Loading...
Dom i rodzina

Odzież funkcyjna – jak ją prać?

Pranie odzieży funkcyjne w pralce

Wśród osób, które często uprawiają sport, nierzadko pojawia się pytanie: w jaki sposób prać odzież funkcyjną, by nie straciła ona podczas prania swoich specjalnych właściwości, jak chociażby wodoszczelność czy termoizolacja? Jak prać kurtki trekkingowe, spodnie, legginsy i topy sportowe? Oto nasze wskazówki, dzięki którym wasze ubrania nawet po praniu, nadal będą przepuszczać powietrze, a także chronić Was przed wiatrem i wodą. Gotowi? Zatem nastawmy to pranie!

Jak prać ubrania sportowe? Wskazówki!

Kluczem do sukcesu i niezniszczenia w praniu Waszych ulubionych legginsów lub topu jest przeczytanie informacji, zamieszczonej przez producenta na metce. Gwarantujemy, że stosując się do nich, z Waszymi ubraniami nie stanie się nic złego. Jeśli już zapoznaliście się z informacjami na etykiecie, możecie przejść dalej i postępować zgodnie z naszymi poradami.

Pranie ubrań treningowych – nigdy tego nie rób!

Jeśli zależy Wam na tym, by specjalistyczne sportowe ubrania, w które zainwestowaliście spore pieniądze, jak najdłużej cieszyły Was swoją obecnością w Waszej szafie, do ich prania nie dodawajcie tych trzech produktów:

  • proszek do prania
  • wybielacz
  • płyn do płukania.

Tych detergentów nie powinno się używać podczas prania, ponieważ np. proszek do prania zatyka pory membrany i utrudnia ubraniu oddychanie, przez co traci ono swoje właściwości i staje się właściwie bezużyteczne. Do prania odzieży funkcyjnej najlepiej stosować specjalne detergenty, jak chociażby dostępny w internetowej hurtowni chemicznej Ania – płyn do prania odzieży sportowej Dr Reiner.

Nie napełniaj całej pralki

Jeśli regularnie chodzisz na treningi boxu, MMA, siłownię lub rower, z pewnością po tygodniu Twoja ilość odzieży do ćwiczeń, którą musisz wyprać jest ogromna. Jeśli ubrania ledwo mieszczą się w urządzeniu, zastanów się nad podzieleniem ich na dwa oddzielne prania. Gdy pralka jest przepełniona, wysokiej klasy materiały funkcyjne są dużo bardziej obciążone mechanicznie niż przy pralce niedoładowanej.

Chroń ubrania przed uszkodzeniami mechanicznymi

Piorąc ubrania, pamiętajcie o wywinięciu ich na lewą stronę. Dzięki temu rzepy, zamki, guziki i inne, nie będą zahaczać o materiały, a wy unikniecie zaciągnięć lub zmechacenia. Jeśli posiadacie w domu specjalne woreczki materiałowe do prania bielizny, możecie w nich również prać ubrania termooaktywne i funkcyjne.

Szybko? Niekoniecznie znaczy dobrze!

Wydawać by się mogło, że ubrania treningowe nie są brudne, a jedynie spocone i najkrótszy czas prania wystarczy, aby je odświeżyć. Niestety! Warto wybrać dłuższe pranie, gdyż to szybkie może nie wypłukać z waszych ubrań w pełni płynu do prania odzieży sportowej. Temperatura jaką ustawicie w pralce powinna wahać się pomiędzy 30 a 40°C – bez wirowania!

Czy odzież funkcyjną można suszyć?

To zależy od informacji na metce. Jeśli nie ma na niej zakazu dotyczącego suszenia danego elementu garderoby w suszarce bębnowej – śmiało! Jeśli chodzi o naturalne suszenie ubrań, oczywiście jest ono dozwolone, unikajcie jednak mocnego promieniowania, które może okazać się przyczyną blaknięcia Waszych ulubionych legginsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.