Loading...
Dom i rodzinaJedzenieUroda

Olej kokosowy – kcal, właściwości, zastosowanie. Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Zastosowanie i kalorycznośc oleju kokosowego

Olej kokosowy jest bardzo modnym produktem, zastępującym tradycyjne tłuszcze roślinne. Jest to naturalny olej, który może mieć zastosowanie dietetyczne oraz kosmetyczne. Jakie są właściwości i zastosowanie produktu oraz czy olej kokosowy jest zdrowy?

Czy olej kokosowy jest zdrowy? – skład produktu

Olej kokosowy jest bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą stanowić nawet 90% wszystkich tłuszczy. Ponadto, olej kokosowy w swoim składzie posiada wiele istotnych wartości odżywczych. Chociaż jego działanie jest znacznie mniej szkodliwe od pozostałych tłuszczy, to nadal w 100 gram produktu znajduje się ponad 800 kalorii. Zastanawiając się czy olej kokosowy jest zdrowy, wystarczy spojrzeć tylko na jego zawartość:

  • Kwasy: nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone, tłuszcze trans;
  • wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, cynk, sód;
  • witaminy: E, C i K, B2 i B6;
  • kwas foliowy.

Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni

Olej kokosowy w kuchni, najczęściej stosowany jest do smażenia różnych potraw. Sprawdzi się on także jako zamiennik masła, tłuszcz stosowany do pieczenia ciast, a także dodatek do sosów. W związku z tym, wyróżnia się dwa odmienne rodzaje tego produktu: rafinowany i nierafinowany. Rafinowany olej kokosowy przez to, że został poddany obróbce termicznej, ma niestety znacznie mniej cennych właściwości odżywczych, w tym antyoksydantów. Ponadto, rafinowany olej kokosowy nie posiada zauważalnego smaku kokosa. Nierafinowany olej kokosowy natomiast, jest produktem mało przetworzonym, przez co jest uważany za najbardziej wartościowy. Charakteryzuje się kokosowo-orzechowym smakiem i zapachem, a także tym, że jest bogaty w wiele cennych składników bioaktywnych.

W przypadku stosowania oleju kokosowego do smażenia, należy zwrócić uwagę na to, że nie każdy jego rodzaj jest do tego przeznaczony. Do smażenia nie należy używać oleju kokosowego nierafinowanego. Natomiast olej kokosowy rafinowany, świetnie sprawdzi się podczas smażenia nawet w bardzo wysokich temperaturach ze względu na to, że ma wysoką temperaturę dymienia. Jeżeli chodzi o nierafinowany olej kokosowy, to jest on przeznaczony do tworzenia m.in. deserów na zimno. Jego niepowtarzalny smak, wzbogaci każdy, nawet najbardziej tradycyjny deser i doda mu oryginalnego charakteru.

Smażenie na rafinowanym oleju kokosowym, sprawdzi się do maksymalnej temperatury, która wynosi 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu, smażenie na oleju kokosowym jest zdecydowanie zdrowsze, w porównaniu np. do oleju rzepakowego. Smażąc dania na rafinowanym oleju kokosowym nie trzeba się również martwić o to, że tłuszcz w jakikolwiek sposób zmieni smak potraw.

Olej kokosowy, który ma być stosowany do przygotowywania różnych potraw, powinien być kupowany wyłącznie od sprawdzonych dostawców tego produktu. Kupując go w sklepie, należy również zwrócić uwagę na termin jego przydatności. Po otwarciu, powinien być przechowywany w chłodnym miejscu, z dala od światła. Miejsce to powinno być także suche oraz pozbawione wilgoci. Bez względu na to, czy olej kokosowy ma mieć zastosowanie w kuchni, czy też w kosmetyce, takie miejsce jak np. łazienka, nie jest odpowiednie do jego przechowywania.

Olej kokosowy – kalorie

Jedna łyżka oleju kokosowego, zawiera około 70 kcal. Oprócz tego, jedna łyżka oleju kokosowego i jej kcal, są równe kaloriom zawartym, np. w jednym jabłku. Ze względu na zawarte w oleju kokosowym kalorie, jest to produkt uznawany za wysoko kaloryczny. Kalorie oleju kokosowego, to jednak nie jedyna rzecz na którą warto zwracać uwagę, włączając dany produkt do diety. Chociaż uznaje się, że ten rodzaj tłuszczu nie jest odpowiedni dla osób otyłych, to nadal jest on bogaty w wiele składników odżywczych, które pomagają utrzymać zbilansowaną dietę.

Osoby, które obawiają się kcal oleju kokosowego powinny pamiętać, że jedną taką łyżkę, można spalić w kilka minut. Wystarczy jedynie na około 10 minut wybrać się na rower lub pobiegać. 

Właściwości oleju kokosowego

Oprócz wartości odżywczych, olej kokosowy ma także wiele istotnych właściwości. Czy olej kokosowy jest zdrowy? Chociaż w kuchni nadal jest uznawany za tłuszcz, to i tak jego właściwości są niezwykłe. Właściwości oleju kokosowego to m.in to, iż.:

  • Walczy on z nadwagą i otyłością,
  • szybko dodaje energii,
  • reguluje poziom cholesterolu,
  • działa przeciwwirusowo, a także bakteriobójczo,
  • ma zastosowanie kosmetyczne, a przede wszystkim – bardzo korzystnie wpływa na skórę itp.

Czy olej kokosowy jest zdrowy? Do jego kolejnych właściwości, należy zaliczyć także: leczenie demencji, cukrzycy, przyspieszanie gojenia ran, łagodzenie napadów padaczkowych. 

Olej kokosowy w kosmetyce

Ze względu na swoje działanie przeciwwirusowe, nawilżające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, olej kokosowy zajmuje szczególne miejsce w kosmetyce. Nawilża skórę, odnawia komórki i reguluje działanie gruczołów łojowych. Świetnie sprawdzi się również w przypadku bardzo wysuszonych partii ciała, takich jak łokcie czy kolana. Zalety stosowania produktu zauważają również osoby zmagające się z trądzikiem, łuszczycą oraz posiadające skórę atopową. Co więcej, przynosi uczucie ulgi miejscom ze świeżymi oparzeniami.

Olej kokosowy jest popularnym składnikiem kremów pielęgnacyjnych. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe, głęboko wnikają w skórę, dzięki czemu jest ona odpowiednio nawilżona. Produkt ten, może także zastąpić kremy do opalania oraz filtry UV. Kobiety, które dużą uwagę przywiązują do wyglądu swoich włosów, stosują olej kokosowy jako produkt, który głęboko wnika w ich trzon. Mało kto o tym wie, ale olej kokosowy także skutecznie wybiela zęby, stanowi zamiennik oliwki jako produkt do masażu, likwiduje zmarszczki i wiele innych.

Domowa pielęgnacja olejem kokosowym

Właściwości pielęgnacyjne, są kolejnym potwierdzeniem tego, czy olej kokosowy jest zdrowy. W domowej pielęgnacji, olej kokosowy świetnie poradzi sobie z: nawilżeniem skóry całego ciała, niwelowaniem rozstępów, nawilżaniem i natłuszczaniem skóry suchej i chorej, stanowieniem zamiennika kremów do twarzy, z filtrem i pod oczy, demakijażem, olejowaniem włosów, zapobieganiem wydzielania zapachu potu itp.

Czy olej kokosowy jest zdrowy na diecie?

Kalorie oleju kokosowego sprawiają, że wiele osób nie uważa, aby był to  odpowiedni produkt do stosowania na diecie. W końcu nadal jest to tłuszcz, a w dodatku niewiele mniej kaloryczny od np. tradycyjnego smalcu. Istnieją jednak zwolennicy tego produkty, według których to cukier oraz węglowodany proste są najbardziej odpowiedzialne za przybieranie na wadze, a nie tłuszcze.

Czy olej kokosowy jest zdrowy na diecie? Według niektórych osób, odchudzanie z tym produktem jest skuteczne, ponieważ:

  • Nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • zaspokaja głód,
  • pomaga w usuwaniu zalegających w organizmie toksyn,
  • zapobiega insulinooporności,
  • jest bogaty w naturalne witaminy, minerały i aminokwasy.

Ponadto, wiele osób uważa, że olej kokosowy jest niezwykle skuteczny w walce z tzw. otyłością brzuszną. Jak miały wskazywać przeprowadzone badania, spożywając około 30 ml oleju przez maksymalnie 12 tygodni, pozwoliło to na obniżenie poziomu BMI i obwodu talii.

Kaloryczność oleju kokosowego podczas odchudzania

Olej kokosowy
Źródło: Pexels.com

Aby spalanie tłuszczu z zastosowaniem oleju kokosowego było skuteczne, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, produkt ten powinien stanowić maksymalnie 50% wszystkich spożywanych na diecie tłuszczów. Zalecane jest spożywanie około 2 łyżek oleju kokosowego dziennie. Można go spożywać osobno, a także jako dodatek do potraw.

Spożywając olej kokosowy na diecie, nie należy również zapominać o błonniku i węglowodanach. Na czas diety, zalecane jest zrezygnowanie z tłuszczów zwierzęcych. Stosując się do powyższych zaleceń, kaloryczność oleju kokosowego powinna przynieść szybkie efekty na diecie. Warto jednak pamiętać, że u każdej osoby może to wyglądać zupełnie inaczej. Niektóre osoby będą twierdziły, że bardzo szybko zrzuciły dzięki niemu zbędne kilogramy, a inne – będą miały wątpliwości co do tego czy olej kokosowy jest zdrowy.

Należy pamiętać, że nie sam olej kokosowy spali zbędne kcal. Aby rzeczywiście zauważyć efekty stosowania produktu, oprócz zbilansowanej diety należy regularnie uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Samo spożywanie oleju kokosowego może i okaże się skuteczne, jednak z pewnością lepsze rezultaty będzie można uzyskać dzięki regularnie uprawianym ćwiczeniom.

Czy olej kokosowy jest zdrowy? – skutki uboczne

Jak większość produktów dostępnych na rynku, olej kokosowy również ma swoje wady. Jednym z poważniejszych skutków ubocznych produktu jest to, że kcal oleju kokosowego mogą prowadzić do podniesienia się poziomu lipoprotein we krwi. Jest to tzw. „zły cholesterol”, którego zbyt duża ilość może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia schorzeniami. Ponadto, olej kokosowy i jego kcal przyczyniają się do podniesienia poziomu ciśnienia tętniczego. Nadmierne zastosowanie oleju kokosowego w kuchni, ma niekorzystny wpływ na działanie układu krwionośnego. W związku z tym, pojawia się poważne zagrożenie wystąpienia zatorów lub niedokrwienia. Zwiększony poziom cholesterolu, wynikający z dużej zawartości kcal oleju kokosowego, osłabia naczynia krwionośne i powoduje poważne problemy z krzepnięciem krwi. Takie sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Znaczna ilość tłuszczów i kcal w oleju kokosowym, u niektórych osób może także powodować przybieranie na wadze. Natomiast działanie antybakteryjne produktu, może prowadzić do nagłych i niekontrolowanych biegunek.

Coraz więcej przeprowadzanych badań potwierdza, że kcal i tłuszcze oleju kokosowego sprawiają, że nie powinien on być spożywany codziennie. Bez względu na płeć i wiek, zaleca się okazjonalne spożywanie produktu, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przedwczesnego wystąpienia wielu chorób, w tym m.in. chorób sercowo-naczyniowych. Spożywanie oleju kokosowego nie jest całkowicie zabronione także kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, pod warunkiem, że jest to okazjonalny dodatek do potraw.

Źródło informacji:

  • https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/4/BR%204-2012%20s.%201175-1182.pdf.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.