Loading...
Uroda

Opadająca powieka – objawy i przyczyny

Kobieta z opadającą powieką

Z opadającymi powiekami borykają się osoby w różnym wieku. Najczęściej przyczyną tego stanu stają się upływające lata. Z wiekiem skóra traci jędrność i sprężystość. Ten defekt kosmetyczny może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczony po naszych członkach rodziny. W większości przypadków opadająca powieka nie utrudnia widzenia, a jest jedynie mankamentem wizualnym. Jakie są przyczyny występowania opadających powiek? Czy istnieją zabiegi, które pomagają zniwelować ten defekt? Sprawdźmy!

Czym jest opadająca powieka?

Opadająca powieka może wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Dotyczy zazwyczaj obu oczu, ale nierzadko występuje tylko na jednym.

Czym tak właściwie jest opadająca powieka? Jest to mankament, który sprawia, że fałd skóry na górnej powiece opada, czasami zakrywając nawet źrenicę. W efekcie oczy sprawiają wrażenie nie do końca otwartych. Czasami schorzenie może powodować problemy z widzeniem. W takich sytuacjach niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty, który zleci dalsze postępowanie. W większości przypadków ten defekt jest jedynie zmianą wizualną, która może jednak powodować dyskomfort, szczególnie w przypadku kobiet. Najczęściej problem zaczyna się nasilać po osiągnięciu 25 roku życia, kiedy skóra jest coraz mniej elastyczna.

Objawy opadających powiek

Występowaniu opadających powiek mogą towarzyszyć następujące dolegliwości:

  • Nadmierne zmęczenie oczu,
  • Zez,
  • Częste łzawienie oczu,
  • Podwójne widzenie,
  • Wrażenie ciągłego kłucia oka.

Przyczyny pojawienia się opadającej powieki

Przyczyn występowania opadających powiek jest kilka. Może być to spowodowane czynnikami genetycznymi, jeżeli któryś z członków rodziny również boryka się z takim defektem. Równie często opadające powieki pojawiają się wraz z upływem lat, gdy skóra traci elastyczność.

Oto najczęstsze przyczyny pojawienia się opadających powiek:

  • Naturalny proces starzenia się organizmu. Z upływem lat, w naszym organizmie zachodzą zmiany. Dotyczą one również produkcji kolagenu, którego włókna stają się luźniejsze. Włókna kolagenowe są rusztowaniem podtrzymującym skórę twarzy. Czym struktury kolagenowe są luźniejsze, tym skóra staje się bardziej wiotka i mniej sprężysta. Najbardziej zauważalne jest to w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza. Na naszej twarzy jest to zdecydowanie obszar powiek i okolicy pod oczami.
  • Czynniki genetyczne. Opadnięcie powieki może być widoczne już u dzieci i nastolatków. Z upływem czasu problem ten może się pogłębiać. W efekcie tego opadająca powieka będzie znacznie bardziej zauważalna.
  • Palenie papierosów. Nikotyna w znaczny sposób osłabia stan skóry. Sprawia, że jest szara i szorstka. Jest to również jeden z czynników mających wpływ na kondycję cienkiej skóry powiek.
  • Nieodpowiednie nawilżenie skóry. Nie od dziś wiadomo, że codzienna pielęgnacja to podstawa, by utrzymać skórę w jak najlepszym stanie. Odżywiona skóra znacznie wolniej się starzeje, a to w znacznym stopniu opóźnia opadnięcie powieki. Kremy na bazie kwasu hialuronowego, kolagenu i koenzymu Q10 powinny codziennie gościć w naszej pielęgnacji, by skóra jak najdłużej wyglądała młodo i promiennie.

Jak zapobiegać opadającej powiece? Oto sposoby na opadające powieki

Aby zapobiegać pojawianiu się opadających powiek, należy dbać przede wszystkim o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Skórę od zewnątrz należy traktować kremami o właściwościach nawilżających i przeciwstarzeniowych. Równie ważne jest stosowanie kremów pod oczy, które polecane są także na cienką skórę powiek. Warto zaznaczyć, że kremy pod oczy różnią się od kremów dedykowanych do całej twarzy. Różnica polega głównie na składzie produktów i ich konsystencji. Kremy pod oczy na noc mają treściwą i mocno odżywczą formułę, więc najczęściej nie sprawdzą się w makijażu dziennym pod korektor. Regularne stosowanie kremu pod oczy napina skórę i niweluje powstawanie opadających powiek. Do cienkiej skóry powiek można zastosować specjalne rolery, które masują skórę, wpływając na poprawę krążenia wokół oczu.

Nawilżanie od wewnątrz i właściwa dieta!

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest nawilżanie skóry od wewnątrz. Dorosły człowiek codziennie powinien wypijać minimum 2 litry wody. Taka ilość płynów zapewnia odpowiednie nawodnienie całego organizmu i wpływa na wszystkie procesy życiowe.

Gdy organizm jest odpowiednio nawodniony, w znacznym stopniu minimalizowane jest zmęczenie, które również widoczne jest na naszej twarzy. Jeżeli organizm nie otrzymuje prawidłowej ilości płynów, nawet najdroższy krem nie pomoże w zapobieganiu opadnięcia powiek.

Niezwykle ważna jest również dieta i styl życia. Zbilansowane, odżywcze posiłki, bogate w minerały i witaminy to gwarancja ładnego wyglądu naszej cery, a także stanu powiek. Jadłospis oparty na warzywach, owocach, chudym mięsie i pełnowartościowych posiłkach dostarcza substancje, które niezbędne są do prawidłowej regeneracji tkanek w organizmie. Posiłki muszą być spożywane regularnie i bez pośpiechu. Zdrowe odżywianie zaowocuje nie tylko jędrną skórą, ale i ładną i smukłą sylwetką. Odstawić należy również nikotynę dostarczaną z papierosów. Nie dość, że wpływają negatywnie na wygląd naszej skóry, to są jedną z przyczyn opadania powiek.

Aktywność fizyczna

W ciągu dnia powinno się znaleźć chociaż godzinę na aktywność fizyczną. W zależności od naszego wieku i stanu zdrowia może być to spacer, ale również wizyta na siłowni czy basenie. Forma aktywności jest dowolna i powinna być dobrana do naszych osobistych preferencji. Regularna aktywność fizyczna powoduje przyspieszenie metabolizmu, ale także wpływa na szybsze pozbywanie się toksyn z organizmu. Przyspiesza również procesy regeneracyjne i zwiększa napięcie mięśni, również tych na twarzy.

Genialnym sposobem, o którym mówi się coraz więcej, jest joga twarzy. To nic innego jak zestaw ćwiczeń, które skupiają się na gimnastyce mięśni twarzy. Nie wszyscy wiedzą, ale mięśnie w tej okolicy są równie niezbędne, jak i ćwiczenia innych partii ciała, o których nie zapominamy na siłowni.

Co właściwie daje gimnastyka twarzy?

Przede wszystkim, powoduje wzmocnienie mięśni, również powiek. Skóra staje się napięta i mniej podatna na negatywne działanie czasu. Częsta gimnastyka twarzy wpływa niezwykle pozytywnie na nasz wygląd i potrafi zmienić kształt naszej twarzy! To wszystko bez wydawania fortuny na drogie kremy i zabiegi. Wystarczy dziennie poświecić kilka minut, nawet pracując czy oglądając ulubiony serial. Do wykonywania jogi twarzy nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, wystarczą tylko nasze mięśnie twarzy.

Na rynku dostępne są również urządzenia masujące, które mają zapobiec wykonaniu operacji opadających powiek. Urządzenia te pobudzają krążenie i pomagają rozprowadzać kosmetyki na twarzy, jednak nie zredukują całkowicie problemu. Mogą okazać się przydatnym gadżetem. Jednak należy pamiętać, że opadająca powieka nie jest możliwa do całkowitej redukcji. Nie należy ich jednak całkowicie skreślać! Rolery czy masażery w znacznym stopniu mogą poprawić jakość skóry wokół oczu. Można zastosować je jako pomoc w swojej codziennej pielęgnacji.

Niestety, na pojawienie się opadających powiek czasami nie ma się żadnego wpływu. Z biegiem czasu problem się nasila, powodując coraz większy efekt opadania powiek. Stosując się jednak do zasad zdrowego żywienia, nawadniając organizm oraz do świadomej pielęgnacji skóry, jesteśmy w stanie zapobiegać pogłębianiu się problemu.

Leczenie opadającej powieki

Gdy defekt jest dla nas bardzo uciążliwy, możemy zdecydować się na zabieg mający za zadanie leczenie opadającej powieki. Polega on na plastyce powiek, mającej na celu wycięcie nadmiaru skóry. Leczenie chirurgiczne daje najbardziej widoczne efekty. Zabieg na opadającą powiekę nie powoduje widocznych blizn, gdyż wszystkie nacięcia umiejscowione są w miejscu naturalnego załamania powiek. Jeżeli jednak niewielkie blizny się pojawią, można je zredukować zabiegami laserowymi. Plastyka powiek nie należy do najtańszych, jednak jej efekt utrzymuje się przez kilka lub nawet kilkanaście lat.

Kolejnym zabiegiem, któremu można się poddać, jest termolifting. Jego zadaniem jest przywrócenie skórze jędrności. Urządzenie wykorzystywane podczas zabiegu wykorzystuje promieniowanie czerwone. Stymuluje ono włókna kolagenowe, które kurcząc się, stają się znów elastyczne. Zabieg ten pozwala również zminimalizować widoczność zmarszczek pod oczami. Co ważne, zabiegowi mogą poddawać się posiadaczki każdego typu cery, a cały proces jest zupełnie bezbolesny.

Gdzie wykonać operację opadających powiek?

Większość dobrych i renomowanych klinik medycyny estetycznej w swojej ofercie posiada zabieg, który ma na celu zniwelować opadające powieki. Zabieg plastyki powiek trwa zazwyczaj około godziny i wykonywany jest w znieczuleniu. Po zabiegu skóra jest opuchnięta, a proces jej rekonwalescencji trwa około miesiąca. Już po dwóch tygodniach obrzęk w znaczny sposób się zmniejsza, a pacjenci mogą powrócić do codziennych obowiązków. Koszt zabiegu wynosi od 4500 zł do 6000 zł. Cena w znacznym stopniu uzależniona jest od renomy miejsca, w którym planujemy wykonać zabieg. Zanim zdecydujemy się na blefaroplastykę, należy zapoznać się z opiniami pacjentów na temat danej kliniki.

Makijaż dla opadającej powieki

Makijaż u kobiety z problemem opadającej powieki
Źródło: Pexels.com

Pomocny w walce z opadającymi powiekami jest odpowiednio dobrany makijaż. Modelowanie oka cieniami w znaczny sposób może zminimalizować widoczność opadającego fałdu skóry. By to zrobić, musimy zastosować kilka trików.

Przede wszystkim, musimy zadbać o prawidłowy kształt brwi. Niewyregulowana brew pozbawiona widocznego kształtu spotęguje efekt opadającej powieki. Warto nadać brwiom mocniej zarysowanego kształtu, by optycznie podnieść powiekę.

Cieniami do powiek możemy stworzyć naturalny światłocień. Ciemniejsze cienie aplikujemy w miejsca, które chcemy ukryć. W tym przypadku jest to opadająca poduszeczka. Aby makijaż sprawiał mniej problemu, warto wykonywać go przy otwartym oku. Nie należy zapominać o lekkim podkreśleniu powieki dolnej, co scali makijaż i ładnie otworzy oko.

Na ruchomą powiekę należy nałożyć jasny, satynowy cień. W przypadku makijażu dla opadającej powieki można zastosować matowe cienie, które znacznie lepiej sprawdzą się od cieni błyszczących. Nie znaczy to, że z cieni o wykończeniu błyszczącym należy całkowicie zrezygnować! Należy jedynie pamiętać, by taki cień nie wchodził na powiekę ruchomą, bo optycznie ją obciąży. Pamiętajmy też, że im dłuższe rzęsy, tym bardziej spektakularny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.