Loading...
Uroda

Olejek goździkowy – cenne właściwości i skuteczne działanie

olejek goździkowy na twarzy

Olejek goździkowy to niewątpliwie jeden z najciekawszych produktów pochodzenia roślinnego na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy po niego sięgnąć?

Właściwości olejku goździkowego

Olejek goździkowy to naturalny olejek eteryczny. Wykazuje on wiele cennych właściwości prozdrowotnych (przede wszystkim antybakteryjnych, przeciwzapalnych), a także upiększających. Jest stosowany zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce.

Swoje wyjątkowe właściwości olejek goździkowy zawdzięcza przede wszystkim wysokiej (78-95%) zawartości eugenolu. Jest to substancja o działaniu antyseptycznym, odkażającym i znieczulającym. Znajdziesz tam ponadto salicylan metylu i kwas benzoesowy, benzoesan benzylu, furfural, beta kariofilen i wanilię.

Kiedy warto sięgnąć po olejek goździkowy?

Olejek goździkowy to jeden z najlepszych olejków przeciwzapalnych o działaniu antybakteryjnym. Warto pamiętać, że jest to także olejek bezpieczny. Bardzo często stosowany jest w klasycznych mieszankach przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych, przeziębieniowych.

Działa odkażająco, przeciwbakteryjnie i znieczulająco. Stosować go można przy infekcjach górnych dróg oddechowych – przy czym nie wlewamy olejku nigdy do nosa, uszu czy gardła. Najlepszym rozwiązaniem są inhalacje, smarowanie klatki piersiowej, aromatyzacja pomieszczenia, kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku. Polecane są także mieszanki do płukania jamy ustnej, natomiast wszystkie takie mikstury trzeba przygotowywać bardzo uważnie. Dobrym rozwiązaniem są gotowe mieszanki przeciwzapalne, których składnikiem jest olejek goździkowy.

Olejek goździkowy świetnie sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju infekcji i stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Jest także wykorzystywany w produktach ułatwiających utrzymanie higieny jamy ustnej na co dzień. Można go dodać do domowego płynu do płukania buzi.

Olejek z goździków można wykorzystać także do łagodzenia bólu zęba, nerwobóli. Działa wspomagająco w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu. Sprawdza się jako jeden ze środków do odkażania ran i oparzeń skóry, choć w tym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem jest olejek lawendowy.

Olejek goździkowy ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne jest uznawany za jeden z tych olejków, których regularne stosowanie (np. w formie aromaterapii) może wzmacniać układ odpornościowy i działać pobudzająco na organizm. Dodatkowo, olejek goździkowy działa na nastrój, rozjaśnia umysł i przeciwdziała depresji.

W aromaterapii wykorzystuje się go także do odświeżania powietrza. Z jego pomocą można odkazić pomieszczenie (np. w którym przebywa osoba chora). Świetnie sprawdza się z oczyszczaniu z bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Można łączyć go z octem i wodą, przygotowując q ten sposób domowy płyn do odkażania klamek, blatów, różnego rodzaju uchwytów, a więc tych przedmiotów, na których gromadzą się bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.