Loading...
BadaniaLeczenieZdrowie

Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyn, leczenie

Problem rozwarstwienia siatkówki

Siatkówka jest cienką tkanką, ściśle połączoną z naczyniami krwionośnymi oka. Siatkówka jest odpowiedzialna za interakcję między układem optycznym oka a sekcjami wizualnymi mózgu. Odbiera i przekazuje informacje wizualne.

Oddzielenie siatkówki od odżywiającej ją błony naczyniowej jest poważnym problemem, wymagającym rozwiązania chirurgicznego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zwrócić się o fachową pomoc, ponieważ opóźnienie może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Osoby cierpiące na krótkowzroczność średniego lub wysokiego stopnia, cukrzycę, zaburzenia krążenia, różne choroby zapalne, urazy głowy i oczu oraz operacje narządu wzroku, należą do grupy najbardziej narażonej na odwarstwienie siatkówki.

Nadmierny wysiłek fizyczny i silne wstrząsy podczas skoków i upadków mogą spowodować pęknięcie lub odwarstwienie siatkówki. Dlatego nawet osoby o doskonałych parametrach fizycznych i wzroku, uprawiające sporty kontaktowe, skoki narciarskie itp. oraz wykonujące niektóre ekstremalne zawody, powinny uważać na zdrowie swoich oczu.

Rodzaje i objawy odwarstwienia siatkówki

Odwarstwienie siatkówki może być pierwotne lub wtórne. Pierwotne odwarstwienie siatkówki to patologia, w której odwarstwienie jest poprzedzone pęknięciem, a następnie naciekaniem płynu pod siatkówkę i odwarstwieniem tej najważniejszej warstwy oka. Wtórne odwarstwienie rozwija się jako powikłanie procesu patologicznego — na przykład z powodu nowotworu pomiędzy siatkówką a naczyniówką.

Wyróżnia się następujące rodzaje odwarstwienia siatkówki:

  • Reagmatogenne (z greckiego rhegma, pęknięcie), wynikający z pęknięcia siatkówki;
  • Trakcyjne. Spowodowane przez napięcie tkanki siatkówki od strony ciała szklistego
  • Wysiękowe, charakteryzujące się przenikaniem płynu surowiczego do przestrzeni pod siatkówką, spowodowane zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych i innymi zaburzeniami hemodynamiki oka;
  • Mieszane — np. typu trakcyjno-siatkówkowego, gdy pęknięcie powstaje na tle trakcji ciała szklistego.

Początek odwarstwienia siatkówki można rozpoznać po nagłym pojawieniu się błysków światła, migoczących plamek przed oczami i niemożności widzenia bocznego. Przy pierwszych oznakach odwarstwienia siatkówki należy zgłosić się do kliniki okulistycznej w celu uzyskania szybkiej pomocy medycznej.

Które osoby są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia tej choroby?

Choroba ta jest uważana za ciężką i najczęściej występuje u ludzi:

  • W średnim i starszym wieku,
  • chorych na krótkowzroczność,
  • mających w historii rodziny tę chorobę,
  • którzy doznali urazu oka,
  • (w bardzo rzadkich przypadkach) jako choroba dziedziczna, którą można zaobserwować już w dzieciństwie.

Odwarstwienie siatkówki dotyka co roku około jednej na 10 000 osób.

Jak widzi osoba z odwarstwieniem siatkówki?

Odwarstwienie siatkówki jest procesem bezbolesnym. Można podejrzewać, że siatkówka wymaga pilnej pomocy medycznej, jeśli zauważyć takie objawy jak

  • Błyski, błyskawice, migotanie;
  • Czarne plamki unoszące się przed oczami, pajęczyny;
  • Rozmycie przed oczami w kształcie pierścienia;
  • Zniekształcenia i chybotliwość obiektów w polu widzenia;
  • Pogorszenie ostrości wzroku;
  • Całun przed oczami;
  • Nagła utrata widzenia bocznego.

W początkowej fazie regmatogennego odwarstwienia siatkówki zwykle występują przebłyski i błyskawice. Z kolei w przypadku odwarstwienia wysiękowego i trakcyjnego objawy mogą być słabsze. Zauważalne pogorszenie widzenia może nastąpić dopiero po włączeniu w proces patologiczny centralnego obszaru siatkówki, czyli plamki.

Odwarstwienia dotyczące centralnego obszaru siatkówki mają gorsze rokowanie co do zdrowia wzroku niż patologie na obwodzie.

Odwarstwienie siatkówki może być ostre i trwać tylko kilka godzin lub nawet minut, może też trwać latami. W początkowym stadium choroby zmiany w układzie wzrokowym mogą być w ogóle niezauważalne. Dlatego przynajmniej raz w roku należy poddać się badaniu okulistycznemu.

Diagnostyka odwarstwienia siatkówki

W celu potwierdzenia lub odrzucenia diagnozy odwarstwienia siatkówki konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania okulistycznego. Nowoczesne placówki medyczne przeprowadzają diagnostykę za pomocą nowoczesnego sprzętu komputerowego. Poziom i jakość tych badań pozwala specjalistom uzyskać najbardziej kompletny i obiektywny obraz stanu siatkówki pacjenta.

Badanie pacjentów z podejrzeniem odwarstwienia siatkówki może obejmować:

  • Badanie dna oka (oftalmoskopia);
  • Optyczna koherentna tomografia tylnego odcinka oka;
  • Badanie pola widzenia (perymetria) w celu oceny stanu siatkówki na jej obrzeżach;
  • Badanie elektrofizjologiczne — w celu określenia żywotności komórek nerwowych w siatkówce i nerwie wzrokowym;
  • Badanie ultrasonograficzne wewnętrznych struktur oka i inne procedury diagnostyczne.

Odwarstwienie siatkówki może zdiagnozować tylko lekarz okulista. W przypadku rozwoju odwarstwienia siatkówki konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, aby znacznie zwiększyć szanse na pomyślny wynik.

Leczenie schorzeń – odwarstwienie siatkówki

Lekarz zajmujący się schorzeniem odklejenia siatkówki
Źródło: Freepik.com

Głównym celem leczenia odwarstwienia siatkówki jest przywrócenie integralności tkanki siatkówki i zapewnienie jej przylegania do błony naczyniowej. W leczeniu można zastosować witrektomię, wypełnienie pozagałkowe (episcleral) oraz fotokoagulację laserową.

  • Witrektomia

Witrektomia to częściowe lub całkowite usunięcie ciała szklistego oka. W przypadku odwarstwienia siatkówki umożliwia to uzyskanie dostępu do uszkodzonej tkanki i wykonanie niezbędnych czynności w celu przywrócenia żywotności siatkówki.

Ciało szkliste usunięte w trakcie witrektomii zastępuje się specjalną mieszaniną gazów, olejem silikonowym lub wodą nasyconą fluorem. Następnie tamponant jest usuwany chirurgicznie lub ulega samoistnej resorpcji i jest zastępowany przez naturalny płyn wewnątrzgałkowy. Anatomia oka zostaje przywrócona.

Wiele klinik oferuje najbardziej oszczędną witrektomię, jaką można wykonać poprzez mikronakłucia. Ta mikroinwazyjna witrektomia ma kilka zalet w porównaniu z konwencjonalną operacją: mniejszy uraz, mniejsze ryzyko krwawienia i oczywiście krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu.

  • Wypełnienie pozagałkowe (episcleral)

Procedura, w której maksymalne przyleganie uszkodzonej tkanki pomiędzy siatkówką a leżącą pod nią naczyniówką uzyskuje się poprzez zastosowanie wypełnień fiksacyjnych do twardówki, zewnętrznej „białkowej” warstwy oka, w miejscach odwarstwień i pęknięć siatkówki.

Niektóre poradnie wykonują te zabiegi mikrochirurgiczne przy użyciu najnowszej generacji sprzętu o wysokiej precyzji. Lekarze mają doświadczenie w wykonywaniu wszystkich rodzajów wypełnień zewnątrzgałkowych z najlepszymi możliwymi wynikami w uszkodzeniach siatkówki każdego typu.

  • Koagulacja laserowa

Wiązka lasera tworzy drobne połączenia między siatkówką a naczyniówką, scalając siatkówkę. Fotokoagulacja laserowa, jeśli zostanie wykonana w odpowiednim czasie, może zapobiec dalszemu uszkodzeniu siatkówki.

Zabieg jest wykonywany bezkontaktowo i bezkrwawo w znieczuleniu miejscowym kropelkowym, które jest na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów w różnym wieku. Wykonuje się tę operację przy użyciu sprzętu najnowszej generacji o wysokiej precyzji.

Widzenie po operacji poprawia się stopniowo, zwykle w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy. U niektórych pacjentów ostrość widzenia zostaje przywrócona w ciągu 6 miesięcy. Okres rekonwalescencji jest indywidualny dla każdego pacjenta i jest uzgadniany z lekarzem prowadzącym pacjenta.

Wszystkie operacje i zabiegi odwarstwienia siatkówki są wykonywane w trybie jednodniowym i są przyjazne dla pacjenta, bez konieczności hospitalizacji.

Istotnym elementem wysokiej jakości leczenia jest najnowszej generacji sprzęt mikrochirurgiczny. Dzięki temu sprzętowi specjaliści mogą skutecznie działać i osiągać wyniki nawet w przypadku skomplikowanych problemów z siatkówką.

Kwalifikacje i duże doświadczenie praktyczne lekarzy pozwalają na przeprowadzanie zabiegów mikrochirurgicznych na najwyższym profesjonalnym poziomie.

Najczęściej zadawane pytania

  • Czy po operacji wzrok się poprawi?

W większości przypadków po operacji siatkówki można w pełni odzyskać wzrok. Każda operacja wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Istnieje wiele czynników, które mają kluczowe znaczenie, np. wczesna diagnoza na wczesnym etapie choroby. Niestety, jeśli odwarstwienie siatkówki pozostanie nieleczone lub nie zostanie wyleczone w odpowiednim czasie, może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

  • Czy odwarstwienie siatkówki ma podłoże dziedziczne?

Odwarstwienie siatkówki występuje zwykle u osób cierpiących na krótkowzroczność lub u osób, które doznały urazu oka. Jednak w niektórych przypadkach choroba może wystąpić u pacjentów, u których w rodzinie występowały przypadki tej choroby. W takich przypadkach zaleca się regularne badania okulistyczne i zgłaszanie się do okulisty niezwłocznie po wykryciu jakichkolwiek zaburzeń widzenia.

Zapobieganie odwarstwieniu siatkówki

Obecnie główną metodą zapobiegania odwarstwieniom siatkówki jest zabieg zwany profilaktyczną obwodową fotokoagulacją laserową. Procedura zakłada konsolidację siatkówki poprzez wykonanie punktowych połączeń między siatkówką a błoną naczyniową. Procedura wykonuje się za pomocą lasera, w sposób bezkontaktowy i bezkrwawy.

Jako ogólny środek zapobiegawczy przed chorobami siatkówki specjaliści zalecają:

  • Unikać palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu;
  • Urozmaicenie jadłospisu o produkty, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu wzrokowego — orzechy, ryby, żółtka jaj, warzywa, owoce, jagody, zioła itp.;
  • Przestrzegać reżimu snu i czuwania;
  • Zwracać uwagę na harmonijny rozwój fizyczny, unikać sportów podatnych na kontuzje;
  • Przestrzegać zasad higieny wzroku.

Należy regularnie monitorować poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Osoby z grup ryzyka powinny częściej korzystać z wizyt u okulisty.

W ramach profilaktyki chorób siatkówki lekarz może zalecić stosowanie różnych preparatów witaminowych oraz specjalnych leków okulistycznych. W przypadku zaburzeń naczyniowych mogą to być krople. W ramach kompleksowego leczenia dystrofii siatkówki stosuje się Taufon, Isotin i inne leki, które można stosować wyłącznie po zbadaniu układu wzrokowego i na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.