Loading...
Psychika

Ośrodek leczenia uzależnień – wyrok czy szansa na nowe życie?

Mężczyzna uzależniony od alkoholu

Nałóg jest pułapką, z której trudno jest wydostać się samodzielnie. Niewiele osób jest w stanie na własną rękę pokonać uzależnienie. Rzucanie np. papierosów nie jest tym samym co odstawianie alkoholu lub narkotyków. By w pełni bezpiecznie poradzić sobie z tak inwazyjnym nałogiem, często koniecznością okazuje się ośrodek leczenia uzależnień. Wiele osób obawia się jednak takich miejsc. Czy słusznie?

Pobyt w specjalnej placówce odwykowej często kojarzony jest z więzieniem. Jest to związane z wyraźną stygmatyzacją otoczenia, bezmyślnie powtarzanymi legendami miejskimi, a także przerysowanymi wizjami kreowanymi przez media. Przez wzbranianie się przed leczeniem wiele uzależnionych osób stacza się na samo dno. Z tego artykułu dowiesz się, że ośrodek leczenia uzależnień wcale nie jest miejscem, którego należy się bać!

Kiedy pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest koniecznością?

Kojarzenie pobytu w ośrodku leczenia uzależnień z osadzeniem w więzieniu jest pod wieloma względami błędne. Po pierwsze, osoby chore często nie zrobiły nic złego – nie są przestępcami, ale ludźmi potrzebującymi pomocy i wsparcia. Po drugie, nie przebywają tam za karę – proces leczenia jest trudny, często też długotrwały, ale ma on na celu poprawę jakości życia uzależnionego. Po trzecie, nikt nie jest tam przetrzymywany siłą – chory może w każdej chwili zrezygnować z leczenia. Terapia przynosi skutek jedynie w sytuacji, gdy pacjent wykazuje wolę zmiany.

Odseparowanie osób chorych jest konieczne, ponieważ na zewnątrz na każdym kroku można napotkać pokusy, które rujnują całe leczenie. Nawet przy wsparciu osób bliskich i silnej motywacji uzależnionego, nie można być nigdy pewnym, że będzie w stanie się im oprzeć. Odstawienie nadużywanej substancji wiąże się też z wieloma przykrymi objawami – stały nadzór lekarzy ma więc na celu nie zniewolenie chorego, ale zapewnienie mu całodobowej opieki. Cały proces na pewno nie jest przyjemny, ale ma przynieść pozytywne skutki. Warto o tym pamiętać.

Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień można podzielić na dwa etapy:

  1. Detoks od środków psychoaktywnych/alkoholu – bardzo ważny proces. Po oczyszczeniu organizmu i odzyskaniu trzeźwości osoba chora może racjonalnie spojrzeć na swoje położenie oraz sytuację życiową. Podczas odtruwania nie tylko usuwa się szkodliwe substancje, ale także przywraca brakujące mikroelementy, a także leczy powstałe schorzenia i inne skutki długiego nadużywania szkodliwych substancji. Wprowadza się również odpowiednie leki, które łagodzą gwałtowne objawy syndromu abstynencyjnego.
  2. Terapia odwykowa – długi, złożony i bardzo ważny etap. Odstawienie szkodliwych środków nie wystarcza. Osoba chora sięgnęła po nie z jakiegoś powodu – należy więc dowiedzieć się, co jest przyczyną nałogu. Pomoc psychologa, psychoterapeuty i/lub grupy wsparcia pomaga wyeliminować lub zaakceptować źródło problemu. Pacjent dowiaduje się przy okazji jak reagować na pokusy, jak naprawić relacje z bliskimi osobami, jak wybaczyć sobie popełnione błędy itp. Pominięcie tego etapu może skutkować wyniszczającymi powrotami do nałogu i nasilającymi się problemami psychicznymi.

Pobyt w ośrodku Detoks Fenix

Placówka Detoks Feniks jest ośrodkiem założonym i prowadzonym przez specjalistów z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu osób uzależnionych. Posiadamy indywidualnie, nowoczesne metody terapii. Nasz personel jest dobrze wykwalifikowany i wyszkolony w postępowaniu z osobami uzależnionymi. Tworzona przez nas atmosfera, opieka medyczna, diagnostyka, wykorzystywany sprzęt itp. reprezentują najwyższy poziom. Pacjenci mogą być zakwaterowani w pokojach dwu- lub jednoosobowych z łazienką i kompleksowym wyposażeniem. Osoby bliskie zawsze otrzymują profesjonalne wsparcie, a także możliwość odwiedzin. Wierzymy, że takie warunki świetnie sprzyjają leczeniu ciała oraz psychiki.

Ośrodek leczenia uzależnień nie jest więzieniem! Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z nałogiem i potrzebuje profesjonalnej pomocy, zadzwoń na całodobowy numer: 537677773. Detoks Fenix pozwala odzyskać normalne życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.