowego wydatku, zależnego od budżetu, przez cały okres użytkowania trzeba liczyć się z kosztami związanymi z zakupem nowych filtrów oraz zużyciem energii elektrycznej. Zróżnicowane ceny oczyszczaczy nie oznaczają jednak, że dobre urządzenie wymaga ogromnego nakładu finansowego – bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się np. oczyszczacze powietrza Klarta Forste 3.

Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie producenta: klarta.pl.

  • Głośność pracy

To parametr nie mniej ważny od powyższych, ponieważ bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania oczyszczacza. Zdarza się jednak, że jest on pomijany w opisie urządzeń, by nie zniechęcać kupujących wysoką wartością generowanego hałasu. Tymczasem oczyszczacz powinien być na tyle cichy, aby mógł pracować także nocą – najlepiej, by głośność nie przekraczała 30 dB.

Warto pamiętać, że nawet najlepszy oczyszczacz nie usunie zanieczyszczeń, które już osadziły się na podłodze i powierzchniach sprzętów domowych, dlatego najlepsze efekty przyniesie połączenie jego pracy z regularnymi porządkami.

 

Źródło:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62715,roztocze-kurzu-domowego
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.