Loading...
Kręgosłup

Orteza szyjna – jak radzić sobie z dyskomfortem i bólem w trakcie używania?

lekarz bada koiecie szyje po noszeniu ortezy na szyji

Znany również jako kołnierz szyjny, orteza jest idealna do łagodzenia napięcia i unieruchomienia szyi, aby uniknąć nadwyrężania mięśni. Chociaż jest zalecana do łagodzenia bólów, może być niewygodna ze względu na swoją grubość i sztywność. Rzeczywiście, jest on niewygodna w ciągu dnia i może być również źródłem dyskomfortu w nocy, czasami powodując bezsenność. Aby uniknąć spędzania złych nocy i zoptymalizować sen, ważne jest, aby odpowiednio wybrać aparat. Kołnierz szyjny musi być przede wszystkim wygodny, a zwłaszcza w dobrym rozmiarze.

Jaki kołnierz szyjny wybrać?

Na rynku istnieją 3 rodzaje ortez szyjnych. Omawiamy je poniżej:

  1. Miękki kołnierz szyjny – wykonany z pianki, kołnierz ten zapewnia lekkie wsparcie dla głowy i szyi. Ruchy szyi są ograniczone, ale nie całkowicie uniemożliwione. Urządzenie to pomaga rozluźnić mięśnie i dać im odpocząć. Dzięki wygodnej fakturze i ciepłu, jakie daje, ma działanie relaksujące. Kołnierz ten jest zalecany w przypadku kręczów szyi lub niewielkich zwichnięć.
  2. Półsztywny kołnierz szyjny – kołnierz ten dodatkowo ogranicza ruchy, zapewniając przedłużone wsparcie dla szyi. Ogranicza ruchy obrotowe głowy i rozciąganie szyi dzięki półsztywnej płytce umieszczonej wewnątrz kołnierza. Płyta ta pełni również funkcję korekcyjną dla postawy szyi. Czy cierpisz na artretyzm lub nerwobóle, lekkie skręcenie lub kręcz szyi? Ta obroża jest dla Ciebie!
  3. Sztywny kołnierz szyjny – ten kołnierz oferuje dobre wsparcie i większą stabilizację szyi. Dzięki funkcji regulacji wysokości ogranicza ruchy szyi i zapewnia unieruchomienie szyi oraz podparcie podbródka. Zmniejsza to rotację szyi i stabilizuje kręgosłup szyjny. Nadaje się do stosowania przy zwichnięciach i nerwobólach.

Lekarz bada kobiecie szyje

Jaki rozmiar ortez szyi powinienem wybrać?

Ortezy szyjne występują w kilku rozmiarach w zależności od morfologii każdego chorego. Istnieją również kołnierze o różnej wysokości. Niektóre z nich są również wyposażone w rzepy ułatwiające ich zakładanie.

Aby dobrać kołnierz szyjny dostosowany do Twojego problemu, należy przede wszystkim zmierzyć obwód i wysokość szyi. Jak to zmierzyć? Najpierw należy zmierzyć wysokość od podbródka do zagłębienia tchawicy. Następnie zmierz długość wokół szyi.

Jak mogę się upewnić, że orteza szyi lub kołnierz są prawidłowo założone?

Kołnierz powinien dobrze podtrzymywać szyję, ale nie powinien być zbyt ciasny. Osoba nosząca kołnierz powinna mieć możliwość wygodnego oddychania bez uczucia ucisku. Ze względów bezpieczeństwa należy zasięgnąć porady lekarza.

Wskazówki dotyczące spokojnego snu z aparatem na szyję

Aby ograniczyć dyskomfort i trudności w zasypianiu, zastosuj się do naszych rad, które ułatwią Ci sen podczas noszenia ortez szyi:

  1. Unikaj spania na brzuchu i preferuj spanie na plecach. Unikaj spania na brzuchu, a zamiast tego śpij na plecach. Pomoże to uniknąć nieprawidłowej postawy głowy i ciała.
  2. Pianka pamięciowa oferuje lepsze oparcie ponieważ posiada zdolność do konturowania głowy i szyi.
  3. Kiedy tylko możesz, zrób sobie małą drzemkę w ciągu dnia, aby złagodzić zmęczenie spowodowane zaburzonym snem w nocy.
  4. Zastosuj dodatkową osłonę na szyję, jest to rozwiązanie chroniące przed plamami i potliwością.

Latem i zimą, w dzień i w nocy, noszenie ortez szyjnych lub kołnierzy szyjnych nie zawsze jest higienicznie przyjemne. Mogą one łatwo przemoknąć od potu lub potówki. Ze względów higienicznych zaleca się więc przykrycie ortezy szyi pokrowcem, higienicznym materiałem tekstylnym, który można łatwo wyprać. W tym celu należy po prostu nasunąć go na kołnierz szyjny. Tkanina ta redukuje nieprzyjemne zapachy, chroni kołnierz przed plamami z jedzenia, makijażu i potu, a także zapobiega podrażnieniom spowodowanym ocieraniem się kołnierza o skórę.

Artykuł powstał po konsultacjach z serwisem www.polecanyortopeda.pl – prywatne konsultacje ortopedyczne w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.