Loading...
Hobby

Odkryj Szanghaj zwany Perłą Orientu oraz inne atrakcje Chin

Smok symbol Chin

Chińska Republika Ludowa zamieszkiwana jest przez ponad 56 grup etnicznych. Obecnie uznawane jest za najludniejsze państwo świata. Większa część kraju pokryta jest wyżynami oraz górami. Ze względu na zajmowaną powierzchnię Chiny znajdują się w zasięgu trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej, a także umiarkowanej. Ciekawostką jest to, iż Chiny posiadają ponad 50 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szanghaj zwany Perłą Orientu

Usytuowane przy ujściu rzeki Jangcy we wschodniej części kraju miasto jest jednym z dwóch największych portów morskich na świecie. Działa tu także jedna z największych giełd na świecie. Nazwa Szanghaj w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,na morzu’’.  W przeszłości osoby odwiedzające ten malowniczy zakątek nazywały go ,,Paryżem Wschodu’’, ,,Królową Orientu’’.

Rozwój miasta przypada na okres panowania dynastii Song. To wówczas zaczął pełnić funkcję portu morskiego. Do atrakcji tego wyjątkowego miejsca należy znajdująca się po prawej stronie rzeki Huangpu promenada. Dużą popularnością pośród turystów cieszy się Plac Ludowy położony w samym centrum miasta. W południowej części miasta wznosi się imponujących rozmiarów Świątynia Longhua. Jest nie tylko największym tego typu obiektem w mieście, ale i najstarszym. Osoby przebywające w starym mieście powinny skierować swoją uwagę na piękny ogród Yuyan, w którym można zobaczyć wiele spośród miejscowych gatunków fauny i flory. Świątynia Nefrytowego Buddy to miejsce wyjątkowe. Obecnie zamieszkuje ją 70 mnichów. Na terenie miasta znajduje się również świątynia katolicka. Katedra Xujiahui pod wezwaniem świętego Ignacego Loyoli może pomieścić około 2500 osób i znajduje się przy ulicy Puxi. W Szanghaju znajduje się również największy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Wraz z cokołem mierzy 7 metrów. Jest zatem nieco wyższy od tego, który znajduje się w Polsce w Łazienkach Królewskich. Zwiedzanie tych atrakcji jest w programie biura podróży. Wszystkie informacje o wycieczkach są dostępne na stronie https://logostour.pl/kraje/chiny.

Pekin

Pekin posiada długą historię sięgającą I w. p.n.e. Z tego też względu możemy spotkać tu trzy style architektoniczne. Pierwszym z nich jest tradycyjna zabudowa, która pozostała tu jeszcze z czasów cesarskich. Siheyuan to styl architektoniczny, w którym budowane są budynki mieszkalne. Zbudowane na planie kwadratu z wydzielonym pośrodku dziedzińcem, w którym nierzadko rosną drzewa i mieści się oczko wodne. Trzeci styl jest nowoczesny i tworzy modne dzielnice miasta. Mieszkańcy tego miasta posługują się własnym dialektem, od którego pochodzi język mandaryński.

Chiny – atrakcje turystyczne można wyliczać bez końca. Jedną z największych jest Zakazane Miasto, będące dawnym pałacem cesarskim dynastii Ming oraz Qing. Majestatyczny pałac otoczony jest murem obronnym z wieżami. Na terenie kompleksu wzniesiono około 800 pomniejszych pałaców i pawilonów. Drugą atrakcją jest Wielki Mur Chiński.  Zasadniczo  jego zadaniem była ochrona państwa przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu, a także ochrona Jedwabnego szlaku. Ta imponująca budowla składająca się z murów obronnych, naturalnych zapór, a także  sieci fortów i wież mierzy blisko 2400 kilometrów. Każdego roku na Wielkim Murze Chińskim odbywa się popularny pośród mieszkańców bieg maratoński.

Klasztor Szaolin

Klasztor Szaolin to jedna z wielu buddyjskich świątyń. Została wzniesiona w prowincji  Henan w 495 roku. Klasztor Szaolin jest legendarnym miejscem chińskich sztuk walki. Jego wizerunek wielokrotnie był wykorzystywany w filmach opowiadających o sztukach walki. Podobnie jak wielki Mur Chiński znajduje się na liście UNESCO. Klasztor został wzniesiony z rozkazu cesarza Xiaowena dla indyjskiego misjonarza Buddhabhadry. W okresie panowania dynastii Ming mnisi tworzyli zbrojne oddziały milicji, które najemnie służyły kolejnym generałom Cesarstwa. Mnisi z Klasztoru Szaolin wykształcili wielu wybitnych żołnierzy. Za sprawą tego klasztor uważany był za miejsce, w którym sztuki walki opanowuje się do perfekcji. Każdego roku klasztor odwiedzany jest przez ponad milion turystów, przybywających tutaj z całego świata.

Aby wejść na teren kompleksu, należy przekroczyć Górskie Wrota, wewnątrz których znajduje się posąg Buddy Maitreja. Drugą budowlą wartą zobaczenia jest Dom Niebiańskich Królów, który został wzniesiony w czasach dynastii Yuan. Początkowo to właśnie Dom Niebiańskich Królów stanowił bramę główną. Dom Chuipu to piękny dziedziniec otoczony niską zabudową. W jego centralnej część wzniesiono Dom Pradawnego Mistrza Damo. Najwyższymi budowlami na terenie kompleksu są Wieża Dzwonów oraz Wieża Bębnów. Wszystkie pisma buddyjskie przechowywane są natomiast w Domu Kazań. W XX wieku znajdowały się tutaj również tradycyjne instrumenty muzyczne i ponad 5 tysięcy bezcennych woluminów. Niestety w 1928 roku zostały zniszczone. Jest to niepowetowana strata dla kultury tego kraju, gdyż pisma te były gromadzone przez mnichów od tysiąca lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.