Loading...
Zdrowie

Optometryczne badanie wzroku

Optometryczne badanie wzroku

Artykuł partnera.

Nie da się ukryć, że zarówno warunki zewnętrzne, jak też tryb życia wielu osób sprzyjają rozwojowi wad widzenia. Wpływ na to mają już nie tylko promienie słoneczne, czy smog, ale także przebywanie w pomieszczeniach z oświetleniem ledowym oraz ekrany komputerów i smartfonów. Czynniki te mogą wywoływać wiele skutków, które z kolei wpływają na komfort życia.

Kłopoty takie jak bóle oczu oraz głowy, pogorszenie widzenia lub zamazywanie się obrazu, zmęczenie i łzawienie oczu, a także problemy z czytaniem, alarmują o konieczności zbadania wzroku. W sytuacji ich występowania, pierwszym krokiem powinien być kontakt z optometrystą, który pomoże dobrać okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Sprawdzi także, czy w narządziu wzroku nie zaszły niepokojące zmiany. Warto także wspomnieć, że w celu profilaktyki narządu wzroku, badania powinny być wykonywane regularnie.

  1. Na czym polega badanie optometryczne?
  2. Korekcja wad widzenia obuocznego – Wybór okularów lub soczewek kontaktowych

1. Na czym polega badanie optometryczne?

Optometryczne badanie wzroku składa się z kilku etapów. W celu wstępnego określenia potrzeb wzrokowych, każde badania wzroku zaczynają się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Specjalista zbiera w tym momencie dokładne informacje dotyczące trybu życia pacjenta, problemów z widzeniem, czy historii medycznej dotyczącej stanu zdrowia oczu. Jeżeli więc pacjent zmaga się lub zmagał z wadą wzroku, powinien zabrać na badanie swoje wcześniejsze okulary.

Po wstępnym przygotowaniu, optometrysta może zbadać ostrość wzroku pacjenta przy pomocy nowoczesnych urządzeń. Komputerowy pomiar wady wzroku, czy topografia rogówki to badania, które mają pomóc ustalić wadę wzroku oraz sposób jej korekcji.

2. Korekcja wad widzenia obuocznego – Wybór okularów lub soczewek kontaktowych

Po zakończeniu badania, wyniki omawiane są z pacjentem. Optometrysta zaproponuje odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Badania często odbywają się w salonach optycznych, dzięki czemu zakupu można dokonać tuż po wizycie u specjalisty.

Częstotliwość badań jest kwestią indywidualną. Osoby po 40 roku życia powinny poddawać się badaniu wzroku co najmniej raz w roku. Z badania powinien też skorzystać każdy, kto zauważy u siebie jakiekolwiek objawy związane z pogorszeniem widzenia.

Szczegóły dotyczące badania wzroku oraz tego jak należy się do niego przygotować znajdą Państwo na stronie https://123okulary.pl/badanie-wzroku/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.