Loading...
Suplementy

Olejek z oregano – jakie są jego właściwości?

olejek z oregano

Zioła to potoczna nazwa roślin użytkowych posiadających znaczenie lecznicze stosowanych w farmacji i medycynie ludowej oraz roślin wykorzystywanych jako przyprawy i aromaty do potraw, przetworów i nalewek. Zioła stosowane w ziołolecznictwie, farmacji, aromaterapii i jako przyprawy kulinarne pozyskuje się ze stanowisk naturalnych ekologicznie czystych i ze specjalistycznych plantacji zielarskich. Zdrowotne właściwości ziół były znane i wykorzystywane były już w starożytności. Jedną z najdawniej stosowanych roślin jest lebiodka pospolita popularnie zwana oregano. Jej właściwości znał i doceniał Hipokrates uznawany za prekursora współczesnej medycyny.

Olejek z oregano – zastosowanie

Oregano jest popularnym ziołem stosowanym w wielu kuchniach do przyprawiania potraw i nalewek. Jest to przede wszystkim cenny surowiec zielarski bogaty w witaminę C, A, E, K, kwas foliowy, błonnik, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Ze świeżych liści oregano pozyskujemy olejek zawierający tymol i karwakrol. Fenole znajdujące się w olejku z oregano posiadają różnorodne  właściwości. Olejek z oregano dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, które wspomagają ochronę przed niepożądanym działaniem wolnych rodników, polecany jest również na spowolnienie procesu starzenia. Olejek z oregano jest stosowany jako aktywny składnik wielu kosmetyków, płynów do kąpieli i płukania ust.

Olejek z oregano – właściwości

Olejek jest pozyskiwany ze świeżych liści i kwiatów rośliny wieloletniej rosnącej w Afryce Północnej, Europie i Azji. Najlepsze olejki są pozyskiwane z odmian śródziemnomorskich, charakteryzujących się aż 8% zawartością olejków eterycznych o dużej zawartości najcenniejszego składnika karwakrolu. Olejek jest ekstrahowany parą wodną w procesie destylacji.  Wybierając olej z oregano należy zwrócić uwagę na zawartość karwakrolu, który jest związkiem o silnych właściwościach oczyszczających. Zawartość ta powinna wynosić powyżej 80%. Również pozostałe składniki aktywne zawarte w tym olejku eterycznym mają działanie – np. wspomagają trawienie.

Olejek z oregano jest jednym z najpopularniejszych naturalnych preparatów. Stanowi źródło witamin i minerałów. Stosuje się go jako suplement diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.