Loading...
Sport

Okulary i rękawki rowerowe – bezpieczeństwo i wygoda

Kobieta z akcesoriami rowerowymi

Prowadząc zdrowy styl życia i regularnie jeżdżąc na rowerze, nawet cały rok, powinieneś być przygotowany na każde warunki. Zarówno okulary, jak i rękawki rowerowe mają funkcje ochronne, ale wpływają również na komfort jazdy. Sprawdź, dlaczego warto wyposażyć się w te elementy stroju, tak aby jazda rowerem była bezpieczna i wygodna.

Kask i oświetlenie to nie wszystko

Jazda na rowerze wymaga odpowiedniego wyposażenia. Podstawą jest kask, który ma za zadanie chronić głowę przed upadkiem, a oświetlenie przydaje się szczególnie po zmroku – skutecznie rzuca światło na drogę oraz ostrzega kierowców o zbliżającym się rowerze. Podobnie wygląda sprawa z okularami – bez nich komfort jazdy jest bardzo obniżony, a oczy narażone są na urazy. Aby zwiększyć Twoje bezpieczeństwo oraz wygodę, wyposaż się zarówno w okulary rowerowe, jak i rękawki. Dzięki nim jazda w trudnych warunkach jest przyjemna i przede wszystkim – gwarantuje ochronę.

Okulary rowerowe – skuteczna ochrona oka

Do zagrożeń dla oka podczas jazdy na rowerze można zaliczyć urazy mechaniczne – takie jak piach i kamyczki spod kół samochodów, błoto czy wszechobecne owady. Drugim zagrożeniem są promienie słoneczne. Każde oprawki i szkła gwarantują ochronę przed urazami mechanicznymi, jednak aby skutecznie chronić się przed promieniowaniem słonecznym należy odpowiednio dobrać soczewki. Jest to bardzo ważne, z racji tego, że nie wszystkie szkła posiadają filtr – skuteczną ochronę zapewniają takie, które w nazwie mają „UV 400”.

Komfort dzięki soczewkom

Okulary rowerowe oprócz ochrony, zapewniają również komfort. Podczas podróży rowerem, narażeni jesteśmy na zmieniające się warunki pogodowe. Częstym problemem są szkła, które reagują na takie zmiany poprzez parowanie. Obecnie jednak wiele soczewek przystosowanych jest do tego, np. niektóre z nich posiadają specjalne otwory, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Warto zaopatrzyć się w soczewki na każde warunki pogodowe, tak aby jazda zawsze była bezpieczna i wygodna.

Rękawki rowerowe i ich funkcje

Rękawki spełniają parę funkcji, które wpływają nie tylko na ochronę czy wygodę. Dzięki nim nasze osiągi są lepsze, a mięśnie regenerują się szybciej – dzieje się tak za sprawą kompresji.

Kompresja – zwiększenie krążenia przez ucisk

Jest to funkcja polegająca na ścisku niektórych miejsc ciała. Dzięki temu krążenie krwi jest zwiększone – prowadzi to do lepszego ukrwienia mięśni oraz ich dotlenienia. Następstwem tego jest większa zdolność do podejmowanego wysiłku oraz regeneracja mięśniowa.

Ochrona przed skaleczeniami

Podstawową funkcją ochronną rękawków rowerowych jest ochrona przed skaleczeniami. Jeżdżąc po lasach lub górach, nasza skóra narażona jest na przecięcia np. od gałązek. Materiały, z których wykonane są rękawki, skutecznie ochronią ciało przed przetarciami.

Ochrona przed utratą ciepła

Utrata ciepła w organizmie podczas wysiłku fizycznego jest niebezpieczna. Rękawki rowerowe oraz nogawki, utrzymując ciepło, chronią szczególnie stawy kolanowe, które są najbardziej narażone na zimno. Pamiętaj, że nieodpowiednia ochrona kolana przed zimnem prowadzi do kontuzji, ponieważ kolana są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.

Rękawki rowerowe – na każdą porę roku

Jazda na rowerze, niezależnie od pory roku może obfitować w zmiennie warunki pogodowe. Dodatkowe elementy stroju rowerowego takie jak rękawki, przydają się szczególnie gdy temperatura powietrza co chwile się zmienia. Najbardziej odczuwalne jest to na wiosnę i jesień – gdy jest duża różnica w temperaturze pomiędzy dniem i wieczorem. Rękawki rowerowe, jak i nogawki mają zastosowanie również w czasie zimy – skutecznie chronią przed zimnym wiatrem. Również w lato warto mieć je na sobie np. podczas wycieczek w góry, gdzie nawet w lipcu temperatura może spaść o kilka stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.