Loading...
Choroby

Orteza na nadgarstek – kiedy warto po nią sięgnąć?

Mężczyzna z ortezą na nadgarstku.

Przeciążenie stawu nadgarstkowego czy jego uszkodzenie może zdarzyć się każdemu. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia, które poskutkuje długotrwałym unieruchomieniem. Usztywniacze na nadgarstki staną się w takich przypadkach niezbędną koniecznością. Czym dokładnie jest orteza na rękę? Co daje opaska uciskowa na nadgarstek i kiedy warto z niej skorzystać?

Co to jest orteza nadgarstka?

Codzienne funkcjonowanie bez pełnej ruchomości kończyn górnych jest bardzo uciążliwe, gdyż znacznie ogranicza naszą samodzielność. Orteza na nadgarstek, stabilizator czy opaska to produkty medyczne, które znacznie ułatwiają proces regeneracji nadwyrężonego czy uszkodzonego nadgarstka, odpowiednio go unieruchamiając. Ich nazwy mogą być rozumiane jako synonimy, jednak sklepy medyczne często używają ich do rozróżnienia poszczególnych typów, dzieląc je ze względu na rodzaj usztywnienia, jaki zapewniają.

Stabilizator nadgarstka – kiedy stosować?

Usztywniacz nadgarstka może mieć wiele zastosowań. Przede wszystkim służy jednak do unieruchamiania stawu nadgarstkowego w momencie jego uszkodzenia, spowodowanego np. chorobą, niekontrolowanym upadkiem bądź podniesieniem zbyt ciężkich toreb. Zależnie od typu problemu, z jakim się zmagamy, do wyboru są elastyczne, półsztywne lub sztywne stabilizatory na nadgarstki.

orteza.

Elastyczne stabilizatory nadgarstka

Elastyczna opaska ortopedyczna na nadgarstek wykonana z materiału będzie doskonałym wsparciem profilaktycznym. Jeśli więc już kiedyś zmagałeś się z uszkodzeniami nadgarstka lub lubisz wymagające treningi siłowe, tego typu usztywnienie pomoże Ci w zapobieganiu jego ewentualnym nawrotom. Jest to także nieoceniona pomoc przy zmianach reumatyczno-zwyrodnieniowych, w procesie rekonstrukcji naderwanych ścięgien oraz w czasie walki z nawracającą opuchlizną stawu nadgarstkowego.

Półsztywne ortezy na rękę

Tego typu produkty medyczne zalecane są osobom, które znajdują się w końcowej fazie leczenia stawu nadgarstkowego, np. po przebytej operacji i zdjęciu gipsu. Usztywniacze z dociągiem czy elastyczną szyną wspomogą regenerację nadgarstka po skręceniu, jak również po zapaleniu błony maziowej lub ścięgien. Będą także doskonałą pomocą w każdej innej sytuacji, która zmusi nas do mocnego unieruchomienia stawu.

Kiedy gips, a kiedy orteza w formie sztywnej?

Decyzję, który z tych wariantów usztywnienia jest lepszy, należy podjąć przede wszystkim przy konsultacji z lekarzem prowadzącym. Niektóre uszkodzenia będą bowiem zbyt rozległe, aby uniknąć założenia gipsu. Jeśli jednak Twój lekarz stwierdzi, że wystarczy odpowiednio usztywniany stabilizator na nadgarstek, postaw na tego typu unieruchomienie. Będzie to lepszy wybór szczególnie latem, kiedy wysokie temperatury mogą być uciążliwe, a utrzymanie odpowiedniej higieny utrudnione.

Orteza na nadgarstek z szyną przyda się osobom cierpiącym na zapalenie pochewki ścięgna czy zmagającym się z zespołem cieśni nadgarstka. Bardzo często polecany jest także chorym na reumatoidalne zapalenie stawów, a także przy chorobie Quervaina. W przypadku złamań zaś może stać się doskonałym sposobem na usztywnienie nadgarstka oraz kciuka i z powodzeniem zastąpić gips.

Gdzie kupić stabilizator nadgarstka?

Produkty medyczne tego typu powinny cechować się najwyższą jakością, aby faktycznie były wartościowe dla naszego zdrowia. Nie warto więc sięgać po ortezy, które dostępne są w hipermarketach czy innych sklepach niezwiązanych z medycyną. Profesjonalne stabilizatory znajdziesz wyłącznie w sklepach medycznych, gdzie oferowane są produkty sprawdzonych producentów, o odpowiednich certyfikatach. Postaw na gwarancję jakości i skorzystaj ze specjalistycznego sklepu, a zyskasz pewność, że wybrane usztywnienie przyniesie oczekiwane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.