Loading...
Choroby

Odwyk narkotykowy – 2 etapy oczyszczenia organizmu

Odwyk od narkotyków

Mimo coraz bardziej nagłaśnianych kampanii antynarkotykowych i powszechnej profilaktyki w szkołach, problem uzależnień od środków psychoaktywnych narasta. Z reguły zaczyna się od tak zwanych miękkich narkotyków, przez szerokie grono osób uznawanych za nieszkodliwe. Jednak zdarza się, iż jest to tylko wstęp do rozpoczęcia używania narkotyków twardych, które potrafią błyskawicznie uzależnić człowieka od siebie. Samodzielne wyjście z nałogu jest praktycznie niemożliwe, konieczna jest natychmiastowa interwencja specjalistów i umieszczenie osoby uzależnionej w specjalnej klinice, w której przeprowadzana jest terapia narkotykowa. Jednym z najtrudniejszych jej etapów jest odwyk. Jak przebiega i jaki ma wpływ na organizm?

Odwyk narkotykowy – co to jest?

Człowiek zażywający narkotyki, aby osiągnąć efekt upojenia narkotycznego potrzebuje stopniowo coraz większej dawki. Ma to olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu i jego poszczególnych organów. A gwałtowne odstawienie środka uzależniającego powoduje silną reakcję. Odwyk narkotykowy powoduje między innymi wystąpienie zespołu abstynencyjnego, którego objawami są bóle mięśni, drżenie kończyn, skurcze czy nudności. Nierzadko objawom tym towarzyszą zaburzenia psychiczne czy omamy. Przed leczeniem symptomy te były sygnałem dla osoby uzależnionej, iż należy przyjąć kolejną porcję narkotyków. Terapia narkotykowa pozwala zminimalizować potrzebę zażycia środka odurzającego, jednocześnie stabilizując funkcjonowanie organizmu. W tym celu stosuje się oczyszczanie z toksyn poprzez podawanie witamin oraz środków nawadniających (co poprawia fizyczną kondycję organizmu) a także leków regulujących samopoczucie psychiczne. Często stosuje się również leki objawowe, których zażycie ma na celu zmniejszenie chęci sięgnięcia po kolejną dawkę narkotyku.

Jak długo trwa odwyk?

To, jak długo trwa odwyk narkotykowy uzależnione jest od wielu czynników. Istotny jest czas, przez jaki pacjent przyjmował substancje odurzające – im dłużej, tym bardziej zatruty jest jego organizm. Bardzo ważne jest tez stwierdzenie, jaki rodzaj narkotyków doprowadził osobę uzależnioną do takiego stanu. Narkotyki twarde maja szybsze działanie destrukcyjne, w dodatku co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe odmiany o znacznie silniejszym działaniu. Terapia narkotykowa w takich przypadkach przebiegać będzie zdecydowanie dłużej. Oczyszczenie organizmu co prawda oznacza powrót do zdrowia, jednakże jest dopiero wstępem do rozpoczęcia właściwej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.