Loading...
Zdrowie

Okularnicy i sport – co warto wiedzieć o korekcji wzroku w trakcie uprawiania aktywności fizycznej?

Kobieta nosząca okulary uprawia sport

Artykuł sponsorowany.

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku Polacy to naród stroniący od aktywności fizycznej. Aż 1/3 z ankietowanych uprawia sport rzadziej, niż raz w miesiącu lub nie uprawia go wcale. Co sprawia, że tak niechętnie wybieramy ćwiczenia jako sposób na spędzenie wolnego czasu? Czy noszenie okularów wpływa na to, jak często uprawiamy sport? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, sięgnęliśmy po wiedzę specjalisty — wieloletniego optometrysty i optyka, który posłużył nam swoim doświadczeniem.

Korekcja wzroku podczas uprawiania sportu – na co warto zwrócić uwagę?

Osoby, które mają wadę wzroku i noszą okulary lub soczewki sięgają po nie również podczas uprawiania sportu. Badania wskazują na to, że 93% posiadaczy soczewek użyje ich nie tylko na co dzień, ale również w trakcie aktywności fizycznej. Z kolei osoby, które korzystają z okularów, założą soczewki rzadziej, aż 57% badanych wybierze tradycyjne szkła. Zapytaliśmy specjalistę, Grzegorza Romanika, optyka i optometrystę, członka Krajowej, Rzemieślniczej Izby Optycznej o to, co lepiej sprawdza się jako korekcja w trakcie uprawiania sportu oraz jak wybór danej metody wpływa na nasze zdrowie. Według eksperta to, czy wybierzemy okulary, czy soczewki nie ma najmniejszego znaczenia dla naszego zdrowia. Podczas podejmowania tej decyzji warto wziąć pod uwagę swoje preferencje i zadbać o to, by produkty te były dopasowane przez specjalistów i korygowały posiadaną wadę. Okulary, czy soczewki kupione w miejscu niewyspecjalizowanym w tego typu artykułach mogą przynieść nam dużo szkody i tylko pogarszać stan naszych oczu oraz sprawiać dyskomfort.

Czy soczewki to dobry wybór podczas treningów na basenie?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, jak skorygować wadę wzroku uprawiając sporty wodne. Specjalista w dziedzinie optometrii podpowiada, że najlepszym wyborem będzie użycie okularów do pływania, które wyposażone są w soczewki o odpowiedniej mocy sferycznej. Na rynku dostępne są szkła o mocy zwiększającej się co 0,5 dioptrii, a dla nieco bardziej wymagających producenci oferują okulary z możliwością zamontowania spersonalizowanych przez optyka soczewek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko korygujemy wadę wzroku, ale również chronimy oczy i zapewniamy sobie maksymalny komfort. Jak na tle takich okularów wypadają soczewki ? Badania wskazują na to, że soczewki nie są dobrym wyborem podczas uprawiania sportów wodnych. Mogą one przyczyniać się do częstych infekcji bakteryjnych oczu i późniejszych powikłań. Okulary do pływania posiadają wkładki piankowe na krawędziach szkieł, które zapobiegają przedostawaniu się wody oraz specjalną powłokę uniemożliwiającą ich zaparowanie.

Wada wzroku nie musi oznaczać rezygnowania z ulubionej aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrana korekcja sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale również w takich warunkach, jak jazda na rowerze, bieganie, a nawet narciarstwo. Ważne jest to, aby okulary, czy soczewki były dobrane przez wykwalifikowany personel, dopasowane do naszych potrzeb spełniając swoje zadanie. Korekta widzenia może zmienić nasze postrzeganie aktywności fizycznej i zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo.
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/czy-okularnicy-sa-skazani-na-slabsze-widzenie-podczas-uprawiania-sportu/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.