Loading...
ChorobyDom i rodzina

Ostry ból głowy z tyłu nad karkiem – przyczyny, sposoby leczenia

Kobieta borykająca się z uporczywym bólem głowy

Ból tyłu głowy to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji internistycznych i neurologicznych. Powszechność tego zjawiska sprawia, że ucisk z tyłu głowy bywa bagatelizowany, jednak kiedy pojawia się częściej lub jego intensywność wzrasta, niezbędna okazuje się dalsza diagnostyka.

Ból głowy z tyłu nad karkiem – jakie są przyczyny bólu głowy?

Ból z tyłu głowy i karku może mieć wiele przyczyn. Jego podłoże może być neurologiczne, hormonalne, nowotworowe lub wynikać z urazu mechanicznego. Najczęściej powoduje go ucisk na struktury okołoczaszkowe, naczynia krwionośne, nerwy czaszkowe, zatoki czy opony mózgowe.

Tego typu dolegliwości określane są „napięciowym bólem głowy” i stanowią ponad 50% dolegliwości bólowych okolicy głowy i karku. Pozostałe najczęstsze przyczyny bólu tyłu głowy to:

  • migrena;
  • neuralgie nerwów czaszkowych;
  • szyjnopochodne bóle głowy;
  • nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie i ból głowy z tyłu mogą być jego jedynym objawem);

Znikomy procent (1-5%) stanowią poważne i zagrażające życiu guzy i infekcje ośrodkowego układu nerwowego.

Napięciowe bóle głowy

Jeżeli ból określony jest jako tępy ucisk, występuje obustronnie lub dotyczy całej głowy, możemy podejrzewać, że przyczyną jest ból napięciowy. Powodują go wszelkiego rodzaju przeciążenia, zarówno fizyczne (nieprawidłowa postawa, niewydolne mięśnie przykręgosłupowe i posturalne lub ich nadmierne napięcie) jak i psychiczne (przewlekły stres, depresja i stany lękowe). Towarzyszy mu tkliwość w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa i tyłu głowy. Drażniące czynniki zewnętrzne, takie jak ostre światło i głośna muzyka będą nasilać objawy.

Migrena

Bólom migrenowym często towarzyszą nudności, wymioty, kłopoty ze wzrokiem. Mogą przyjmować różne postacie, np. pulsujący ból głowy po lewej lub prawej stronie. Często opisywana jest aura, zwiastująca ataki migreny, w postaci kolorowych świateł czy poświaty. Pacjenci, którym dokucza taki ból muszą być bardzo dokładnie diagnozowani, ponieważ niektóre incydenty mogą objawiać się osłabieniem lub porażeniem połowiczym, podobnym do występującego podczas udaru.

Młoda kobieta z bólem głowy i uciskiem z tyłu głowy
Źródło: Pexels.com

Szyjnopochodne bóle głowy

Przyczyną bólu głowy z tyłu nad karkiem, może być też stan pourazowy. Zgłaszają go osoby po przebytym odgięciowym urazie kręgosłupa szyjnego, lub wstrząśnieniu mózgu. Dodatkowymi objawami są wtedy zawroty głowy, obniżone stany emocjonalne i kłopoty z koncentracją. To nerwy szyjne są odpowiedzialne za czuciowe unerwienie tkanek miękkich głowy, dlatego ich drażnienie daje objawy w obrębie głowy. Taki rzutowany ból może mieć swój początek w stanach zapalnych i zwyrodnieniowych kręgów szyjnych.

Silne bóle głowy z tyłu – jak wygląda leczenie bólów głowy?

W przypadku wątpliwości, co do pochodzenia i przyczyn pulsujących bóli głowy z tyłu, zawsze należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę. Tylko wtedy będzie możliwe skuteczne leczenie bólu głowy z tyłu po prawej stronie lub ból głowy z tyłu po lewej stronie. Najprostszym i najszybszym sposobem radzenia sobie z bólem głowy wydaje się być sięgniecie po lek przeciwbólowy. Niestety jest to sposób doraźny i działa krótkofalowo. Nadużywanie takich środków nie leczy przyczyny powstawania bólu, jedynie hamuje jego odczuwanie, niosąc ze sobą ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Szczególną uwagę i czujność powinny wzbudzić:

  • ból głowy, który wybudza ze snu;
  • wzrost ciśnienia i poty;
  • bóle głowy, którym towarzyszą objawy neurologiczne.

W przypadku powtarzających się epizodów bólowych z tyłu głowy, niezbędna jest konsultacja lekarska. Wykluczy ona ewentualne, zagrażające życiu przyczyny. Pomocna i skuteczna w leczeniu bólu oraz pulsującego ucisku z tyłu głowy i karku, okazuje się fizjoterapia. Terapia manualna i inne techniki fizjoterapeutyczne to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia napięciowych bólów głowy i stanów pourazowych. Doświadczony terapeuta zlokalizuje przyczynę powstawania nieprawidłowych i nadmiernych napięć mięśni okolicy głowy i karku. Pacjentom cierpiącym z powodu migreny coraz częściej poleca się konsultację u osteopaty, trening typu biofeedback lub techniki relaksacyjne.

Z bólem z tyłu głowy i karku można sobie poradzić. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów.

 

Źródło:

  • Goodman S., Diagnoza różnicowa dla fizjoterapeutów, 2007.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.