Loading...
Choroby

Osteopatia – co to jest i na czym polega?

Masaż pleców.

Artykuł partnera.

Osteopatia to gałąź medycyny niekonwencjonalnej, opierająca się na założeniu, że ludzki organizm posiada zdolność samodzielnej regeneracji, jednak proces ten wymaga niekiedy odpowiedniej stymulacji. Jego wspomaganiem zajmują się osteopaci, osoby z wykształceniem medycznym (lekarze bądź fizjoterapeuci) specjalizujące się w terapii manualnej. Największą zaletą tej metody leczenia – poza skutecznością, rzecz jasna – jest bezpieczeństwo jej stosowania. Nie wiąże się ona z inwazyjnymi zabiegami ani nie wymaga przyjmowania środków farmakologicznych, jest więc całkowicie naturalna i dlatego nie niesie za sobą ryzyka pojawienia się niepożądanych efektów ubocznych.

Jak wygląda terapia osteopatyczna?

Pierwszym krokiem w leczeniu osteopatycznym jest oczywiście zdiagnozowanie przyczyny problemów. W tym celu osteopata przeprowadza wywiad kliniczny, a następnie badanie fizykalne, które pozwoli mu dokonać rozpoznania zmian patologicznych wymagających interwencji. Sama terapia natomiast polega na działaniach manualnych ukierunkowanych na usunięcie przeszkód utrudniających organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. W swojej pracy osteopata może wykorzystywać wiele różnych technik, za każdym razem dobierane są one indywidualnie, w zależności od potrzeb chorego. W Osteoklinice do najpopularniejszych należą techniki manipulacyjne, mobilizacyjne i uciskowe – przy ich pomocy można między innymi zmniejszyć napięcie mięśni, wzmocnić kości, poprawić motorykę stawów czy uruchomić drenaż limfatyczny.

Jakie dolegliwości leczy osteopatia?

Osteopatia jest na tyle wszechstronna, że sprawdza się w terapii wielu schorzeń o różnorodnej etiologii. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu schorzeń narządu ruchu, czyli dysfunkcji dotykających układu więzadłowo-stawowego i układu szkieletowego, a także patologii narządów wewnętrznych takich jak zaburzenia oddechowe czy kłopoty trawienne. Dzięki niej możemy się pozbyć między innymi astmy, przepukliny, neuralgii, choroby refluksowej, zespołu jelita drażliwego, bezsenności, nawracającego zapalenia zatok oraz napięciowych i migrenowych bólów głowy. Do osteopaty można się zgłosić z niemal każdym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.