Loading...
Zdrowie

Odmień swoje życie, decydując się na fizjoterapię uroginekologiczną

Kobieta na terapii uroginekologicznej

Artykuł partnera.

Jeszcze niewiele osób słyszało o fizjoterapii uroginekologicznej. Co to jest? To dość nowa specjalność fizjoterapii. Jej celem jest uporanie się z dolegliwościami miednicy – np. z nietrzymaniem moczu lub trudnościami po porodzie. Choć zdecydowanie częściej z tych konsultacji korzystają kobiety, to i Twój partner może wybrać się na taką wizytę. Fizjoterapia uroginekologiczna u mężczyzn sprawdzi się przy problemie przedwczesnego wytrysku lub przy przeroście prostaty.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, to koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest i jak wygląda?

Z powodu wieku, stylu życia czy przebytych operacji w obrębie kobiecej miednicy może dochodzić do różnych zmian. Koleżanka poleciła Ci fizjoterapię uroginekologiczną? Na czym polega i czego można się po niej spodziewać? To terapia mająca na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Tego typu konsultacjami szczególnie powinny zainteresować się kobiety:

  • w ciąży lub po porodzie,
  • z problemem nietrzymania moczu,
  • z obniżonymi narządami rodnymi
  • zmagające się z bólem podczas stosunku,
  • w trakcie menopauzy.

Dodatkowo fizjoterapia uroginekologiczna na bolesne miesiączki może pomóc Ci przetrwać trudne dni w każdym miesiącu – wystarczy tylko stosować się do zaleceń specjalisty. Z pomocy takiego fizjoterapeuty można korzystać nie tylko, gdy pojawi się problem, ale również profilaktycznie.

Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, który pozwoli mu zapoznać się z problemem. Kolejną częścią wizyty jest badanie, polegające na ocenie postawy ciała pacjentki oraz na sprawdzeniu mięśni brzucha. Następnie wykonywane jest badanie mięśni dna miednicy – palpacyjnie lub przezpochwowo. Po takim badaniu usłyszysz diagnozę i zalecenia od specjalisty fizjoterapii uroginekologicznej. Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic, warto odwiedzić ArkadiaClinic, aby przeprowadzić konsultację.

Ćwiczenia są zwykle najlepszym sposobem na wzmocnienie mięśni dna miednicy, a wraz z tym na nauczenie się kontrolowania swojego ciała i uporanie się z bólem. Polegają one na wykonywaniu konkretnych zadań, ale także na nauce oddechu czy przyjmowaniu określonych póz.

Zanim wybierzesz się na fizjoterapię uroginekologiczną w Warszawie czy w innym mieście, sprawdź opinie o fizjoterapeucie prowadzącym konsultacje. To ważne, aby trafić do profesjonalisty, który zapewni Ci wsparcie, jakiego oczekujesz.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Wiesz już wiele o klasycznej fizjoterapii uroginekologicznej – jak wygląda wizyta, kiedy możesz się na nią zgłosić, jakich efektów możesz się spodziewać. Na osobną uwagę zasługuje także fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży, ponieważ podczas porodu dochodzi do rozciągnięcia mięśni dna miednicy. Bez odpowiedniego przygotowania, czyli trenowania tych mięśni, powrót do ich poprzedniego stanu może okazać się niemożliwy.

Właściwie dobrane ćwiczenia pomogą także uporać się z różnymi bólami w trakcie ciąży (np. z bólem kręgosłupa), a dodatkowo fizjoterapia uroginekologiczna może realnie pomóc kobietom po porodzie, u których doszło np. do pęknięcia krocza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.