Loading...
ChorobyUroda

Opuchnięta twarz – przyczyny. Domowe sposoby na walkę z opuchlizną twarzy

Kobieta z opuchniętą twarzą

Obrzęk tkanek najczęściej powiązany jest z urazami mechanicznymi. Jednak może pojawić się także wskutek reakcji alergicznej, stosowania nieodpowiedniej diety, bądź jako objaw chorób, np. nerek czy tarczycy.

Kiedy może wystąpić opuchlizna na twarzy?

Nieznaczne opuchnięcie twarzy pojawiają się najczęściej:

  • Przed wystąpieniem miesiączki u kobiet. W momencie, kiedy w organizmie zbiera się duża ilość wody oraz zachodzą liczne zmiany hormonalne.
  • W momencie jednorazowego spożycia dużej ilości alkoholu lub w przypadku, kiedy ktoś regularnie nadużywa alkohol. Obrzęk twarzy w tym przypadku oznacza przeciążenie wątropy.
  • W sytuacji spożycia jednorazowo dużej ilości soli. Schorzenie to może występować też podczas stosowania diety o nadmiernej zawartości sodu, gdyż nadmiar tego pierwiastka powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.
  • Po dniu pełnym wrażeń, kiedy nie spożywałeś dużej ilości płynów.

Opuchlizna na twarzy to typowy objaw, który pojawia się po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, zwłaszcza medycyny estetycznej, m.in. mezoterapii, zastosowaniu lasera fraxel itp. Operowana, modyfikowana skóra potrzebuje czasu na regenerację, a obrzęk pojawia się w momencie, gdy dojdzie do mikrouszkodzeń

Inne przyczyny

  • Zastój limfy podczas prowadzenia siedzącego trybu życia i stosowania złej diety.
  • W sytuacji wystąpienia stanu zapalny zęba.
  • Po wyrwaniu zęba.
  • Podczas gorączki w przebiegu choroby.
  • Podczas wystąpienia reakcji alergicznej.

Zła dieta, jako przyczyna powstawania obrzęków

Dieta, która zawiera dużą ilość soli i wysokoprzetworzone produkty, gdy ktoś prowadzi siedzący tryb życia, to złe połączenie. W ten sposób na twarzy może pojawić się obrzęk, który przyczyni się do jej puchnięcia. Niedostateczna ilość płynów przyswojona przez nasz organizm też może negatywnie wpływać na tkankę, gdyż to właśnie tam jest magazynowana woda.

Najlepszym składnikiem do walki z opuchniętą twarzą jest potas, który występuje w następujących roślinach:

  1. pomidory,
  2. awokado,
  3. ziemniaki,
  4. warzywa kapustowate.
Pomidory w diecie na walkę z opuchlizna na twarzy
Źródło: Pexels.com

Dodatkowo warto postawić na produkty bogate w krzem i rutynę. W ten sposób naczynia krwionośne są lepiej uszczelniane. Najlepiej jeść owoce ze skórkami dlatego, że to one właśnie zawierają dużą ilość krzemu. Natomiast źródłem rutyny jest m.in. kasza gryczana, amarantus, figi, cytrusy, winogrona i zielone warzywa.

Sposoby na opuchliznę twarzy rano – kostki lodu, okłady i masaże

Przy rzadkim występowaniu opuchlizny na twarzy lub w momencie, gdy mniejsza część twarzy jest spuchnięta, można pokusić się o zastosowanie domowych metod. Jeśli jednak objawy nie będą ustępować, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Jednym z ważniejszych problemów, które przyczyniają się do występowania opuchlizny to wory pod oczami. Pojawiają się one w wyniku, gdy ktoś przez dłuższy czas nie spał. Pozbyć się worków pod oczami można poprzez wykonywanie okładów z herbaty. W ten sposób opuchlizna znika zaledwie w kilka minut. Najlepsza do tego celu jest zwykła herbata czarna lub zielona, a ponadto rumianek. Inną metodą pozbycia się opuchlizny to jest mocny i długi masarz twarzy.

Opuchnięta twarz a choroby nerek

Pierwsze objawy choroby nerek to obrzęk twarzy, stóp oraz łydek. Pojawiają się rano lub towarzyszą w ciągu dnia wieczorem jednak później zanikają. Tutaj też jako objawy możesz zaobserwować opuchliznę powiek, która przyczynia się do wystąpienia worów pod oczami. Trzeba wziąć pod uwagę to, że schorzenie to przez długi czas rozwija się bez objawów i powstaje w wyniku np. bakteryjnych infekcji układu oddechowego, nieleczonego zapalenia pęcherza i infekcji intymnych.

Spuchnięty policzek, obrzęk pod okiem – co to znaczy?

Mechaniczne uszkodzenie może się przyczynić do tego, że skóra twarzy zacznie puchnąć. Spuchnięty policzek czy opuchlizna pod okiem z czasem zaczyna boleć. Może dojść także do uszkodzenia naskórka i krwawienia. Objawy te mogą wystąpić po wypadku drogowym, pobiciu.

W przypadku, gdy badania nie wykazały żadnych poważniejszych problemów to nie trzeba udawać się na wizytę do lekarza i spokojnie można zastosować domowe sposoby, pomagające w walce z tym schorzeniem.

Najlepsze do tego celu są okłady z lodu. Wystąpienie objawów dodatkowych lub wyczuwalne wgniecenie czaszki świadczą o poważnym uszkodzeniu. W takich przypadkach należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Opuchlizna może powstawać także w wyniku problemów z uzębieniem. Próchnica przyczynia się do powstania urazów mechanicznych oraz ropnia około-zębowego, co wiąże się z wystąpieniem silnego bólu.

Opuchnięta twarz po sterydach

Obrzęki mogą powstawać w wyniku stosowania leków. Szczególnie ma to miejsce w przypadku, gdy ktoś regularnie zażywa sterydy. Glikokortykosteroidy są silnymi lekami przeciwzapalnymi, które najczęściej stosuje się w leczeniu ciężkich odczynów alergicznych takich jak astma, a także w przypadku chorób reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, twardzina, polimialgia) czy laryngologicznych (przewlekłe zapalenie zatok przynosowych). 

Wykazują różnego typu pozytywne działania, lecz potrafią też podczas ich stosowania występować poważne skutki uboczne. Zalicza się do nich między innymi ogólny przyrost masy ciała, a także występowanie opuchlizny. Niekiedy potrafi być ona tak silna, że zmienia ona rysy twarzy tworząc w ten sposób złudne wrażenie starzenia się skóry. W wyniku wystąpienia jakichkolwiek poważniejszych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Domowe sposoby na walkę z opuchniętą twarzą

Automasaż na poduszeczki pod oczami

Na wstępie delikatnie opuszkami palców masuj swoje powieki. Następnie za pomocą środkowego palca punktowo należy uciskać powieki. Górną, a potem dolną w kierunku od skroni do nosa.

Kompres z herbaty

Na początku zaparz herbatę z woreczka. Liczba woreczków zależy od obszaru twarzy, który jest spuchnięty. Jeśli opuchlizna jest na oczach lub pod nimi to wystarczą dwa woreczki. Natomiast jeśli opuchnięta jest cała twarz to będziesz potrzebował ich aż 6. W momencie, gdy ostygną, to na 30 min połóż je w miejsca, gdzie występuje opuchlizna. Najlepiej do tego celu sprawdzi się herbata zielona bądź czarna.

Kompres z rumianku

Rumianek sprawdza się najlepiej w przypadku podpuchniętych powiek. Zasada przygotowania kompresu jest identyczna, jak w przypadku herbaty. Dodatkowo jednak rumianek możemy nie tylko położyć na powiekach, lecz przemyć ich okolice.

Minidrenaż twarzy

Palcami wskazującymi u rąk wykonuj rytmiczne jednakowe uderzenia na skórze od czoła do brody. W ten sposób uda Ci się wyrównać poziom limfy. Wykonywane ruchy powinny być delikatne, lecz zdecydowane.

Japoński masaż patyczkami

Przeprowadza się go za pomocą patyczków, które przeznaczone są do uszu. Wykonaj dwa komplety na każdą stronę twarzy związując w ten sposób kilka patyczków gumką recepturką. Następnie za ich pomocą opukuj skórę twarzy zaczynając od skroni przechodząc do policzków oraz szyi, a kończąc pod uszami. Takie oklepywanie ułatwia odprowadzenie spod skóry nadmiaru wody i limfy.

Okład z surowego ziemniaka

Należy obrać kilka ziemniaków, a następnie zetrzeć je na tarce z drobnymi oczkami. Przygotowaną masę rozłożyć na całej twarzy, a po 15 minutach całość zmyć za pomocą zimnej wody.

Kompres z ogórka

Ogórki w plastrach, które zostały schłodzone w lodówce rozłóż na twarzy. Następnie leż z nimi przez 10 minut. Na koniec całą twarz przemyj chłodną wodą. Zamiennie, zamiast ogórka możesz zastosować słodzone w lodówce plastry ziemniaków.

Masaż kostkami lodu

Kostki lodu umieść w foliowej torebce, a następnie dodatkowo całość owiń ściereczką. W ten sposób na twarzy będziesz czuł chłód, a nie topniejący lód. Tak przygotowany okład należy wcierać w skórę twarzy przez 3 minuty.

Okład ze zmrożonej łyżeczki

Pomaga ona w walce z miejscową opuchlizną na powiekach. Wystarczy przyłożyć łyżkę wyciągniętą z lodówki lub zamrażarki na kilka minut na górę oraz dół powieki.

Chłodny kompres

Pomaga w przypadku, kiedy przyczyną powstania opuchlizny jest uraz mechaniczny zęba. W zależności od opuchlizny owiń w folię spożywczą od kilku do kilkunastu kostek lodu, a następnie w miękką ligninę.  Całość przyłóż do opuchniętego miejsca i trzymaj przez kilkanaście minut. Ręce z czasem mogą drętwieć dlatego całość najlepiej przewiązać szalem.

Płukanki z szałwii

Szałwia wykazuje działanie przeciwobrzękowe oraz ściągające. Wykonywane z niej płukanki pomagają w walce z bólem oraz opuchlizną w przypadku zęba. Jednak nie zastąpią wizyty u dentysty. Szałwię należy przygotować zgodnie z zamieszczoną instrukcją na opakowaniu. Gorącym naparem należy płukać usta kilka razy dziennie do momentu, aż przygotowana dawka się skończy.

Okłady z mleka

Pomagają w walce z opuchlizną powiek, jak i całej twarzy. W schodzonym wcześniej w lodówce mleku należy zanurzyć kilka wacików (nie ma znaczenia, jaką zawartość tłuszczu ma mleko). Przyłóż waciki w opuchnięte miejsca. Zdejmij całość po 10 minutach, a twarz przemyj wodą. 

Maseczka z białka jajka kurzego

Działa wzmacniająco na skórę twarzy, niwelując tym samym opuchliznę. Maseczkę tę można stosować na same powieki lub całą twarz. Białko należy tak ubić, aby powstała piana, a następnie nałożyć ją na opuchniętą skórę twarzy rękoma lub pędzelkiem. Pozostaw ją przez kwadrans, potem dokładnie spłucz.

W ostateczności, gdy domowe sposoby nie działają możesz udać się do lekarza specjalisty, który po zdiagnozowaniu przyczyny powstawania opuchlizny przepisze receptę na zakup specjalnej maści w aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.