Loading...
Choroby

Okulista – czym się zajmuje?

wizyta u optyka

Okulista często postrzegany jest jako osoba zajmująca się doborem odpowiednich okularów, bądź soczewek kontaktowych. Nic bardziej mylnego – prócz wykonywania tych prozaicznych zadań, trudni się on przede wszystkim profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem narządu wzroku i jego elementów. Aby zadbać o zdrowie swoich oczu, warto uczęszczać na wizyty kontrolne lub badania okresowe, w celu uzyskania pewności, że nie zagrażają nam żadne schorzenia. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się okulista i jak wygląda badanie w jego gabinecie.

W czym pomoże nam okulista?

Okulista jest specjalistą, zajmującym się schorzeniami narządu wzroku. Kiedy więc zaobserwujemy coś trapiącego związanego z widzeniem, wybieramy właśnie okulistę, który zdiagnozuje schorzenie i dobierze odpowiednie metody leczenia bądź korekcji przy pomocy okularów, lub soczewek kontaktowych. Okulista może również zlecić wykonanie zabiegu/ operacji bądź zapisać adekwatną terapię farmakologiczną.

badanie u okulisty

Jakie choroby leczy okulista?

Objawy, zwiastujące choroby oczu, bardzo często rozwijają się stosunkowo wolno, a pacjenci mogą je lekceważyć, nie zdając sobie sprawy z faktu, że mogą one dotyczyć nie tylko schorzenia oczu, ale zwiastują początki chorób ogólnoustrojowych.

Okulista zajmuje się leczeniem m.in. następujących przypadłości:

  • schorzenia oczodołu – np. zapalenia oczodołu, jaskra, ropowica,
  • choroby narządu łzowego – dolegliwości kanalika łzowego, zapalenia woreczka i kanalika łzowego
  • schorzenia spojówek – zespół suchego oka, zapalenia spojówek o charakterze alergicznym, wirusowym, bakteryjnym, chlamydiowym, opryszczkowym,  podspojówkowe wylewy, zmiany barwnikowe.
  • choroby nerwów wzrokowych – np. zapalenia,
  • choroby gałki ocznej – zapalenie rogówki, zaćma, zmiany barwnikowe siatkówki,
  • diagnoza wad wzroku – prezbiopia, dalekowzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność,
  • schorzenia powiek – szczelina powiek, rak kolczystokomórkowy, rak podstawnokomórkowy, zmiany barwnikowe powiek, guzy powiek, odwinięcie, podwinięcie i opadanie powiek.

Aby skorzystać z okulistycznej konsultacji prywatnie,  nie potrzeba skierowania. Jednak w momencie gdy interesuje nas taka pomoc w ramach NFZ, będziemy potrzebować stosownego skierowania.

badanie u okulisty

Wizyta u okulisty – kiedy powinieneś iść

Rekomenduje się regularne wizyty u okulisty o charakterze profilaktycznym, zarówno te z własnej inicjatywy, jak i z konieczności, jaka zachodzi z tytułu wykonywania badań okresowych. Jest to doskonały pomysł, aby na bieżąco wykrywać ewentualne nieprawidłowości i móc się ich pozbyć, wdrażając odpowiednie leczenie.

Na wizytę u okulisty koniecznie trzeba zdecydować się, gdy m.in:

  • pogarsza się jakość widzenia,
  • spada stopień widzenia po zmroku,
  • oczy swędzą i pieką,
  •  oczy łzawią i ropieją,
  •  następuje zwężenie pola widzenia wskutek wielu nieprawidłowości,
  • podejrzenie dolegliwości lub infekcji,
  • spadek wyostrzenia wzorku,
  • ból głowy i oczodołów,
  • wzmożone mruganie,

Z konsultacji okulistycznej powinny korzystać również wcześniaki, w przypadku których istotnie ważną kwestią jest badanie dna oka, pozwalające wykluczyć wcześniaczą retinopatię.

Jeśli chodzi o dzieci, wizyta u okulisty powinna mieć miejsce tuż po ukończeniu 3 miesiąca życia, wówczas lekarz wykona badanie wykrywające zeza, zbada również ruchomość gałek ocznych. Badanie w kierunku ostrości widzenia może być wykonane, dopiero gdy dziecko będzie starsze.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, gdzie przedstawiamy swoje dolegliwości. W tym momencie należy również podać informacje dotyczące chorób oczu, przebytych zabiegów i operacji. Następnie lekarz przechodzi do przedmiotowego badania, mającego na celu ocenę oczodołów, powiek, gałek ocznych, jak również weryfikację ostrości wzroku.

W zależności od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta, lekarz dobiera odpowiednie metody badania, np. refraktometria, badanie Snellena (czyli popularne czytanie różnej wielkości liter, osobno lewym i prawym okiem. Maluchom, którzy jeszcze nie poznali literek, otrzymują obrazki do odczytania. Następnie wykonywany jest pomiar ciśnienia, jakie znajduje się w gałce ocznej i wnikliwe badanie oka przy pomocy szczelinowej lampy.

Optometrysta, optyk a okulista

Nie należy mylić okulisty z optometrystą. Okulista jest lekarzem, specjalizującym się w profilaktyce, diagnozie i leczeniu chorób oczu.  Optometrysta natomiast zajmuje się adekwatnym dobraniem metody, która pozwoli na korekcję wzorku.

Optyk z kolei trudni się wykonywaniem okularów w oparciu o receptę specjalisty. To również optyk pomoże nam dobrać takie okulary bądź soczewki, jakich potrzebujemy.  Może on również wykonać podstawowe badanie wzorku, co jednak wymaga już ukończenia studiów wyższych o dedykowanym kierunku.

Podsumowanie

Z konsultacji okulistycznych powinny korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie jakąś dolegliwość, bądź czujemy dyskomfort oczu, warto pomyśleć o pomocy specjalisty. Oko to niezwykle ważny narząd wzroku, należy więc o niego dbać, wykluczając ryzyko pojawienia się schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.