Loading...
Dom i rodzina

Odnawialne źródła energii – fotowoltaika, czyli darmowa energia ze słońca

Panele fotowoltaiczne

Oze – Odnawialne Źródła Energii stały się niezwykle modne ostatnimi czasy. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na liczne dotacje i dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne. Z obecnego stanu rzeczy wynika wiele pozytywnych skutków nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarki naszego kraju oraz budżetu domowego wielu polskich rodzin. Jakie są zalety korzystania z fotowoltaiki? Jakie płyną korzyści z zakładania przydomowych elektrowni słonecznych? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Panele fotowoltaiczne – korzyści dla środowiska

Nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę z tego, że efekt cieplarniany, nagromadzenie plastiku i dwutlenku węgla w przyrodzie już zapoczątkowały nieodwracalne, negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Aktualnie żyjące pokolenia mogą jedynie starać się spowalniać destrukcyjny wpływ człowieka, a OZE, jest najlepszą drogą ku temu.
Decydując się na budowę własnej przydomowej elektrowni słonecznej, produkujemy „czystą” energię. Nie zużywamy ograniczonych zasobów węgla, drewna, czy paliw, nie emitujemy do środowiska gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, a co najważniejsze wykorzystujemy potencjał słońca, którego energia i tak zostałaby dostarczona do ziemi.
Przy produkcji i utylizacji paneli fotowoltaicznych nie powstają żadne substancje szkodliwe dla środowiska. Panele zużywają się po kilkudziesięciu latach użytkowania, a następnie są poddawane recyklingowi w specjalnych firmach, które się w tym specjalizują.

OZE jako podreperowanie budżetu domowego

Dzięki licznym rządowym dotacjom na fotowoltaikę stać coraz więcej rodzin i przedsiębiorstw. Nie tylko otrzymujemy zwrot z programu „Mój Prąd”, dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, zwolnienie z opłat części podatku, ale także możliwość zaciągania pożyczek na fotowoltaikę lub spłacanie instalacji w systemie dogodnych rat. Wszystko to zostało wprowadzone, by zachęcić ludzi do budowania własnych odnawialnych źródeł energii. Jednak czy fotowoltaika się opłaca? Dzięki fotowoltaice możemy płacić zaledwie kilka lub kilkanaście procent kwoty, jaką przeznaczaliśmy na rachunki za prąd. Przykładowo, przeciętny pan Kowalski, który dotychczas płacił około 200 złotych za prąd, po zainstalowaniu własnej elektrowni słonecznej będzie dostawał rachunki w granicach 10- 15 złotych. W obliczeniach dla małych i średnich przedsiębiorstw liczby te wyglądają jeszcze bardziej przekonująco. Zamiast kilka lub kilkanaście tysięcy złotych za prąd, płacą paręset złotych.
Okazuje się, że w większości przypadków fotowoltaika zwraca się po zaledwie kilku latach, a po tym okresie możemy cieszyć się darmową energią. Fotowoltaika jest świetną inwestycją na przyszłość zarówno dla firm, jak i dla gospodarstw domowych.

Niskie koszty eksploatacji instalacji to kolejny powód, dla którego fotowoltaika się opłaca. Poprawnie zamontowane panele dobrej jakości, działają bezawaryjnie przez parędziesiąt lat. Jest to bezobsługowy system, w którym praktycznie nic się nie psuje. Nie trzeba wzywać co kilka lat fachowca, by ten doglądał naszych paneli.

Oddawanie nadwyżek prądu do operatora. Dzięki tej możliwości, każdy, kto produkuje energię elektryczną, może magazynować ją u swojego operatora (firmy, która dotychczas dostarczała nam energię elektryczną). Rozwiązuje to wiele problemów związanych z wydajnością paneli, które w miesiącach zimowych produkują nieco mniej energii, niż w słoneczne, letnie dni. Również nocą nie trzeba korzystać z własnych akumulatorów ani żadnych innych nośników energii. Korzystamy wygodnie z naszych zasobów, kiedy tylko chcemy. W zamian za magazynowanie oddajemy jedynie 20% tego, co wyprodukowaliśmy.

Rozwój gospodarki polskiej dzięki OZE

Wzrost popularności OZE w Polsce sprawił, że powstało wiele firm, które posiadają specjalistyczną ofertę dofinansowania paneli fotowoltaicznych. Jeszcze kilka lat temu każdy, kto zdecydował się na tego typu inwestycję, musiał bardzo długo czekać na montaż, a wybierać mógł jedynie spośród garstki fachowców. Dziś biznes fotowoltaiki kwitnie. Firmy fotowoltaiczne takie jak Sun Energy Solutions rozwijają się bardzo dynamicznie, specjalistów jest coraz więcej, a wiedza na temat OZE wzrasta każdego dnia.

Jak widać, korzyści z odnawialnych źródeł energii jest mnóstwo. Warto już na etapie tworzenia projektu domu rozważyć montaż na przykład instalacji fotowoltaicznej w przyszłości. Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, elektrownie wiatrowe i wiele innych źródeł „zielonej” energii sprzyjają poprawie stanu środowiska naturalnego, są bezpieczne i tanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.